השקעות אלטרנטיביות בתיק הנכסים

השקעה אלטרנטיבית – מה זה אומר ובמה היא תורמת בדיוק?

השקעה אלטרנטיבית היא כל נכס פיננסי אשר אינו נסחר במסגרת הבורסאית. אז במקום לדבר על השקעות “מסורתיות” כמו מניות, אג”ח, מזומן או קרנות סל אנחנו מדברים על נכסים שהם חוץ בורסאיים כגון נדל”ן, הלוואות (P2P), אנרגיה, תשתיות, פארמה, חובות ועוד שניתן להשקיע בהם דרך קרנות השקעה פרטיות (Private Equities).

בעבר אגב, תחום האלטרנטיב היה כמעין מועדון סגור אשר “נשלט” על ידם של משקיעים כשירים וגופים מוסדיים בלבד. היום לעומת זאת, יותר ויותר משקיעים “מן השורה” זוכים להיחשף להשקעות אלטרנטיביות ומגלים את היתרונות הייחודיים שלהן.

אז מה מיוחד בהשקעות מן הסוג הזה? ובכן, יש 3 נקודות עיקריות:

  • להשקעות אלטרנטיביות יש פרופיל/תשואה “סימפטי” יותר; הן לא נמצאות בקורלציה עם שוק ההון התנודתי (או שמידת הקורלציה היא נמוכה מאוד) ופוטנציאל הרווח בהן עולה על זה של תוכניות החיסכון הבנקאיות. על כן, שילוב נכס אלטרנטיבי בתיק השקעות מסורתי עשוי לגדר סיכונים ולעלות את פוטנציאל התשואה.
  • בזכות היצע עצום של נכסים פיננסיים הנבדלים בסיכון ובטווח השקעה, גזרת האלטרנטיב מאפשרת לתמרן וליצור פורטפוליו מגוון. בסופו של דבר, גיוון זה תורם בהפחתת רמת הסיכון.
  • בחלקן, השקעות אלטרנטיביות מאפשרות ליצור הכנסה יציבה לאורך זמן.

השקעות אלטרנטיביות – כיצד נכון לשלבן בתיקי השקעות סחירים?

השקעה אלטרנטיבית המבוצעת בחוכמה, היא כזו הנעשית על פי 3 שלבים עיקריים.

  • אלוקציה: לפני שבוחרים נכס ומתחילים להשקיע בו, צריך להגדיר לאיזו קטגוריה הוא שייך ומה יהיה משקלו ביחס לנכסים האחרים. אם תרצו, זה כמו קונדיטור שמכיר את המצרכים המשמשים להכנת עוגה רק שעליו להשתמש בהם במינון הנכון כדי שהעוגה הזו תצא מושלמת. להבדיל אלפי הבדלות, מטרת שלב האלוקציה (Asset Allocation) היא להגדיר את סוג הנכס אשר ירכיב את תיק ההשקעות ועד כמה הוא יהיה דומיננטי בו. בהתייחס לשילובן של השקעות אלטרנטיביות, יש להתאים את סוג והיקף ההשקעה בהתאם להעדפותיהם של המשקיע/ה וכמובן בהתאם למצבם של השווקים.

לדוגמה: לאחר אפיון ראשוני וביצוע אלוקציה מדוקדקת, מנהל ההשקעות של בעל ההון ר’ הגיע למסקנה כי תמהיל ההשקעות האידיאלי עבורו הוא 40% השקעה באג”ח, 30% השקעה במניות 20% השקעה בקרנות נאמנות וסל ו- 10% שיהוו ‘מרכיב אלטרנטיבי’ להשקעות מגוונת בקרנות השקעה פרטיות.

  • אסטרטגיה: תמיד עדיף להיות אדם עם תוכנית (A Man with a Plan) מאשר לבוא ‘טבולה ראסה’ (דף חלק) ולקוות לתוצאות טובות. על אחת כמה וכמה, זה נכון שבעתיים כשמדובר בהיצמדות אל אסטרטגיית השקעות מסוימת. ומה זה אומר אסטרטגיית השקעות? ובכן… הכול! החל באילו תנאים אתם בוחרים להשקיע בנכס מסוים, כיצד (ומתי) תפעלו כדי למנוע רצף הפסדים? האם תשקיעו יותר באפיקים אקטיביים כמו מניות ואג”ח קונצרני? או שמא תלכו על קו סולידי יותר של השקעה במוצרים ובקרנות מחקי מדד? וכמובן – היכן בכל זה ישתלב ‘המרכיב האלטרנטיבי’ כך שבסוף יהיה לכם פורטפוליו מגוון אך גם אחד אשר יתרום ליצירת סיכון אופטימאלי?
  • בחירת נכסים: עכשיו זה הזמן “להציב מספרים בנוסחה ולבחור באפיקים אשר מהם יורכב התיק וכמובן את ה‘מרכיב האלטרנטיבי’ שישתלב בו. אז איך בוחרים? זה תלוי…
    כך למשל, בתקופות אשר בהן השווקים “סוערים”, קרנות גידור עשויות להצטייר כאופציה טובה. זינוקים משמעותיים במניות אנרגיה או טכנולוגיה עשויים לרמוז על מגמות מיקרו או מאקרו המהוות איתות שכדאי לבחון את ההשקעה או לחילופין להתרחק ממנה “כמו מאש” (למשל – הסיפור של מניית גיימסטופ ש”קטלה” את משקיעי השורט המוסדיים בארה”ב).

מילות סיום

אטרקטיביות ככל שתהיינה, השקעות אלטרנטיביות הן לא משחק ילדים! (בלשון המעטה…) כדי לשלבן בצורה אופטימלית בתיק ההשקעות שלכם, רצוי שתיעזרו במתכנן פיננסי מנוסה אשר ידאג לסייע לכם לקבל החלטות נכונות.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מועדון החצי מיליון
גוגל פרסום או טכנולוגיה
גוגל – חברת פרסום או חברת טכנולוגיה?
איך להשקיע בנדלן בחול
איך להשקיע בנדל”ן בחו”ל?
UBER
חברת אובר, לאן את נוסעת?
מסחר בקריפטו
מסחר בקריפטו: איך תעשו את זה בצורה החכמה ביותר?