שוק הקריפטו

התנודתיות המאפיינת את שוק הקריפטו מספקת הזדמנויות להפקת רווח גדול בתוך זמן קצר אך גם מהווה סיכון לספיגת הפסדים, שעלולים להשאיר את תיק ההשקעות שלנו מדולדל או אפילו לעורר פחד שימנע ממשקיעים להתאושש ולהמשיך לסחור במוצרי השקעה שונים, בשוק ההון המסורתי או בסקטורים להשקעות אלטרנטיביות. כדאי לדעת, שיש אמצעים בהם ניתן לנקוט על מנת לצמצם את הסיכון שאנו לוקחים על עצמנו עם תחילת המסחר בשוק הקריפטו.

עיקרון חשוב ראשון בניהול תיק השקעות אלטרנטיבי, ובפרט בסקטור תנודתי כמו שוק הקריפטו, הוא גיוון. גיוון הוא אחד העקרונות הבסיסיים של ניהול סיכונים בהשקעות, וככל שהדבר נוגע להשקעה בשוק הקריפטו תיק השקעות מגוון הוא לא פחות מאשר חיוני אם רוצים למנוע אפשרות לספיגת הפסדים גדולים. הקצאת משאבים להשקעה במגוון מטבעות, במקום השקעה במטבע יחיד (רק בביטקוין למשל) תאפשר להרוויח מצמיחה בשוק הקריפטו שלאחרונה חזר לעלות ומציע אפשרויות לתשואות גבוהות.

רכישת מטבעות קריפטו בעלי ייעוד שונה

אחת הדרכים לגוון את אחזקות הקריפטו היא השקעה במטבעות בעלי ייעוד שונה. בשוק הקריפטו, התפתחו סוגים שונים של מטבעות לצרכים שונים, והמאפיינים שלהם הופכים אותם אטרקטיביים בפני שווקים שונים של משתמשים ומשקיעים, הנה כמה דוגמאות: הביטקוין הוא המטבע הקריפטוגרפי הגדול ביותר, עם שווי שוק של 812 מיליארדי דולרים – מעל שליש מכלל שווי השוק של שוק הקריפטו. האת’ר (ETH), מטבע הקריפטו של רשת האת’ריום, המטבע השני בחשיבותו האחראי לכ – 20% מסך שוק הקריפטו, מספק אפשרות להיעזר בחוזים חכמים. השקעה באת’ר היא השקעה במטבע של רשת בלוקצ’יין בה ניתן לבנות אפליקציות מבוזרות (או dApps באנגלית). ניתן גם להקצות חלק מתקציב ההשקעה למטבעות יציבים (Stablecoin) כגון התת’ר (USDT) וה – USD Coin (USDC) שערכם צמוד לדולר האמריקני.

רכישת מטבעות קריפטוגרפיים שבנויים על רשתות בלוקצ’יין שונות

הפופולארית ביותר מבין רשתות הבלוקצ’יין היא האת’ריום (Etherium) המאפשרת ביצוע אוטומטי של הסכמים ובניית dApps (יישומים מבוזרים), מספר מטבעות משתמשים ברשת בלוקצ’יין זו, האת’ר בראשם. בלוקצ’יין מתחרה הוא ה – Cardano (עם מטבע בשם זהה) המצטיין באבטחה ויעילות. בלוקצ’יין EOS מתמחה באחסון בענן, dApps וחוזים חכמים (EOS תומך במיליוני עסקאות בשנייה). ישנם עוד בלוקצ’יינים שלהם מטבעות ששווה להכיר ולהשקיע בהם.

גיוון בשוק הקריפטו לפי שווי שוק

המטבע בעל שווי השוק הגדול ביותר, כ – 40% מסך שווי שוק הקריפטו כולו, הוא הביטקוין. ישנם מאות מטבעות קריפטוגרפים מהם כאלה בעלי שווי שוק כזה או אחר. למטבע עם שווי שוק גדול עשויים להיות יסודות איתנים יותר בעוד שמטבע עם שווי שוק נמוך עשוי להיות בעל פוטנציאל צמיחה חזק. כך למשל מטבע ה – Kusama, עם שווי שוק של 1.3 מיליארד דולרים “בלבד”, עשוי להיות מטבע קריפטו מבטיח אותו כדאי לכלול בתיק השקעות לצד מטבעות וותיקים ובעלי שווי שוק גדול (כמו ביטקוין, את’ר, בייננס קוין, טרה, סולנה, ריפל, קרדנו ועוד).

סוגים שונים של נכסים קריפטוגרפים

ניתן לגוון תיק השקעות בקריפטו ולנהל סיכונים באמצעות השקעה במטבעות מסוגים שונים. כך למשל הביטקוין והאת’ר מהווים מאגר ערך או אמצעי סחר. סוג אחר של קריפטו הוא אסימוני שירות, מטבעות קריפטו המעניקים לבעליהם את הזכות להשתמש בהם בפלטפורמה מסוימת (לתשלום אגרות מסחר בזירת מסחר מסוימת למשל). דוגמאות טובות לאסימוני שירות הם Basic Attention Token (BAT), Golem Token (GLM) ו – Filecoin (FIL).
סוג נוסף של נכסים קריפטוגרפים הם NFT (Non Fungible Tokens) או אסימונים שאינם ניתנים להחלפה. מטבעות  NFT יכולים לייצג בעלות דיגיטלית ייחודית לא רק על יצירות אמנות אלא גם על מוצרים אחרים כמו נכסי נדל”ן, פריטי אספנות ועוד.

גיוון בתיק ההשקעות בשוק הקריפטו לפי רמת הסיכון

בעת בניית תיק השקעות בקריפטו חשוב לקחת בחשבון את רמת הסיכון לה אנו מעוניינים לחשוף את עצמנו. כדי לאזן את הסיכון מומלץ להתחיל בהקצאת משאבים רבים (יחסית לגודל התיק) למטבעות השומרים טוב יותר על ערכם כמו הביטקוין, האת’ר ומטבעות יציבים דוגמת התת’ר וה -USDC. בהמשך אפשר להתחיל להוסיף אחוז קטן של פרויקטים בעולם הקריפטו מתפתחים וספקולטיביים יותר.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות נדל״ן
מה עדיף לקנות נכס נדל”ן או להשקיע בקרנות המתמחות בנדל”ן?
קופות גמל וקרנות השתלמות
2 אפיקים פיננסיים, ראש שקט אחד
טויוטה
טויוטה מיראי שוברת שיא גינס: מכונית מימן עם טווחי נסיעה בלתי רגילים
סקטור הטכנולוגיה
הקסם של סקטור הטכנולוגיה – האם המשק יכול לפרוץ בלעדיו?
קרן החלל
קאת’י ווד וקרן החלל של ARK