השקעות אלטרנטיביות

 

השקעות אלטרנטיביות – רקע כללי

בעיקר בשנים האחרונות, קיימת מגמה הולכת ומתפתחת של השקעות אלטרנטיביות בישראל: שילוב של חלופות השקעה חדשות לצד תיקי ההשקעות המסורתיים. על קצה המזלג – מדובר בהשקעות בנכסים פיננסיים שאינן נמצאות במתאם לשוק ההון מה שהופך אותן ליציבות וסולידיות יותר משום שהן כמעט ואינן מושפעות מתנודתיות בשווקים. ובמילים פשוטות יותר, מדובר פה בערוצי השקעה אטרקטיביים שבהחלט שווה לבדוק אותם. למה אתם שואלים? המשיכו לקרוא וגלו!

אם נדבר תכל’ס, כל אדם פרטי שמחזיק בתיק השקעות מחפש איך להגיע למקסימום תשואות תוך לקיחת סיכונים הכי מינימאלית שיש. האם יש “חיה” כזו? אז זהו, מסתבר שכן… אבל הסיפור הגדול כאן, הוא שחלק גדול מציבור המשקיעים בישראל – פשוט לא היה מודע כי הוא יכול להיכנס להשקעות שקולות וסולידיות כאלו המתאפיינות ברמת תנודתיות נמוכה. למעשה, מזה עשרות שנים שהפריבילגיה הזו הייתה “שמורה” למשקיעים בשוק המוסדי (בתי השקעות וסוכנויות ביטוח) שנהנו מן ההשקעות הללו כמעט בבלעדיות גמורה.

אותן השקעות נקראות השקעות אלטרנטיביות (alternative investments) וכשמן הן, הן מהוות אלטרנטיבה להשקעות “המסורתיות” בשוק ההון בניירות ערך סחירים כמו מניות, תעודות סל, חוזים, כתבי אופציות וכדומה.

השקעות אלטרנטיביות – דוגמאות

 • השקעות בקרנות תשתיות: מלבד העובדה כי השקעה בתשתיות מהווה מנוע צמיחה לאומי חשוב, היא מספקת למשקיעים מספר בטוחות שספק אם יוכלו ליהנות מהן בהשקעות אחרות:
 • מתן התחייבות ממשלתית לקניית תוצר התשתית הסופי.
 • רמת ביקוש גבוהה במיוחד אשר יכולה לייצר תשואה מרשימה לאורך זמן.
 • אפשרות לדעת מראש כמה כסף (ותוך כמה זמן) פרויקט התשתית אמור להכניס.
 • הזרמת הון לשוק המשקיעים הפרטיים לצורך עידוד השקעות בפרויקטים של תשתיות.

אחת מקרנות התשתיות המובילות בארץ היא קרן סינרג’י מבית וולת’סטון (Wealdstone) החזקות. קרן זו עוסקת במימון פרויקטים של תשתיות בישראל ובחו”ל כאשר היא מנגישה בפני ציבור המשקיעים הפרטי את ההזדמנות להשקיע הון בתחומי האנרגיה, האנרגיה הירוקה, המים, התקשורת, התחבורה ובמגוון תחומים נוספים.

 • השקעות בקרנות נדל”ן: בהשוואה לנכסים סחירים (מניות, תעודות סל, אג”חים ועוד) נכסי נדל”ן תמיד נחשבו לבטוחה יציבה יותר. וכיום, הודות לקרנות נדל”ן המנגישות את התחום לציבור המשקיעים הפרטיים, האחרונים יכולים להשקיע “בראש שקט” תוך הישענות על כריות ביטחון משמעותיות.

אחת הדוגמאות מהשטח היא ההזדמנות להשקיע בקרן נדל”ן של דיור נתמך בבריטניה. ‘דיור נתמך’ הוא דיור שמטרתו לספק מענה לאנשים בעלי מוגבלויות (כגון נכות, אוטיזם, לקום למידה ועוד) ולאפשר להם מחיה בתנאים מיוחדים המותאמים במיוחד אל צורכיהם. ולמה לכם להשקיע בקרן נדל”ן שכזו? ראשית – יש לה גיבוי ישיר ממשלת בריטניה בכבודה ובעצמה (אשר באופן עקבי עומדת בהתחייבויותיה כלפי משקיעים), ושנית – קיים מחסור משמעותי לדיור נתמך עבור אוכלוסיות שונות בבריטניה אשר זקוקות לו באופן בהול. גם כאן, כמובן, מדובר בקרן השקעות אלטרנטיביות אשר אינה נמצאת בקורלציה (מתאם) לשוק ההון, כך שהיא מאופיינת ברמת תנודתיות נמוכה וברמת סיכון נמוכה גם כן.

