לפני שנצלול לעומק הדברים, נתחיל בהקדמה. אז מה זה השקעות אלטרנטיביות? השקעות אלטרנטיביות כשמן כן הן, השקעה באפיקים שונים מאפיקי ההשקעה הרגילים דוגמת השקעה בשוק ההון או בנכס נדל”ן מניב. יש מגוון רחב של השקעות אלטרנטיביות, ובהן סטארטאפים, קרנות נדל”ן, קרנות פרייבט אקוויטי, קריפטו ועוד, שבחלקן נדון בשורות הבאות.

הנטייה היא לחשוב שהשקעה במסגרת שאינה מפוקחת כמו בשוק ההון, תהיה מסוכנת יותר, אך הדבר לא בהכרח נכון. ישנן השקעות אלטרנטיביות שיהיו בטוחות יחסית ופחות מושפעות מתנודתיות השוק. ניתן למצוא יתרונות חסרונות וסיכונים בהשקעה כזו, כפי שנפרט בהמשך המאמר.

סוגי השקעות אלטרנטיביות

השקעה בחברות סטארט אפ וטכנולוגיה:

מידי יום קמות חברות סטארטאפ (הזנק) וטכנולוגיה חדשות, עם מיזמים חדשניים שיש בהם פוטנציאל רווח עצום. השקעה בחברת סטארט אפ בעלת פוטנציאל, שנמצאת בתחילת דרכה, יכולה להניב למשקיעים רווח גדול מאוד במידה שהחברה תצליח, ואולי אפילו תעשה אקזיט.

רמת הסיכון בחברות מסוג זה היא לא נמוכה. ניתן כמובן לבחון את מצב החברה, התוכנית העסקית ואת פוטנציאל ההצלחה של המיזם על מנת לבחון את סיכויי ההצלחה ולהפחית את רמת הסיכון.

יחד עם זאת, קשה לדעת האם ומתי חברה מתחרה תצליח להגיע לפיתוח הנחשק ותייתר את המיזם שהשקעתם בו. בנוסף, חברות סטארט אפ נסגרות מידי יום, ותמיד קיים סיכוי שהחברה בה השקעתם תיקלע לקשיים ותיסגר.

מכיוון שבשונה מחברות הנסחרות בבורסה, חברות סטארטאפ אלה אינן חייבות בדיווחים, הן טומנות בחובן חשיפה גבוהה יותר לסיכון. ניתן להפחית את הסיכון ע”י השקעה בקרן השקעות אשר מתמחה בחברות סטארט אפ ומפזרת את הסיכון בין מספר רב של חברות, לאחר ביצוע מחקר מעמיק.

השקעה בקריפטו:

מטבעות הקריפטו הינם מטבעות וירטואלים אשר נסחרים באופן דיגיטלי, באמצעות פלטפורמות מסחר ייעודיות, ונרכשים באמצעות מטבעות רגילים דוגמת שקל, דולר, יורו וכדומה.

מטבע הקריפטו המוכר ביותר הוא הביטקוין. הביטקוין אשר נסחר בתחילה בשווי נמוך מאוד, האמיר בהמשך לסכומי עתק עד שהגיע בשיא לסכום אסטרונומי של כ-65,000 דולר למטבע. השקעה במטבעות קריפטו מיועדת למשקיעים בעלי סבולת סיכון גבוהה שכן הם מאוד תנודתיים. ערכו של הביטקוין צנח מאז השיא לשווי של 16,000 דולר למטבע ונכונה לו עוד תנודתיות רבה בהמשך.

עלייתו של הקריפטו גרמה לכך שצצו אלפי מטבעות קריפטו נוספים, ומשקיעים שמרגישים ש”פספסו את הרכבת” של הביטקוין ממהרים להשקיע במטבעות הטרנדיים האחרונים.

משקיעים שיצליחו לרכוש את אחד המטבעות שיצליחו יכולים לעשות תשואה של אלפי אחוזים. מדובר באחד מסוגי ההשקעה המסוכנים והתנודתיים ביותר שקיימים, שכן קשה מאוד לחזות מה יהיה עתידו של כל מטבע. לכן, עדיף להשקיע בו אחוז קטן בלבד מתיק ההשקעות.

