השקעות אלטרנטיביות

כתב: נתנאל פינקל

השקעות אלטרנטיביות – רקע

משהו מיוחד קורה בעולם ההשקעות. זו מגמה הנמשכת כבר מספר שנים לפחות כאשר יותר ויותר  בעלי הון בישראל (וגם בעולם) מתרגלים לדבר בשתי “שפות” מקבילות: ‘מסורתית’ ו- ‘אלטרנטיבית’. ובמילים פשוטות, משקיעים מתחילים לגוון את הפורטפוליו שלהם ולא להתמקד רק בהשקעות סחירות כמו מניות, אג”ח וקרנות סל אלא גם בהשקעות שאינן סחירות עם נכסים אלטרנטיביים כמו נדל”ן, קרנות גידור, תשתיות, הלוואות חברתיות (P2P), מוצרים מובנים, אנרגיה ירוקה והשקעות אלטרנטיביות בקנאביס.

מתוך הרשימה הנ”ל, נציג ונתמקד ב- 4 השקעות אלטרנטיביות הנחשבות לפופולאריות במיוחד. אבל לפני שנגיע לזה, בואו נדבר על מהי השקעה אלטרנטיבית בכלל:

אז השקעה אלטרנטיבית היא מונח מיוחד המתאר נכסים אשר אינם מקיימים קורלציה עם שוק ההון. כאמור, אלו יכולים להיות אפיקים כמו נדל”ן, קרנות גידור, תשתיות, הלוואות חברתיות (P2P), מוצרים מובנים, אנרגיה ירוקה, השקעות בקנאביס, השקעות בטכנולוגיה ועוד.

היתרונות המרכזיים של השקעה אלטרנטיבית הם האפשרות להשקיע במגוון אפיקים ולא להיות תלויים בשווקים התנודתיים. מבחינה זו, מדובר בפיזור הון אשר תורם להפחתה של רמת הסיכון הכוללת. מעבר לזה, השקעות אלטרנטיביות הן פתרון ריאלי עבור כל מי שמתאכזב (ובצדק) משיעור הריבית הנמוך במשק אשר מקשה מאוד לייצר רווחיות על כספים היושבים בתוכניות חיסכון בנקאיות.

השקעה אלטרנטיבית עובדת באופן הבא: ישנה קרן ייעודית המגייסת כסף מבעלי הון (בדרך כלל עד 35 משקיעים או “ניצעים”) כאשר כסף זה מושקע במגוון אפיקים שונים (כמו אלה שציינו למעלה). מנהלי אותן קרנות מגדרים כ- “שותפים כלליים” והם אלו שאחראים על ניהול הכסף ועל ביצוע ההשקעות השוטפות בקרן. המשקיעים עצמם מוגדרים כ- “שותפים מוגבלים” אשר למעשה מתחייבים להזרים את ההון כך שהקרן תוכל להשקיע באפיקים כאלו ואחרים. בתוך כך, לרוב יתבצע פיזור סיכונים דרך השקעה מגוונת במספר נכסים במקביל.

ועכשיו כמו, שהבטחנו, בואו נתמקד ב- 4 סוגים פופולאריים של השקעות אלטרנטיביות:

השקעות אלטרנטיביות בתשתיות

גשרים, כבישים, תחנות אוטובוס, שדות תעופה, נמלים, רכבות, מערכי אינטרנט ורדיו, מערכות ביוב, מתקנים להולכת מים, מפעלי אנרגיה ועוד הם תשתיות המשרתות אותנו ברמה היום-יומית והופכות את חיינו לנוחים, נגישים ומהירים הרבה יותר.

