השקעות אלטרנטיביות אדישות לשוק

“נגד” ההיגיון הפיננסי: השקעות אלטרנטיביות שורדות משברים בורסאיים!

ידוע לכל כי שוק ההון והכלכלה הריאלית קשורים זה לזה במעין חבל טבור; ברגע שמתרחש מיתון משמעותי אז נכסים נזילים כמו מניות, אג”ח, אשראי ועוד נוטים לחוות ירידות וסקטורים שלמים עשויים להיפגע דרמטית. דוגמאות בולטות לזה ראינו במשבר הקורונה כאשר מדד הבנקים צנח ביותר מ- 30%.

מנגד, כאילו הן מצויות ב”סרט פיננסי” משלהן, השקעות אלטרנטיביות נותרות ללא פגע וצולחות משברים בורסאיים מבלי “להניד עפעף” (לפחות בחלק מן המקרים). השאלה הגדולה כמובן – מדוע זה קורה? איך זה שהשקעות אלטרנטיביות נותרות “אדישות” למשברים בשוק ההון?

לפני שנחשוף את התשובה לזה, הנה 2 דוגמאות להשקעות אלטרנטיביות מעניינות:

השקעות אלטרנטיביות בתחום התשתיות (Infrastructures)

השקעה בתשתיות יכולה להיות המון דברים: פיתוח כבישים וגשרים, שדרוג מסילות רכבת, התקנת תשתיות תקשורת ואינטרנט, הקמת מתקנים להתפלת מים, שדרוג והוספה של תשתיות תברואה, הקמת תחנות כוח, נמלים, שדות תעופה, תשתיות חשמל ועוד מגוון רב של תשתיות חיוניות אחרות.

להשקעה בתשתיות יש מגוון יתרונות חשובים:

  • קיימת מעורבות מצד המדינה המזרימה סכומי עתק לעידוד השקעות פרטיות. בתוך כך, היא דואגת לתת ערבות ממשלתית לרכישת תוצרים בסיום הפרויקטים.
  • ניתן לפזר את ההשקעה בין כמה פרויקטים במקביל – מה שיכול ליצור גיוון ולהפחית את רמת הסיכון.
  • בחלק מן המקרים, ניתן להשקיע בפרויקטים קצרי מועד האורכים בין כמה חודשים לשנים בודדות בלבד.
  • השקעה בתשתיות מאופיינת בגמישות טוטאלית וניתן לדעת מראש מתי וכמה תשואה הפרויקטים אמורים להניב.
  • בהשקעה בתשתיות ניתן ליהנות מקדימות בחלוקת רווחים ודיבידנדים.

השקעות אלטרנטיביות בקרנות פרייבט אקוויטיס (Private Equities)

פרייבט אקוויטיס הן קרנות השקעה המתמחות ברכישת נכסים וחברות במטרה להשביח אותן ואחר כך למכור ברווח. השקעה בפרייבט אקוויטיס עשויה לעניין אתכם מכמה סיבות עיקריות:

  • יכולתן הקרנות לייצר רווח אינה תלויה במצב השוק אלא נטו באירועים פיננסיים ריאליים כמו מיזוג ורכישת חברות.
  • מחירי הנכסים שבהם משקיעות הקרנות נקבעים מראש במשא ומתן ראשוני.
  • קרנות פרייבט אקוויטיס נהנות מכוח השפעה עסקי דרך ייצוג דירקטוריון בחברות שבהן הן מושקעות. בעבור משקיעי הקרנות – זוהי “תעודת ביטחון” המגנה על האינטרס הפיננסי שלהם.

אז מה “הסוד”? מה הופך השקעות אלטרנטיביות לחסינות מפניהם של משברים בשוק ההון?

ובכן, התשובה לכך נעוצה בשלושה מאפיינים מרכזיים:

בראש ובראשונה, ביצועי נכסים בהשקעות אלטרנטיביות אינם בקורלציה עם אלה של השווקים הסחירים. על כן, הוספת ‘מרכיב אלטרנטיבי’ לפורטפוליו שלכם יכולה להפוך אותו ליציב יותר ולהרבה פחות רגיש לתנודתיות שקיימת בבורסה.

שנית, הטבע של השקעה אלטרנטיבית הוא פחות תנודתי מזה של מניות מה שיכול להפוך אותה לאופציה סולידית עבור משקיעים המחפשים ליצור יציבות בפורטפוליו.

שלישית, העובדה כי פוטנציאל התשואה מהשקעה אלטרנטיבית עשוי להיות גבוה מהשקעות בורסאיות – הופכת אותה לאפיק אטרקטיבי אשר מושך אליו משקיעים רבים.

כמה מילים לסיום

הן אולי מפגינות חוסן מפני משברים בבורסה, אך זה כלל לא אומר שהשקעות אלטרנטיביות הן חפות מסיכונים ומספקות “הצלחה מובטחת”. לכן, לפני שאתם נכנסים לעולם האלטרנטיב עדיף להתייעץ עם מתכנן פיננסי אשר יוכל לייעץ ולכוון אתכם למקום הנכון.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

דשבורד
מדוע צריך דשבורד טוב כדי לנהל עסק?
מיקרוסופט
ענף הטכנולוגיה לוהט: רגע אחרי שמיקרוסופט עקפה את אפל והפכה לחברה הגדולה ביותר בעולם, הודיעה הנהלת החברה כי תגייס בישראל 2,500 עובדים תוך 4 שנים
קרנות חוב
משקיעים אלטרנטיבי: הכל על קרנות חוב
קרנות נדלן
יתרונות השקעה בקרן נדל”ן ביחס לנדל”ן ישיר
השקעה אחראית
קלינטק בתשתיות: בשבדיה מייצרים פלדה ירוקה בתהליך ללא פליטת פחמן