קרנות השקעה פרטיות

מי שמחפשים את התמהיל הנכון עבורם לנהל תיק השקעות, מגלים לא פעם שאין להם את המשאבים, הרצון או הזמן לנהל תיק השקעות פרטי בעצמם, תוך שהם עוקבים אחר הביצועים של כל מוצר השקעה בתיק. במקרים כאלה, משקיעים רבים ובעיקר משקיעים בסכומים משמעותיים, מחפשים השקעה בקרנות השקעה פרטיות, או באנגלית Private Equity – PE, המנוהלות על ידי מנהל השקעות מקצועי כשבדרך כלל מאחוריו קבוצת אנליסטים המסייעת בבחירת תמהיל השקעות. קרנות השקעה פרטיות הן קרנות המאגדות את כספי המשקיעים של מספר משקיעים נבחרים, כאשר כל משקיע הוא שותף מוגבל בקרן. כמו מרבית המוצרים בשוק ההון, גם קרנות השקעה פרטיות מציעות תמהיל השקעה שמפורסם מראש עם מאפיינים כמו גובה הסיכון בתיק, המינוף וכדומה. המשקיעים הרשומים כשותפים מוגבלים מקבלים על עצמם את ניהול התיק המשותף על ידי המנהל שנבחר, והוא מקבל ההחלטות בקרן.

לאחרונה נשמעו בישראל קולות של ביקורת כלפי קרנות ההשקעה הפרטיות. הביקורת נבעה סביב השאלה האם קרנות אלה אכן מייצרות תשואה עודפת על פני האפשרויות המקבילות בשוק, באופן שיצדיק את תשלום עמלות הניהול הגבוהות.

האם קרנות השקעה פרטיות הן השקעות אלטרנטיביות?

קרנות השקעה פרטיות נחלקות לפי סוגי ההשקעות שהן מציעות. יש קרנות השקעה פרטיות שנחשבות סולידיות יחסית, יש קרנות השקעה פרטיות המתמחות בנדל”ן, ויש קרנות הון סיכון – קרנות השקעה פרטיות המתמחות בהשקעות בסיכון גבוה יותר וביצירת תשואה עודפת גם בתנאי ירידות ערך של שוק ההון המסורתי והמוצרים בבורסה (כמו מדדים למשל). יש קרנות השקעה ממונפות, ויש כאלה המתמחות בהשקעה בחברות סטארט אפ בתחילת דרכן ובמניות צמיחה – גם כאן מדובר בהשקעה בעלת רכיב סיכון.

אם כן, לא כל קרנות ההשקעה הפרטיות הן קרנות אלטרנטיביות, אולם יש בהחלט כאלה המציעות אפיק אלטרנטיבי שעשוי לגדר ביעילות את ההשקעות בשוק ההון. מידת הסיכון, המינוף, והסקטורים להשקעה נבחרים על ידי מנהל ההשקעה, וחשוב שכל משקיע יבחר להשקיע את כספו בקרן השקעה פרטית שהתמהיל ואסטרטגיית ההשקעה שלה מתאימים לו.

האם קרנות השקעה פרטיות מייצרות תשואה עודפת בישראל של 2021?

ביוני השנה (2021) פורסם דו”ח ביקורת חריפה על הגופים המנהלים בישראל קרנות השקעה פרטיות, שנכתב על ידי וועדה מייעצת והוגש לרשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון. בדו”ח נכתב בעיקר כי קרנות השקעה פרטיות, שהפכו אפיק השקעה מוסדית שכיח ומנהלות כיום מעל 90 מיליארדי שקלים בישראל, אינן מייצרות תשואה עודפת אולם נוטות לגבות דמי ניהול, עמלות ודמי הצלחה גבוהים מן המקובל בשוק – מבלי להצדיק את העלויות הגבוהות, כאמור.

דמי העמלות הנגבים בממוצע עבור הוצאות ישירות ודמי ניהול בקרנות השקעה פרטיות עומד בישראל על בין 0.15% ל – 0.25%, כאשר באותו הדו”ח שפורסם נבדקו התשואות של קרנות השקעה פרטיות בין השנים 2008-2019, ונמצא כי ביחס להשקעות במדדים הגדולים בעולם – הקרנות לא הצדיקו את העלות הגבוהה שלהן.

מייד לאחר פרסום הדו”ח נשמעה ביקורת נוקבת מצד מנהלי השקעות רבים בישראל. מבדיקה שנערכה על פני 20 השנים אחרונות עולה כי דווקא קרנות השקעה פרטיות הניבו תשואה גבוהה יותר מזו באפיקי השקעה אחרים כמו אג”ח, נדל”ן, מניות, ואחרים. נתונים שנאספו בנוגע להשקעות באפיקים שונים כולל קרנות השקעה פרטיות לטווח זמן של שנה אחת, שלוש שנים, חמש שנים, 10 שנים ו – 20 שנה, העלו כי בכל אחד מטווחי הזמנים תשואת קרנות ההשקעה הפרטיות היתה בממוצע גבוהה מהתשואה בכל אפיק השקעה אחר, ובממוצע היא עמדה על כ – 11.5%.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

קרן החלל
קאת’י ווד וקרן החלל של ARK
דיור מוגן
דרישה הולכת וגוברת לבתי אבות – כיצד אתם כמשקיעים יכולים לנצל את ההזדמנות?
שוורים ודובים
שוורים ודובים: עליבאבא זינקה ב-6.6% בוול סטריט, ת”א לקראת פתיחת מסחר מעורבת
300 אלף
בעלי הון עצמי של 300 אלף שקל ומפחדים משוק ההון? יש לנו אלטרנטיבה בשבילכם!
סקירה אלטרנטיבית 28.02
השבוע שהיה: חדשות השווקים האלטרנטיביים