אז מה מיוחד כל כך בתחום התשתיות ומדוע כדאי להשקיע בו? הנה:

 • קיימת מעורבות של המדינה אשר מזרימה הון עתק כדי לקדם פרויקטים של תשתיות. בתוך כך, היא מעניקה מעורבות ממשלתית אשר מהווה “תעודת ביטחון” חזקה להשקעות מסוג זה.
 • השקעה בתשתיות מאפשרת לדעת מראש מתי ואיזו תמורה אנו נוכל להניב ממנה.
 • כמשקיעים בתחום התשתיות, ניתן לנו תיעדוף בחלוקת רווחים ודיבידנדים.
 • ניתן להשקיע בפרויקטים לטווחים קצרים אשר עשויים לנוע בין מספר חודשים לשנים בודדות.
 • בהשקעה בתשתיות מיושמות אסטרטגיות גידור שמטרתן היא להגן על הכסף שלנו.
 • השקעה בתשתיות מאופיינת בשקיפות מלאה; אנו זוכים לקבל דיווחים שוטפים ולדעת בכל עת על קצב וסטטוס ההתקדמות של כל פרויקט ופרויקט.

חוץ מזה, השקעה בתשתיות תמיד הוכיחה את עצמה כאפיק שכדאי להשקיע בו דווקא בתקופות משבר. כך למשל, בתקופת הסגר הראשון בקורונה ישראל הקצתה כ- 900 מיליון שקלים כדי לקדם פרויקטים בתחום התחבורה: שדרוג, תחזוקה ופיתוח כבישים, קידום נת”צים ונתיבים מהירים, קידום עבודות הרכבת בירושלים ובתל אביב ועוד.

בנוסף, השקעה בתשתיות פורחת בעתות אופטימיות יותר והראיה הכי טובה לכך היא העמקת שיתוף הפעולה עם בני בריתנו החדשים – איחוד האמירויות. כבר בדצמבר 2020, התבשרנו על שיחה אשר התקיימה בין שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, הגב’ מירי רגב לבין שר האנרגיה והתשתיות האמרתי – מר סוהיל אל מזראווי אשר דנו על פיתוח משותף של פרויקטים בתחום התחבורה כגון פיתוח רכבתי ופרויקט מטרו נרחב.

ובנימה אישית, השקעה בתשתיות היא השקעה בהווה ובעתיד של כולנו וזה הדבר העיקרי אשר הופך אותה לאופציה אטרקטיבית במיוחד.

השקעות אלטרנטיביות בקנאביס

לפני הכול, בואו נדבר מספרים: שוק הקנאביס בישראל נאמד בסדר גודל של כ- 600 מיליון שקלים וצומח בכל שנה בלפחות עשרות אחוזים. כמו כן, ישראל היא מעצמה עולמית בכל מה שקשור למחקר, פיתוח וייצור מבוקר של קנאביס המשמש באופן בלעדי לצרכים רפואיים.  בארה”ב, מדובר על שוק אדיר ממדים הנאמד בשווי שוק של לפחות 20 מיליארד דולרים ויש המעריכים כי עד 2030 הוא כבר יגיע לשווי כפול מזה.

מדוע כדאי להשקיע בתחום הקנאביס? מה כל כך מיוחד בו?

ובכן, מאחורי המספרים הגדולים האלה עומד הצורך האנושי; אנשים אשר צורכים את צמח הקנאביס לטיפול בבעיות בריאותיות ורפואיות: טיפול בכאבים כרוניים, טיפול בבעיות נוירולוגיות, טיפול בבחילות והקאות, טיפול באפילפסיה אצל ילדים, טיפול לסובלים מבעיה של פוסט טראומה (Post Traumatic Stress Disorder או בקיצור P.T.S.D) ועוד.

בתוך כך, השקעות בקנאביס נחלקות למספר תחומים:

 • ביוטכנולוגיה.
 • מחקר.
 • שיווק ופרסום.
 • תוצרי קנאביס כגון מאכלים, קרמים או אפילו משקאות אנרגיה המבוססים על צמח הקנאביס.

אחד מן הערוצים להשקיע בתחום הינה קרן ההשקעות סיטרין (Citrine) של בית וולת’סטון אחזקות (Wealthstone). היתרון היחסי בהשקעה הזו, היא העובדה כי וולת’סטון מככבת ברשימת ה- DUN’S 100 כבר 4 שנים – הלא היא הדירוג היוקרתי של ‘דן אנד ברדסטריט’ לרשימת החברות המובילות בישראל.

