P2P

שני אפיקים בצמיחה שכדאי לקחת בחשבון השנה, הלוואות חברתיות ונדל”ן

הענק האלטרנטיבי מול תיקי ההשקעות המסורתיים

שנת הקורונה והשפעותיה על השווקים הגבירו את המודעות להזדמנויות פיננסיות אשר עד לאחרונה רק מעטי מעטים נחשפו אליהן. סוף כל סוף – “הענק האלטרנטיבי” התעורר לחיים!

היום ניתן לדבר על זה בריש גלי. זה כבר לא סוד ‘בחדרי משקיעים’ של בעלי הון עתק וגופים מוסדיים בלבד, אלא אופציה הפתוחה כיום בפני כל סוגי המשקיעים. אנחנו מדברים כמובן על השקעות אלטרנטיביות; השקעות שאין להן מתאם עם האפיקים הסחירים של שוק ההון כגון מניות, קרנות סל, חוזים, אופציות, מט”ח וכיו”ב.

ועל אילו אפיקים כן מדובר? על רשימה ארוכה ומתארכת החל מקרנות גידור ועד הלוואות חברתיות, אנרגיה ירוקה ועד תשתיות, ביוטכנולוגיה ועד נדל”ן ועוד מגוון רב של אפיקים נוספים. היתרונות המרכזיים של נכסים כגון אלה הם חוסר ההשפעה מהשווקים התנודתיים והאופציה להשקיע בפיזור נרחב מה שתורם להפחתה מרמת הסיכון הכוללת. וכעת נעבור ונבחן יחד 2 אפיקים אלטרנטיביים שבהחלט ראוי לשים עליהם עין בשנת 2021. הבה נתחיל!

השקעה אלטרנטיבית בהלוואות חברתיות

עולם ההלוואות החברתיות הוא שוק חדש, צומח ומתפתח, המאפשר להירשם אל פלטפורמות ייעודיות אשר מקשרות בין 2 צדדים: מלווים משקיעים ולווים אשר זקוקים לתזרים מזומנים. הנ”ל יכול להתבצע בשתי רמות:

 • בין מלווה משקיע לאדם פרטי (Peer 2 peer או בקיצור P2P).
 • בין מלווה משקיע לגוף עסקי (Peer 2 Business או בקיצור P2B).

להשקעה מסוג זה יש כמה יתרונות:

 • חוסר מתאם אל שוק ההון התנודתי.
 • פוטנציאל רווחיות גבוה יותר בהשוואה לאג”ח ממשלתיות או קונצרניות.
 • יכולת לבחור את רמת הסיכון המבוקשת. בתוך כך, ניתן להלוות כספים לעשרות, מאות ואף אלפי לווים בו זמנית וליהנות מהחזר הלוואה בתוספת ריבית אטרקטיבית.

בשיא הקורונה, כשהשווקים המקומיים והגלובליים נפלו כאבני דומינו, שוק ההלוואות החברתיות הציע נקודת מפלט אשר יכלה, מחד, לשמור על האינטרסים של המשקיע ולספק, מאידך, ערוץ ריאלי חליפי להשגת תזרים מזומנים.

אגב, כבר ב- 2017 הקים “הלמן-אלדובי”, אחד מבתי ההשקעות הגדולים והמובילים בישראל, את קרן השקעות ה- P2P הראשונה אשר אפשרה למשקיעים מוסדיים ופרטיים להשקיע בשוק האשראי הצרכני בארצות הברית. ומדוע זה טוב? משתי סיבות:

 • רגולציה מחמירה של 600 פרמטרים שלפיהם ניתן “ציון אשראי” אשר קובע את יכולת ההחזר של הלווים האמריקאים.
 • מדובר בשוק של טריליוני דולרים בשנה – הגדול והמתקדם ביותר בעולם!

השקעות אלטרנטיביות בנדל”ן בחו”ל

ללא קשר למשבר הקורונה והשלכותיו על השווקים המסורתיים (שהוא פקטור רציני בפני עצמו, כן?), שוק הנדל”ן תמיד הצטייר כאפיק חזק ויציב המציג מגמות של ביקוש גובר ועליית ערך ממושכות. בתוך זה, ניתן לראות עלייה משמעותית בהיקף השקעות הנדל”ן בחו”ל. מדוע אתם תוהים? הנה:

 • מחירי הנדל”ן במדינות כמו ארה”ב, גרמניה, פולין או בריטניה, נמוכים משמעותית ממחירי הנדל”ן בישראל. לעיתים הפערים הם גדולים במיוחד, עד שניתן להשקיע בחו”ל ביותר מנכס אחד עם אותו סכום אשר היה קונה בארץ דירת 3 חדרים צנועה באזור המרכז.
 • פוטנציאל הרווחיות מנדל”ן בחו”ל הוא גבוה יותר – כאשר הפער התשואה עשוי לנוע בין 7% עד 9% (ואף למעלה מכך).
 • השקעות נדל”ן בחו”ל מאפשרת גמישות מרבית, שכן ישנן קרנות השקעה המציעות השקעות לטווח קצר או ארוך, תוך אפשרות להשקיע ביותר מנכס אחד או להצטרף לקבוצת רכישה ולהיכנס כמשקיעים בסכומים אטרקטיביים. כמו כן, המנהלים של קרנות אלו דואגים לאינטרס של המשקיעים ופועלים להעמדת “תעודות ביטחון” כמו רישום שיעבוד על הנכס וקבלת ערבויות אישיות של יזמים.
 • במדינות מסוימות, כמו בריטניה למשל, ניתן ליהנות מהטבות ייחודיות כמו ניכוי מס ניכר משכירות ופטור ממס רכישה. מסיבה זו, למשל, השקעות בבתי אבות בבריטניה למשל הפכו לפופולאריות עבור המון משקיעים ישראליים.
 • ניתן להשקיע במגוון נכסים מתוך היצע אדיר ממדים, מה שיכול לאזן את היחס העדין שבין סיכוי לסיכון בהשקעה.
 • מעל הכול – אין קורלציה עם שוק ההון התנודתי כך שלא צריך לחשוש מנפילות בשווקים המסורתיים.

מילות סיכום

תחום האלטרנטיב הוא עולם ומלואו אשר בהחלט מגלם בתוכו הזדמנויות פיננסיות רבות. לצד זה, זה לא אומר  שצריך לזנוח את תיק ההשקעות המסורתי – אלא דווקא לשלב; ליצור אינטגרציה בין השקעות סחירות ושאינן סחירות כדי ליצור ‘פורטפוליו השקעות’ מגוון אשר עשוי, מחד, להגדיל רווחיות ויכול, מאידך, להפחית את רמת הסיכון.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

דרום קוריאה
זרוע ההשקעות האלטרנטיביות של דרום קוריאה
מטבעות קריפטו
בורסת הקריפטו הראשונה בעולם – יוצאת לדרך
עיר העסקים לוס אנגלס
עיר המלאכים ועיר העסקים: לוס אנג’לס
מימון נדלן
מימון נדל”ן למגורים – השקעה שהיא נכס!
קריפטו
מי המטבעות המובילים בשוק הקריפטו אחרי ביטקוין ואתריום ומה הם עשו בשנים האחרונות?