כשמשווים אפשרויות השקעות זו לזו יש לבחון אותן לאור המטרות אותן רוצים להשיג. מה מוביל משקיע להשקיע באג”ח? מבלי להיכנס להבדלים בין סוגי האג”ח השונים (ממשלתי מול חברות ציבוריות, צמוד למדד או לא צמוד וכן אג”חים הנקובים במטבעות שונים) נאמר שישנן שתי אפשרויות ליצירת רווחים מהשקעה באג”ח: א. הריבית המשולמת על ידי המנפיק באופן תקופתי. ב. רווחי הון, כאשר מחיר אגרות החוב עולה ואז נוצר רווח גם אם לא מחזיקים באגרת החוב עד הפרעון הסופי. במקרה כזה נאמר שהמחיר עולה והתשואה יורדת.

לרוב משקיעי אג”ח מחפשים תשואה יציבה וסולידית על פני זמן, ללא הסיכון הכרוך בשוק המניות. יש לציין שגם באג”ח יכול להתקיים מסחר שמנסה להשיג רווחים מתנודות קצרות טווח שלעיתים יכולות להיות משמעותיות. יכול להיות גם שמשקיע באגרות חוב ארוכות (שפרעונן הסופי עוד כמה שנים) יצפה לתנועה ארוכת טווח של עליית מחירי האג”ח מבלי שאיפה להחזיק באגרת עד הפרעון הסופי וכך לייצור את אותם רווחי הון, אולם על פי רוב אין זו המטרה, אלא דווקא התשואה היציבה והבטוחה יחסית שניתנת באמצעות הקופון התקופתי על האיגרת.

הסיכון המרכזי בהשקעה באג”ח הוא חדלות פירעון של המנפיק, בין אם זו מדינה או חברה ציבורית, והתשואה בדרך כלל תהיה בהתאם לסיכון. ככל שהמנפיק פחות יציב מבחינה פיננסית התשואה תהיה גבוהה יותר אך הסיכון לאיבוד כל ההשקעה יהיה גבוה יותר אף הוא. התשואה תלויה גם באלטרנטיבות ההשקעה כמו גם בביקוש והיצע כמו בכל שוק.

בשנים האחרונות חלה ירידת תשואות משמעותית בשוק האג”ח. הזרמת הכספים לשוק מצד הבנקים המרכזיים נעשתה בין השאר על ידי קניית אג”ח ממשלתי או של חברות ציבוריות, מה שייצר בקושי ענק לאג”ח והוריד את התשואה. למעשה באירופה הריבית הרשמית הייתה שלילית עד שבוע שעבר. המגמה הזו יצרה רווחי הון משמעותיים אולם תוחלת הרווח הלכה וירדה בכל חלקי שוק האג”ח.

בחודשים האחרונים החלה מגמת הורדת ריבית ביחד עם צמצום מאזני הבנקים מה שיוצר לחץ הפוך על שוק האג”ח. מחירי האג”ח יורדים והתשואות עולות, מה שמגדיל את הרווח הפוטנציאלי העתידי אך יוצר הפסדי הון משמעותיים בהווה. למעשה מרבית מדדי האג”ח רשמו ירידות מתחילת השנה. קשה להעריך מתי תשתנה המגמה ונחזור לראות עליות בשוק, ובינתיים המצב הוא שהתשואות עדיין לא גבוהות במיוחד, ומצד שני הסיכון להפסדי הון מוחשי ביותר.

מי שמחפש תשואה יציבה לאורך זמן יתכן שבעולם ההשקעות האלטרנטיביות יש לא מעט אפשרויות שיתנו לו בדיוק את זה – תשואה יציבה לאורך זמן, אם אפשרות גם לרווחי הון, וזאת תוך חשיפה פחותה לאפשרות של הפסדי הון בטווח הקצר כפי שחווים בשוק האג”ח בימים אלו, וכן חשיפה פחותה לאפשרות של קריסת המנפיק ואיבוד ההשקעה.

אחד האפיקים האלטרנטיביים הפופולריים ביותר הוא השקעות בנדל”ן אם באופן פרטי אם באמצעות קרן השקעות בנדל”ן. השקעה כזו עשויה לתת בדיוק את מה שמחפשים בהשקעה באג”ח. להבדיל מהשקעה פרטית בקניית נדל”ן להשקעה, בקרן נדל”ן המתרכזת בנדל”ן מניב המשקיעים נהנים גם מפיזור והפחתת הסיכון, שכן הקרן תשקיע במגוון רחב של נכסי נדל”ן מסוגים שונים. בנוסף, נהנים המשקיעים מהכנסות שוטפות של דמי השכירות. ישנה גם אפשרות לרווחי יזמות הנובעים מעליית ערך הנכסים, וזו גם המטרה לטווח ארוך, אולם אין תלות גבוהה “במצבי הרוח” של השוק, כשבטווח הארוך על פי רוב ערך הנדל”ן עולה ומשיא תשואה נוספת.

גם השקעות אלטרנטיביות אחרות יכולות להשיג את אותה מטרה. כך לדוגמה קרן השקעה בתשתיות (כבישי אגרה, מתקני ביוב, התפלת מים וכדו’) נועדה לגרום לרווחים משני האפיקים הללו – תזרים הכנסות שוטף מהתפעול היומיומי של התשתיות וכן אפשרות לרווחי הון בעת מימוש ההשקעה. החשיפה ל”שגעונות” השוק פחותה יותר והמשקיע לא חש יום יום אם השקעתו עולה או ירדה בכמה אחוזים בודדים, אך לאורך זמן נוצרת תשואה משתלמת.

כך יכולות ההשקעות האלטרנטיביות לתת לנו את מה ששוק האג”ח פחות מצליח לספק בתקופה האחרונה. תשואה יציבה וסולידית לאורך זמן.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

סקירת שוק
סקירת שווקים אלטרנטיבית – רגיעה בקריפטו ושיאים חדשים בהיי טק הישראלי  
שוק הקריפטו
שוק הקריפטו: המטבעות הגדולים בירידה, מה צפוי לקרות הלאה?
קרן השקעות פרטית
המדריך להשקעות אלטרנטיביות: חמישה דברים שאתם חייבים לדעת על קרנות השקעות פרטיות
פאנלים סולאריים
הרכישה הגדולה ביותר עד כה של פאנלים סולאריים על ידי חברה ישראלית
סקירת שווקים 18 05 21
השבוע שהיה: סקירת שוק אלטרנטיבית