השקעות אלטרנטיביות בנדל”ן

נדל”ן תמיד “נמצא באופנה”; אנשים זקוקים לבתים לגור בהם, למשרדים לעבוד בהם או למחסנים לוגיסטיים כדי לאחסן סחורה עבור העסק שלהם. זה היה כך מאז ומעולם וסביר להניח שזה אף פעם לא ישתנה.

כמו כן, נכסי נדל”ן נוהגים לשמור על ערכם אשר נוטים לטפס כלפי מעלה ככל שחולף הזמן. לראיה – מחירי הדיור בארץ עולים בהתמדה כאשר מאז 2007 הם זינקו בשיעור של לא פחות מ- 130%. דוגמה נוספת היא בריטניה, אשר בין 2009-2019 מחירי הנדל”ן בה רשמו עליות מרשימות אשר הסתכמו עשרות אחוזים (באזורי ביקוש כמו קיימברידג’ ולונדון הייתה עלייה של 69% ו – 63% בהתאמה במחירי הנדל”ן). יתרה מכך, אפילו לאחר מהלך הברקזיט ומשבר הקורונה המתמשך, מחירי הנדל”ן הבריטי מצליחים להישאר יציבים.

רוצים עוד דוגמה? בבקשה…

אחד היעדים ה”לוהטים” לביצוע השקעות אלטרנטיביות בנדל”ן הוא “הקטר של אירופה” – הלא היא גרמניה. ככלל, גרמניה היא ‘יצרנית-על’ עם כלכלה בריאה וחזקה (החמישית בגודלה בעולם) וזה בדיוק מה שהופך אותה ליעד מועדף לביצוע השקעות בנדל”ן. אך זה ממש לא נגמר כאן:

 • בגרמניה קיים מיסוי רכוש מופחת העומד על שיעור של 0.35% בלבד כאשר ערכו נקבע על פי הערך ההיסטורי של הנכס ולא על פי שוויו הנוכחי בשוק.
 • בגרמניה קיים מיסוי רכישה אטרקטיבי אשר באזורי ביקוש כמו ברלין, ברמן וסקסוניה התחתונה הם נעים בשיעורים של 6% ו- 4.5% בלבד בהתאמה.

ואם כבר הזכרנו את ברלין, כדאי לדעת כי מחירי הרכישה בה הם אטרקטיביים ומאפשרים לקיים איזון ריאלי בין גובה ההשקעה לשמירה על רמת חיים גבוהה. במספרים זה יוצא בין 2,800-5000 אירו על כל ממ”ר כאשר בערים מרכזיות כמו לונדון ופריז אנו מדברים על מחירים גבוהים יותר של 12,000-18,000 אירו ו- 10,000-18,000 אירו בהתאמה.

באופן כללי, השקעות אלטרנטיביות בנדל”ן יכולות לספק למשקיע “תעודות ביטחון” חזקות כגון שיעבוד מדרגה ראשונה וערבות אישית מצידם של יזמים. בנוסף, השקעות אלו מבוצעות באמצעות קרנות ייעודיות המנוהלות ע”י אנשי מקצוע אשר “נושמים” נדל”ן 24/7 ויודעים לאתר עבורכם עסקאות אקסקלוסיביות לאחר סינון קפדני ויסודי.

כמו כן, הרווחיות הפוטנציאלית בקרנות נדל”ן גבוהה  מזו של השקעות ישירות בנכסים אך צריך לזכור את כלל הברזל הבא: אין דבר כזה ‘השקעה ללא סיכון’ וחשוב להתייעץ עם גורם מקצועי אשר יידע לכוון אתכם למקומות הנכונים!

