עצות להשקעות אלטרנטיביות

אם פעם תיק ההשקעות שלכם הכיל בעיקר מוצרים “פשוטים” משוק ההון, כמו מניות ואג”ח – היום, שוק ההשקעות האלטרנטיביות זמין לכל משקיע. זה נהדר, מפני שאתם יכולים להשיג גיוון, פיזור, ואפילו פחות מתאם של תיק ההשקעות שלכם ביחס לתנודות השוק – וכל זה, אם תוסיפו לתיק ההשקעות שלכם גם השקעות אלטרנטיביות. והפעם, אספנו טיפים ענייניים וממוקדים להשקעות אלטרנטיביות – איך עושים את זה בקלות.

#1 – כמו בכל השקעה, אנחנו ממליצים לגשת באומץ (אבל עם כללים ברורים)

הבחירה לנהל תיק השקעות היא בחירה שדורשת מכם יותר מאשר רק השקעה בפק”מ בבנק (מצד שני, תוכלו להרוויח תשואות הרבה יותר גבוהות). המפתח להשקעה רווחית טמון בבחירת כללית להשקעה שיאפשרו לכם לפעול על פי סט של נתונים – ולא “מהבטן”, בצורה אינטואיטיבית. אולי הטעות החמורה ביותר למשקיעים היא יציאה בטרם עת מהשקעות בימים של ירידות ערך, שהן בדרך כלל מקדימות לימים של עליית ערך, במוצרים שמתקנים את ערכם. על כן, החלטה על “נקודת יציאה”, למשל, תהיה בחירה מצוינת לתחילת המסחר.

#2 – כמה בדיוק מהתיק שלכם להקצות להשקעות אלטרנטיביות?

משקיעים מבוססים ומנוסים יכולים להשתמש בחלק המוקצה להשקעות אלטרנטיביות, לגידור ההשקעות המסורתיות שלהם, בשל חוסר המתאם האופייני בין השקעות אלטרנטיביות והשקעות בשוק ההון. אם אתם עוד לא שם, אנחנו ממליצים לנסח את השאלה מחדש: השאלה היא לא כמה בדיוק מתוך תיק ההשקעות שלכם יוקצה להשקעות אלטרנטיביות אלא מה רמת הפיזור שאתם מעוניינים להשיג ועד כמה תנודתיים מכשירי ההשקעה שאתם בוחרים להשקיע בהם. אם אתם בוחרים להשקיע, למשל, בקרנות חוב חוץ בנקאיות בסיכון גבוה – כדאי להכניס את ההשקעה הזו לסך ההשקעות הספקולטיביות של התיק, שעשויות להניב תשואה גבוהה אבל גם טומנות את הסיכון להפסדים. אם לעומת זאת, אתם שומרים על השקעה סולידית, בקרנות או מוצרי סל המאגדים מספר השקעות גדולות, בסיכון נמוך – ראו את ההשקעה שלכם כחלק מההשקעות הסולידיות בתיק והשקיעו בהתאם.

#3 – לקנות דירה? לאסוף זהב? או להשקיע בקרנות גידור?

אפשר לומר כל השקעה לצורך תשואות שהיא מחוץ לבורסה לניירות ערך, נחשבת השקעה אלטרנטיבית. ביחד עם זאת, המוצרים השכיחים בתיק השקעות אלטרנטיביות הם:

  • קרנות חוב
  • קרנות נדל”ן
  • קרנות מימון חברתי
  • קרנות גידור
  • קרנות Private Equity

כמובן שיש עוד שפע של מוצרים אלטרנטיביים. הבחירה בין המוצרים תלויה ביכולת שלכם להעריך את כיווני השוק ובנטייה האישית שלכם, כמובן.

#4 – אל תסמכו על רגולציה

בניגוד להשקעה בשוק ההון, השקעות אלטרנטיביות הן בדרך כלל פחות מוסדרות וזה המקום בו אתם מגלים אחריות ומגלים את כל הפרטים, כולל ערבונות להשקעה שלכם, השמירה על נזילות הכספים בהתאם לרצונות שלכם וכולי. אל תשכחו, שגם השקעה בעסק פרטי נחשבת השקעה אלטרנטיבית – ושם אתם פשוט יכולים לאבד את כל כספי ההשקעה, לא רק אם העסק כושל אלא גם אם ההשקעה שלכם אינה מוסדרת ומבוטחת ותנאיה אינם ברורים די הצורך. הקפידו לדעת בדיוק לאן אתם נכנסים, מה תנאי ההשקעה ומה הבטוחות שלכם במקרה של הפסדים.

#5 – עוד טיפים קצרים שכדאי להכיר

  • גיוון – בהשקעות אלטרנטיביות אתם יכולים למצוא הזדמנויות כמעט בכל תחום. בחרו במה שמדבר אליכם
  • פיזור – קחו בחשבון שמדובר בהשקעות שהן לעיתים תנודתיות ובעלות מתאם חלש לשוק ההון. פזרו את סכומי ההשקעה שלכם, ליצירת גידור
  • תנו להשקעות שלכם לעבוד – אם אתם סובלים מלב חלש, נהלו את ההשקעות שלכם בתשומת לב אבל השתדלו לתת להשקעות לעבוד. אתם לא חייבים לבדוק מה מצב ההשקעות ממש בכל יום, זה לא רחוק מהבחירה להישקל בכל יום במהלך דיאטה.
  • קחו בחשבון את השפעות המט”ח על ההשקעות שלכם. אם אתם משקיעים בדולרים – השקעה ממש מוצלחת תסבול אם שער הדולר יירד.
  • השקיעו במוצרים שמדברים אליכם, שמתאימים לדרך החיים שלכם. זו כמובן לא חובה, אבל זה הופך את התיק שלכם לבעל יתרון גם בהיבטי התרומה שלכם לשוק.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות אלטרנטיביות
הישראלים קונים פחות שוכרים יותר – השכרת דירה הופכת משתלמת יותר וכסף פנוי זורם להשקעות אלטרנטיביות.
שוק הקריפטו
ביטגרט: הכירו את מטבע הקריפטו שעשוי להיות הדבר החם הבא בשוק הקריפטו
פסגת האקלים
פסגת האקלים באנרגיות ירוקות
טכנולוגיה
הטכנולוגיה תנצח את הקומוניזם: וייטנאם שואפת לכלכלה דיגיטלית
NFT
מ –NFT לסרט: פרויקטים שמסקרן להכיר