השקעה בנדלן

עד שנת 2018, השקעה בנדל”ן למגורים הייתה אפיק ההשקעה הפופולארי בנדל”ן, בישראל כמו גם בעולם. אולם בשנים האחרונות ראינו עלייה מטאורית בהשקעה הישראלית בנדל”ן מסחרי, סקטור הכולל שטחי משרדים, חנויות, מחסנים ומרכזים לוגיסטיים (מרלו”גים), שהתשואה בעדו למ”ר היא בממוצע גבוהה יותר מזו המאפיינת את ההשקעה בנדל”ן למגורים.

כעת, בתחילת 2022 ולאור הלקחים שנלמדו ממגפת הקורונה, קבלו את הלהיט הבא בתחום ההשקעה בנדל”ן: השקעה חוות שרתים. במהלך המחצית השנייה של 2021 נרשמה השקעה בחוות שרתים בסכום של מעל 50 מיליארדי דולרים מטעם קרנות השקעה בין לאומיות. האטרקטיביות של השקעה בחוות שרתים – ואיך עושים את זה?

חוות שרתים – מה זה, ואיך זו השקעה בנדל”ן?

אם למדנו לקח אחד מהשנתיים האחרונות במהלכן נגיף הקורונה שינה סדרי עולם, זה בוודאי יהיה החשיבות של נוכחות בדיגיטל בנוסף לנוכחות פיזית. במהלך השנתיים האחרונות השתנו הרגלי הצרכנים, והרכישות אונליין התרחבו במאות אחוזים. סקר שנערך לקראת סוף 2021 בנוגע להרגלי קנייה של הישראלים גילה כי ישנה נכונות גבוהה במעל 70% לרכוש מוצרים אונליין, ויותר מ – 45% מהנשאלים סיפרו כי הם מתכוונים להמשיך לקנות אונליין גם לאחר תום המגיפה.

רשת האינטרנט הפכה להיות במובנים רבים מרכז חיים שוקק: מעבר לחנויות דיגיטליות שהן כבר, כמובן, חדשות ישנות, ראינו התפתחויות של עולמות אלטרנטיביים (“מטאוורס”) המושכים אליהם מאות אלפי משתתפים. הבלוקצ’יין המאפשר עסקאות קריפטו יהווה את הבסיס, לצד בינה מלאכותית, של האינטרנט 3.0 שיציג שימוש מבוזר במידע, ונתונים רגישים בכמויות אדירות נשמרים מטעם אינספור אתרי אינטרנט, בארץ ובחו”ל – בענן.

אם כן, המהפכה הדיגיטלית והנוכחות האינטרנטית, מצריכים הרבה שטח אחסון – וזה בדיוק מה שחוות שרתים מציעות ללקוחות, פרטיים ועסקיים. גוגל לבדה, למשל, משתמשת בכמעט מיליון שרתי ענק – רק לטובת המערכות שהיא עצמה מפעילה בכל העולם.

הצורך העולה והולך בשטחי אחסון דיגיטליים לקבצים רחבים בתעבורה נדיבה ובמהירות גבוהה פתח את האפשרות להשקיע בחוות שרתים, שהם מבנים המאכלסים בעיקר מחשבים המשמשים שרתים. רק לאחרונה ראינו השקעות של מיליונים של קרן התשתיות הישראלית אלומה בחברה המפעילה חוות שרתים, גוגל הודיעה בנובמבר אשתקד כי תקים חוות שרתים רביעית במספר בישראל בעלות של מיליוני שקלים, זאת לצד ההודעה של חברת בזק בינלאומי על הקמת חוות שרתים בהשקעה של כחצי מיליארד שקלים. בסקר בין לאומי שנערך בנוגע לאטרקטיביות של השקעות שונות בנדל”ן, עולה כי השקעה בחוות שרתים היא בחמישייה הפותחת לשנת 2022, לצד השקעה במשרדים באזורי פרברים מחוץ לעיר, השקעה בנכסים המשמשים מעונות סטודנטים ואחרים.

איך משקיעים בחוות שרתים?

מי שמחפש השקעה בנדל”ן ומתעניין בסקטור המתפתח של השקעה בחוות שרתים, עשוי להתעניין במניות של חברות שבונות ומתחזקות חוות שרתים כאלה. בישראל ניתן לבדוק את חברת עזריאלי, שבמהלך שנת 2021 עשתה צעדי ענק בתחום חוות השרתים, רכשה חברת שרתים בנורבגיה תמורת כמעט 3 מיליארדי שקלים, החלה בבנייה לחוות שרתים עבור אמזון בישראל, ועוד ועוד. מניית עזריאלי עלתה בחודש האחרון בכ – 1%  ובמהלך 12 החודשים האחרונים בכ – 38%.

מניות נוספות של חברות הפועלות בתחום חוות השרתים הן Brookfield Infrastructures הקנדית (NYSE: BIPN) שהיא בעלת שווי שוק של כמעט 26 מיליארדי דולרים והשיגה תשואה של מעל 13% ב – 12 החודשים האחרונים, או מניית חברת אקוויניקס, ענקית חוות שרתים אמריקאית (NASDAQ: EQIX) בעלת שווי שוק של כ – 63.8 מיליארדי דולרים שהשיגה במהלך 12 החודשים האחרונים תשואה של כ – 7.3%.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

רשת האפלה
הרשת האפלה: כל מה שאנחנו יודעים על הרשת האפלה
השקעות חוץ בורסאיות
מה סוד הקסם של שנחאי?
3M
הסיפור של 3M
מה יש בתיק ההשקעות של ברקשייר האת׳ויי?
הבנקאות דיגיטלית
הבנקאות הדיגיטלית