בדומה להשקעות המסורתית בנדל”ן, גם השקעות אלטרנטיביות בתחום הנדל”ן בתחום הנדל”ן יהיו לרוב סולידיות ובטוחות יותר מהשקעות אלטרנטיביות אחרות. להלן שני סוגי השקעות נדל”ן אלטרנטיביות:

 

  • השקעה בקרנות נדל”ן – קרנות נדל”ן הן קרנות המנוהלות על ידי אנשי מקצוע מיומנים ומנוסים בתחום השקעות הנדל”ן. קרנות נדל”ן משקיעות בנכסי נדל”ן מניבים מסוגים שונים דוגמת בנייני משרדים ומסחר, נדל”ן למגורים, נדל”ן תיירותי ועוד. הקרנות רוכשות נכסים הזקוקים לשיפוץ, משביחות אותם, ולאחר מכן משכירות אותם תמורת תשואה גבוהה, המתאפשרת בזכות ההשבחה. השקעה בקרן נדל”ן מאפשרת לאנשים שאין להם ידע בתחום, ואין להם את ההון העצמי הנדרש, להשקיע בנדל”ן וליהנות מתשואה יציבה ובטוחה יחסית.
  • השקעה בקרן פרייבט אקוויטי (הון פרטי) – קרן פרייבט אקוויטי הינה קרן השקעות פרטית אשר מוקמת לרוב במטרה לרכוש נכסים בארץ ובחו”ל. אך בשונה מקרן השקעות נדל”ן הן מחזיקות בנכסים לזמן קצר יותר, משביחות אותם ומוכרות אותם תמורת רווח. לעיתים קרנות אלה ישקיעו בחברות שנקלעו למצוקה, במטרה לשפר את הרווחיות שלהן, ולמכור אותן לאחר מספר שנים תמורת רווח משמעותי. קרן פרייבט אקוויטי בדרך כלל תהיה בעלת מבנה משפטי של שותפות מוגבלת התחומה בזמן. מקימי הקרן מגייסים משקיעים, אשר הופכים לשותפים מוגבלים.

למי מתאימה השקעה אלטרנטיבית ומה חשוב לבדוק לפני שמשקיעים?

  • חלק מההשקעות האלטרנטיביות טומנות בחובן סיכונים גדולים יותר מאשר אפיקי ההשקעה המסורתיים. יחד עם זאת, כגודל הסיכון כך גודל פוטנציאל הרווח.
  • השקעות אלטרנטיביות מסוג קריפטו וסטארט-אפ יתאימו יותר למשקיעים מנוסים, שמסוגלים להתמודד עם התנודתיות ורמת הסיכון הכרוכה בסוגי השקעה אלה, ולמשקיעים שיש להם הון עצמי שהם יכולים להרשות לעצמם להפסיד, מבלי שהאיתנות הפיננסית שלהם תיפגע.
  • כאשר אתם בוחנים אפשרות להשקעה בקרנות השקעה אלטרנטיביות, חשוב לעשות בדיקה של האיתנות הפיננסית של הגוף בו אתם משקיעים. בדקו מי הגורמים שעומדים מאחוריו, והאם יש להם רקע של הצלחה בהשקעות מהסוג בו אתם מעוניינים להשקיע.

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

למונייד חוזרת למשחק
אחרי שכבר הוספדה: למונייד חוזרת למשחק עם גידול ברווחים לרבעון של מעל 65%
מתחמי עבודה משותפים
הסוף לעידן חללי המשרדים או צמיחה מחודשת?
פסגת האקלים
פסגת האקלים והשקעה סביבתית
רכב חשמלי
מהפכה חשמלית בכבישי ישראל: רכב מתוצרת SKYWELL הסינית בדרך לארץ
אנרגיה ירוקה
מי הן עשרת חברות האנרגיה הירוקה הגדולות בעולם?