 • השקעות בקרנות הייטק/ביוטק: עם אלפי חידושים והמצאות בשנה בתחומי הטכנולוגיה והבריאות, אי אפשר שלא לדבר על השקעות אלטרנטיביות בתחומי ההייטק והביוטק. מדובר על השקעות המכסות תחומים נרחבים, החל מבריאות,פודטק (פיתוח טכנולוגיית מזון), פיתוח ממשקים, רובוטיקה, אפליקציות ועוד. היתרון הגדול של השקעות בקרנות הללו, הוא האפשרות לגוון ולפזר את ההון על פני מגוון נרחב של אפיקים – הן ברמה המקומית והן ברמה הגלובלית.

ואם אתם מחפשים כתובת לאיתור השקעות אלטרנטיביות בהייטק ובביוטק, תוכלו למשל להיוועץ עם קבוצת סיטרין מבית וולת’סטון (Wealdstone) החזקות אשר מעמידה לרשותכם מתכנני השקעות במיוחד בעולמות הללו.

 • השקעות בקרנות אנרגיה מתחדשת: בעיקר בשנים האחרונות, מדינות רבות ברחבי העולם משיקות פרויקטים של אנרגיה מתחדשת שמטרתם היא להפחית (באופן דרמטי) את השימוש באנרגיה המבוססת על כימיקלים, דלקים וגזי חממה ולעבור לייצור של “אנרגיה ירוקה” המבוססת על משאבים טבעיים כגון רוח, מים ואור השמש. כך למשל, שיעור תצרוכת החשמל בגרמניה המיוצר בעזרתה של אנרגיה טבעית כבר הגיע להיקף שיא של 40%. אצלנו בישראל – שר האנרגיה, מר יובל שטייניץ הכריז על יעד לאומי-סביבתי חשוב: להגיע תוך עשור (עד שנת 2030) לתצרוכת חשמל מאנרגיה מתחדשת בהיקף של 30%. בנוסף, נחתמו כבר מספר הסכמים בין חברת החשמל לחברות אנרגיה מתחדשת שתאפשרנה לייצר “חשמל נקי” דרך תחנות כוח פוטו-ולאטיות אשר יפחיתו את עלויות הייצור והתחזוקה. כפי שזה נראה היום, הביקוש לאנרגיה נקייה הולך וגובר באופן משמעותי, מה שהופך השקעות בקרנות אנרגיה מתחדשת לאופציה אטרקטיבית שבהחלט שווה לבדוק אותה.
 • השקעות בקרנות פודטק: פודטק (Food Tech) למי שלא מכיר, זהו תחום טכנולוגי נרחב ומסקרן העוסק בפיתוחי חדשנות ייחודיים שמטרתם היא לשדרג את כל מה שקשור למזון: שיטות ייצור, ייעול שרשרות אספקה, ייעול גידולים חקלאיים, יצירת תחליפי בשר (כגון Beyond meat) ועוד. כאן בישראל למשל, ישנן למעלה מ – 200 חברות הזנק (סטארטאפים) בתחום הפודטק אשר הביאו עימן בשורות מפתיעות בתחום המזון כגון מערכות חכמות שבודקות אטימה וחום, ייעול תהליכי רבייה והשבחה של זרעים, פיתוח תחליפי חלבון בריאים מן הצומח ועוד. גם כאן, כבר לא מעט משקיעים זיהו את הפוטנציאל אשר טמון בתחום הפודטק וביניהם “שחקנים גדולים” כמו בתי ההשקעות מיטב דש ומור, אשר השקיעו 3 מיליון דולרים בחברת הפודטק SavorEat, העוסקת בפיתוח בשר מן הצומח תוך שימוש בשיטות ייצור וחומרי גלם ייחודיים.

