בלקרוק היא בית ההשקעות הגדול בעולם שמנהל קרוב ל-9 טריליון דולר. לפני הירידות האחרונות בשווקים הוא ניהל מעל 10 טריליון דולר. חלק גדול מהפעילות שלו מממוקדת בתעודות סל וקרנות נאמנות אך יש לו גם מחלקה שמציעה השקעות אלטרנטיביות. את ההשקעות האלטרנטיביות מחלקים בבלקרוק לכמה סוגים: ליקוויד (נזיל), פרייבט אקוויטי ונדל”ן.

השקעות הליקוויד, שיכולות גם להיקרא “קרנות גידור”, נועדו לבצע השקעות בשוק הסחיר (מניות אג”ח תעודות סל וכדו’, ולכן הן נקראות נזילות, למרות שלמשקיע הן לא בהכרח נזילות כדלקמן), וזאת באמצעות אסטרטגיות שאמורות ליצור תשואה בכל תנאי שוק. אחת האסטרטגיות המפורסמות והשכיחות ביותר היא האסטרטגיה המכונה לונג – שורט.

בשיטת המסחר הזו מוכרים בחסר נייר ערך בו לא מאמינים (“שורט” – כלומר מכירת נייר שאין ברשותך באמצעות הלוואה של הנייר מגופים אחרים על מנת להחזיר יותר מאוחר) ובכסף הזה קונים נייר ערך אחר שכן מאמינים בו (“לונג”). גם אם הניר שבו אנו בלונג לא יעלה אלא ירד אבל בפחות מהנייר בו אנו בשורט כבר נרוויח. לדוגמה אם אני מאמין שבשוק השבבים אינטל תצליח פחות מאנבידיה אני יכול למכור אינטל ובכסף לקנות אנבידיה וארוויח את הפרשי התשואה בין השניים, גם אם בגלל תנאי השוק שתי המניות ירדו במסחר.

מסחר “לונג – שורט” יכול להיות במניה, אגרות חוב, או אפילו סקטור שלם (לדוגמה: אנרגיה מול נדל”ן) או מדינה (לדוגמה: ארצות הברית מול אירופה). זהו סוג מסחר מאד נפוץ ובמידה והבחירות נכונות הרי שהוא אכן ייתן תשואה חיובית בכל תנאי שוק. למרות השם (“ליקוויד” – נזיל) הכסף איננו נזיל לחלוטין, ולא ניתן למשוך את הכסף כל הזמן, אלא פעם בחודש או פעם ברבעון לפי תנאי קרן הגידור.

הסוג השני הוא “פרייבט אקוויטי”. מדובר בהשקעה בנכסים שאינם נסחרים בבורסה ובדרך כלל הם אינם נגישים לאנשים רגילים, וגופים גדולים כמו בלקרוק כן מאפשרים השקעה כזו. פרייבט אקוויטי ניתנת לחלוקה לתתי סעיפים רבים. ישנן קרנות הון סיכון המשקיעות בחברות, בדרך כלל מתחום הטכנולוגיה, בתחילת דרכן. בקרנות אלו הכסף סגור ל-7 עד 10 שנים כדי לאפשר למנהלי הקרן לתת להשקעה “להבשיל”. ישנן גם קרנות שמשקיעות בחברות יותר בוגרות שבהן מנהלי הקרן רואים סיכוי להשבחה ומכירה ברווח לאחר זמן.

סוג אחר של קרנות פרייבט אקוויטי מתמקד בתחום הקרדיט – מימון חוץ בנקאי. הקרנות מלוות כספים לפרויקטים שמתקשים או לא מסתפקים במינון הבנקאי. הפרויקטים יכולים להיות בתחום התשתיות (קרנות תשתיות), עסקים  הזקוקים למימון וכדו’. יכול להיות שילוב של אקוויטי וקרדיט. כלומר חלק מהמימון ניתן תמורת מניות בפרויקט וחלק אחר תמורת ריבית.

סוג אחר של השקעות אלטרנטיביות שמציעה בלקרוק הוא השקעה בנדל”ן. הקרנות משקיעות בנכסי נדל”ן שונים בתחום הדיור\תעשיה\מסחר וכו’ בטריטוריות שונות ברחבי העולם, זאת באמצעות חוב, אקוויטי – כלומר אחזקה ישירה בנכסים, או באמצעות שותפות עם חברות אחרות. בעצם מדובר על אותו עיקרון של פרייבט אקוויטי – השקעות בנכסים לא סחירים – אולם כיון שהנדל”ן תופס נתח גדול ומרכזי הוא מקוטלג באופן עצמאי. גם פה בא לידי ביטוי היתרון לגודל והנגישות שמאפשרת חברה כמו בלקרוק שיכולה להשקיע בפרויקטים שלא זמינים למשקיע מן השורה.

אז בלקרוק מציעה מגוון רחב של אלטרנטיבות עם השקעות מעניינות ומגוונות, הבעיה היא שהאפשרויות הללו לא בדיוק זמינות לכל אחד. בארץ על פי רוב ישנה נגישות למשקיעים מוסדיים. וזאת באמצעות הצעות ייחודיות להשקעה בארץ, או בגישה לפורטפוליו הרחב של מוצרי ההשקעה של בלקרוק ברחבי העולם.

משקיעים פרטיים צריכים להיות מוגדרים כ”משקיעים כשירים”, אך גם זה לא תמיד יספיק. ישנם מכשירי השקעה שדורשים מינימום של 10 מיליון דולר כדי להיכנס, אחרים יסתפקו במיליון דולר – עדיין לא סכום זמין לרוב המשקיעים, במיוחד בהתחשב בעובדה שלא מדובר בכסף נזיל, אלא בכסף שיהיה סגור לתקופה של בין רבעון לבין כמה שנים, ועד 10 שנים.

פתרון אפשרי לחלק מהמשקיעים הוא “קבוצות רכישה”  – בהן מספר משקיעים מתאגדים על מנת להגיע לסכום המינימאלי המאפשר השקעה בקרנות. לעיתים בתי השקעות מקומיים מאפשרים גישה להשקעות כאלו באמצעות קרנות שהם משווקים, וגובים תמורתם עמלה נוספת מעבר לדמי הניהול של בלקרוק, ולעיתים קבוצת משקיעים פרטית מתארגנת על מנת להגיע למצב של השקעה באותם כלים ייחודיים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

נדל"ן
אבא גנוב הגרסה הבריטית: בעקבות מחירי הנדל”ן שממשיכים לטפס בשנה האחרונה הבריטים עוברים לגור בסירות
שוורים ודובים
שוורים ודובים: אפל תשיק היום את האייפון 13, טים קוק מנכ”ל החברה חוגג עשור בתפקיד עם תשואה של 1,200%
כמה עולה הובלה בישראל ומהי הובלה אלטרנטיבית?
כלב טכנולוגי
כלב ברבע מיליון שקל: ידידו הטוב של האדם בעידן הטכנולוגי
עליבאבא ואמאזון
מזרח ומערב: עליבאבא מול אמזון