השקעות אלטרנטיביות

בשנת 2004 עמד הסך הכולל של השקעות אלטרנטיביות בארה”ב על סכום של כ – 2.5 טריליוני דולרים, כמחצית מהם בקרנות גידור והמחצית השנייה בקרנות פרייבט אקוויטי (הון פרטי). בשנת 2021, עמד שווי השוק של ההשקעות האלטרנטיביות, אותו כמובן אפשר רק להעריך, על סדר גודל של כ – 15 טריליוני דולרים, עם גידול מוערך של עוד 30% – 40% בשנתיים הקרובות. בשנת 2021, קטגוריית ההשקעות האלטרנטיביות הנפוצה ביותר בארה”ב הייתה זו של קרנות הפרייבט אקוויטי עם כ – 45% מכלל הסכום שמנוהל בקרנות כאלה. אל המקום השני הגיעו קרנות הגידור ואליהן התווספו גם קרנות נדל”ן, קרנות השקעה בתשתיות וקרנות השקעה בסחורות שהן כולן אלטרנטיביות.

בשנים האחרונות, ניראה כי משקיעים הפכו יותר מתוחכמים. אם בתחילת המאה תיק השקעות מנוהל באופן פרטי הכיל בעיקר מניות, קרנות סל ואג”ח – היום, אנחנו רואים תמהילים ואלוקציות מורכבים יותר, עם שימוש באסטרטגיות השקעה מתוחכמות כמו גידור והשקעות אלטרנטיביות גם בתיקי השקעות של 50,000 ₪ ופחות, שנחשבים תיקי השקעות קטנים בשוק ההון. מה קרה בעולם ההשקעות האלטרנטיביות, כיצד השתנו הכמות, המגוון והשכיחות של קרנות השקעה אלטרנטיביות והאם מדובר באפיק השקעה מומלץ לכל משקיע?

קרנות השקעה אלטרנטיביות – היום, ולפני עשר שנים

השקעה אלטרנטיבית היא כל השקעה שמנוהלת מחוץ לשוק ההון. זה יכול להיות השקעה בנכס נדל”ן מניב, רכישת יצירות אומנות שערכן עשוי לעלות עם השנים או החזקת אבני חן לצורך גריפת רווחים על עליית הערך שלהן. בסביבה של ריביות נמוכות, עם שוק הון תנודתי ולאחר ירידות הערך המפתיעות של הרבעון הראשון של 2020, עת נכנס לחיינו בסערה נגיף הקורונה ושינה את כללי המשחק בהיבטי חיים שונים, בין השאר בשוק ההון – משקיעים חיפשו דרכים אלטרנטיביות בעלות מאפיינים שונים ותנודתיות עצמאית ביחס לשוק ההון, על מנת לגדר, לגוון ולהעשיר תיקי השקעות, גדולים כקטנים. כניסת תחום ה”הלוואות החברתיות” (p2p) המאפשר השקעות בחוב ואשראי של פרטיים גם בסכומים קטנים, הוסיפה לתחום ההשקעות האלטרנטיביות סקטור מעניין להשקעות, בסיכון שנחשב נמוך (כשההשקעה באשראי נחלקת בין הלוואות שונות וכאשר הלווים עוברים בדיקת רקע מספקת, כמובן) ובשמירה על נזילות גבוהה יחסית של הכספים. תחום קרנות ההשקעה האלטרנטיביות בישראל צמח בשנתיים האחרונות והכפיל את עצמו פי שתיים. קרנות השקעה אלטרנטיביות כיום מציעות השקעות מחוץ לשוק ההון: בנדל”ן, בתשתיות, באשראי צרכני, בהון סיכון, ועוד ועוד – לכל סוג של משקיע, בתמהילים שונים של השקעות ובניהול מקצועי.

ההיצע של קרנות השקעה אלטרנטיביות בישראל 2022

בישראל מוצעות מאות קרנות השקעה אלטרנטיביות המנוהלות על ידי גופים פרטיים ובתי השקעות שונים. בין השאר, אפשר למצוא קרנות נדל”ן וקרנות ריט, קרנות הון סיכון המיועדות למשקיעים כשירים בלבד, קרנות תשתיות, קרנות השקעה באשראי צרכני ובחוב, ואפילו קרנות הצמודות לשוק הקריפטו.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

סקירה אלטרנטיבית 07.03.21
השבוע שהיה: סקירת שוק ותחזיות השקעות
נדלן להשקעה
השקעות בנדל”ן בחו”ל – כך תעשו את זה נכון
NFT
נובי, הארנק הדיגיטלי של מטא וה – nft של ענקיות הדיגיטל
תיק השקעות אלטרנטיבי
תיק ההשקעות האלטרנטיבי של מגדל ביטוח
פסגת האקלים
פסגת האקלים באנרגיות ירוקות