השקעות אלטרנטיביות – סקירה עדכנית על ישראל (2020)

השקעות אלטרנטיב

אם השקעות אלטרנטיביות אכן מדברות אליכם, ודאי תשמחו לשמוע כי ישנן כמה התפתחויות בולטות ומעניינות בתחום – ממש כאן בישראל:

 • פלטפורמת מסחר עבור השקעות אלטרנטיביות בבורסת ת”א: באמצע חודש אוגוסט השנה, הכריז מנכ”ל בורסת ת”א, מר איתי בן-זאב, על השקה חגיגית של פלטפורמת מסחר המיועדת לביצוע השקעות אלטרנטיביות שנועדה למשוך אליה בעלי הון פרטיים ומשקיעים מוסדיים גדולים. הפלטפורמה, ששמה הוא TASE UP, תאפשר לאותם משקיעים לגוון את תיק ההשקעות שלהם ולהפחית בכך את רמת הסיכון שהם לוקחים בהשקעות מסורתיות בשוק ההון – תוך התמקדות בהשקעות בתחום המבטיח ביותר שקיים פה בארץ: ההייטק הישראלי. על כך הרחיב בן-זאב, במילותיו: “הבורסה השיקה את הבית החדש של ההייטק הישראלי. התוכנית הזו היא תמריץ מובהק לחברות הייטק להמשיך ולפעול בישראל. בנוסף, היא מספקת הגנה של 40% על תיקי ההשקעות של הגופים המוסדיים המשקיעים בחברות הייטק למשך פרק זמן של 18 חודשים”. לצד השקעות אלטרנטיביות בתחום ההייטק, הפלטפורמה תהא פתוחה בפני חברות בתחומים נוספים כגון חברות ביומד וקרנות נדל”ן המציעות להשקעות בחו”ל – באישורה של הרשות לניירות ערך.

 

 • חבירת מגדל ביטוח לקרן החוב האירופאית הפרטית ARES: עוד בשורה גדולה מעולם ההשקעות האלטרנטיביות, היא הצטרפותה של מגדל ביטוח לקרן החוב האירופאית ARES, לאחר שהראשונה השקיעה סכום של 250 מיליון אירו ופתחה בפני עמיתיה הזדמנות לגוון את תיק ההשקעות שלהם, דרך ביצוע השקעות אלטרנטיביות באחת מן הקרנות המובילות והחזקות בתחום האשראי הישיר באירופה. מר גיא פישר, מנהל החטיבה של תחום ההשקעות במגדל ביטוח ציין: “אנו בהחלט סבורים כי ההשקעה הנוכחית שביצענו תיתן תרומה חשובה ומשמעותית לתיקי ההשקעות של עמיתנו ואנו שואפים להמשיך ולפעול בגאון על מנת להוביל את טבלת התשואות למבוטחנו”. מה שבטוח, השקעות אלטרנטיביות בקרן החוב תספקנה למשקיעים חשיפה איכותית ומגוונת לנכסים שונים – תוך התאמת סיכון אטרקטיבי יותר בהשוואה לסיכון הקיים במסחר בשוק ההון.

 

 • “רותם אנרגיה מחצבים” מקדמת הקמת מתקן לייצור אנרגיה נקייה מפלסטיק: עסקת ענק בין חברת אנרגיה ישראלית לחברת קבלן בינלאומית בשם EPC, צפויה להוביל להקמת מתקן ראשון מסוגו בארץ שיאפשר לייצר אנרגיה שאינה מזהמת באמצעות פסולת פלסטיק. בהנחה שכל הפינות תיסגרנה והעסקה תצא אל לפועל, תהיה זו “יריית פתיחה” במרוץ חדש בעולמות האנרגיה המתחדשת לצד פתיחת הזדמנויות אטרקטיביות במיוחד עבור גופים פרטיים ומוסדיים המתעניינים בביצוע השקעות אלטרנטיביות.

השקעות אלטרנטיביות – מוצרים מובנים

השקעות אלטרנטביות

מוצרים מובנים (Structured Products/Notes) הם מכשירי השקעות אלטרנטיביות המונפקים ע”י הבנקים אשר משקפים את ביצועיהם של נכסים שונים החל ממניות, מטבעות, סחורות ועוד. היתרון המשמעותי של המוצרים המובנים הוא שלגוף המנפיק אותם (הבנק) יש איתנות פיננסית אדירה – מה שיכול להבטיח (ברמת סבירות גבוהה) שאתם תוכלו לראות תשואות בדיוק כפי שהובטח לכם.

יתרון נוסף שקיים במוצרים המובנים, הוא שניתן להגדיר בהם בצורה מדויקת את פרופיל התשואה/סיכון עבור כל משקיע ומשקיעה. והנה תיאור לשני סוגים של מוצרים מובנים:

 • מוצרים בעלי חסינות מלאה על קרנות ההשקעה (Capital Guarantee): סכום ההשקעה הראשוני נשאר מוגן בכל מצב ואילו קבלת תשואות תהא מותנית בביצועי הנכס המושקע.