השקעות אלטרנטיביות באנרגיה ירוקה

אנרגיה ירוקה (או אנרגיה מתחדשת) היא פשוטו כמשמעו – מנוע הצמיחה העתידי של כולנו. במקום להמשיך ולהסתמך על מקורות מזהמים כמו גז, פחם ודלקי מאובנים (Fossil Fuels) האנושות מאמצת בהדרגה מקורות אנרגיה מתחדשים אשר אינם פוגעים בסביבה ואינם נגמרים לעולם:

 • אנרגיה סולארית: שימוש באנרגיית אור המגיעה ישירות מהשמש המאפשרת לייצר חשמל “ירוק” באמצעותם של פנלים סולאריים.
 • אנרגיית מים: ניצול זרימת המים (אנרגיה הידרואלקטרית) המאפשרת לייצר חשמל נקי לשימוש תעשייתי וביתי.
 • אנרגיה גיאותרמית: אנרגיית חום המגיעה מלב האדמה ונאגרת בתחנות כוח אשר הופכות אותה לאנרגיית חשמל בת קיימא.
 • אנרגיית רוח: שימוש בטורבינות רוח המפעילות גנרטורים להפקת חשמל נקי מזיהומים.

ומדוע כדאי להשקיע באנרגיה ירוקה? ובכן, הנה 2 מגמות שיכולות לתת לכם תשובה טובה לכך:

הזירה המקומית – ישראל
ביוני 2020 הכריז שר האנרגיה – מר יובל שטייניץ, על יעד לאומי-סביבתי אשר אמור להפוך את ישראל למדינה ירוקה יותר: להפיק 30% חשמל מאנרגיות מתחדשות עד שנת 2030. המתווה המדובר אושר בממשלה לקראת סוף אוקטובר והוא יכלול שורה של צעדים ייעודיים כגון הפצת מכרזים להקמת חוות סולאריות, הקמת מתקנים להפקת חשמל באמצעות אנרגיות מתחדשות וצמצום משמעותי בהקמת תחנות כוח אשר פועלות באמצעותם של גזים טבעיים וסולר.

כמו כן, אפילו הבורסה הפכה להיות “ירוקה” לאור ההנפקה הגדולה של 2 מדדי אנרגיה חדשים: מדד ‘ת”א קלינטק” ומדד ‘אקלים נקי מדלקים פוסיליים’. במדד הראשון נכללות כ- 12 מניות עם שווי שוק הנאמד בכ- 37 מיליארד שקלים. במדד השני נכללות 112 מניות (שמופיעות גם במדד ‘ת”א 125’) המייצגות שווי שוק של 595 מיליארד שקלים.

הזירה הגלובלית – ארצות הברית

ג’ו ביידן, מי שהושבע ממש לאחרונה לנשיאות ארה”ב, מתכוון לדחוף חזק את מדיניות ה”גרין דיל” שלו ולהזרים סכום עתק של כ- 2 טריליון דולרים לטובת השקעות ישירות בתחום האנרגיה המתחדשת. בתוך כך, בכוונתו לבטל את כל תקנות “האנטי סביבה” של הנשיא היוצא, דונלד טראמפ ולהחזיר את אמריקה אל הסכמי האקלים הגלובליים שנחתמו בפריז ב- 2015. בתוך כך, השאיפה היא להביא לכך שעד לשנת 2050, ארה”ב תעבור ‘מהפך אנרגטי’ ותעשה שימוש באנרגיות מתחדשות וידידותיות לסביבה בלבד. שורה תחתונה, אין “איתות” גדול מזה לעד כמה תחום האנרגיה הירוקה יהפוך ל- BIG DEAL בשנים הקרובות. גלו בעצמכם איך לגוון את הפורטפוליו עם סדרה מושכלת של השקעות חוץ בורסאיות. העולם שבחוץ כבר למד לדבר ‘אלטרנטיבית’…. אין שום סיבה שאתם תישארו מאחור!

למידע נוסף – השאירו פרטים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

קריפטו
המטבע אינטרנט קומפיוטר נכנס לשוק המטבעות
מייקל ג'ורדן
ההימור הגדול של נייקי או הפספוס האלטרנטיבי של אדידס?
הר הכסף – איך זה יכול לשרת אותנו?
מטבעות קריפטוגרפיים
זינוק של 340% – המטבע הקריפטוגרפי החדש שעושה גלים
מיניבוס אוטונומי
פיקאצ’ו בעיר הגדולה: אוטובוסים ללא נהג ברחובות טוקיו