דוגמה רלוונטית: מוצר מובנה על מדד מניית ת”א 35 ישלם לכם תשואה לאחר תקופה מוגדרת מראש – במידה שהמדד עלה. אחרת, בכל מקרה, ההון הראשוני שהשקעתם במדד יוחזר לכם באופן מלא.

 • מוצרים מובנים עם התניית ביצועים: סכום ההשקעה הראשוני יישאר מוגן כל עוד ביצועי הנכס המושקע אינם פוחתים אל מתחת לרמה מסוימת.

דוגמה רלוונטית: ללא כל קשר לביצועיה, מוצר מובנה על מדד מניית ת”א 35 ישלם לכם תשואה, בהנחה שרמת המדד לא פחתה מ – 30% ביחס לרמתו כשנכנסתם להשקעה. אם רמת המדד פחתה בלמעלה מ – 30% החזר ההשקעה יחושב בהתאמה לביצועיו.

כפי שניתן לראות, השקעות אלטרנטיביות בתחום המוצרים המובנים זו בהחלט אופציה אטרקטיבית ששווה לבחון אותה, אך עדיף לעשות זאת מול אנשי מקצוע מנוסים אשר יוכלו לסייע לכם לקבל את ההחלטה הנכונה (לקבלת הצעות וביצוע השוואה מקצועית בין השקעות אלטרנטיביות מגוונות – לחצו כאן).

השקעות אלטרנטיביות – השוואה בין קרנות חוב לקרנות אג”ח

דוגמה נוספת של השקעות אלטרנטיביות היא השקעה במה שנקרא קרנות חוב. כאן חשוב לציין, כי רבים נוטים להתבלבל בין המונח קרנות חוב לבין מונח אחר שנקרא קרנות אג”ח (איגרות חוב). בגדול, שניהם קשורים ל”שוק ההשקעה החובות” אך הם נבדלים זה מזה. במה בדיוק? תוכלו להבין זאת באמצעות הטבלה הבאה:

יתרונות להשקעות אלטרנטיביות

כפי שאתם יכולים לראות, השקעות בקרנות חוב נחשבות לסולידיות ובטוחות יותר, בעיקר בזכות העובדות שהן אינן נמצאות בקורלציה עם שוק ההון ושיש להן בטוחות מחמירות אשר יכולות להגן עליכם כמשקיעים. יחד עם זאת, זה ממש לא אומר שאסור לכם להשקיע בשוק ההון רק חשוב שתהיה לכם אסטרטגיה נכונה שבה תשכילו לפזר את ההון שאתם משקיעים בין נכסים סחירים ולא סחירים. ככל שפיזור ההשקעות יהיה מגוון יותר, רמות הסיכון בהן ילכו ויפחתו.

אגב, לא רבים יודעים זאת, אך כניסה אל השקעות אלטרנטיביות בקרנות חוב, אפשר לבצע דרך מוצרי חיסכון שונים כגון קופות גמל וקרנות השתלמות. קחו כדוגמה את קרן החוב נורת’ווינד (north wind) של בית ההשקעות ‘אלטשולר שחם’. היא מאפשרת לכם להשקיע בשוק הלוואות הנדל”ן בניו יורק וליהנות מבטוחה משמעותית בדמות שעבוד על חברות הנכסים שהשקעתם בהם. את זאת ניתן לעשות בשני אופנים: השקעה ישירה או השקעה של כספי גמל ו/או השתלמות.

השקעות אלטרנטיביות – למי זה מתאים?

 השקעות אלטרנטיביות מתאימות ל – 3 סוגי משקיעים:

 • המשקיעים המוסדיים: גופים פיננסיים אשר אחראים על ניהול כספים של הציבור בקרנות פנסיה, קרנות השתלמות, קרנות נאמנות ועוד. בדרך כלל הכוונה היא לסוכנויות ביטוח ולבתי השקעות.
 • המשקיעים הכשירים: לקוחות “כשירים”, בהגדרתם, הם בעלי הון פנוי של לפחות 8 מיליון שקלים או בעלי הכנסה שנתית של 1.2 מיליון שקלים ומעלה.
 • המשקיעים הפרטיים: אנשים בעלי הון שיכולים להיחשף אל השקעות אלטרנטיביות באמצעות מכשירים פיננסיים שיתופיים כגון קרנות נאמנות, קרנות נדל”ן, השקעה בסחורות ועוד גם אם אין להם הון התחלתי של מיליוני שקלים.

השקעות אלטרנטיביות – 4 “נקודות הברזל” לבחירת חברת השקעות אלטרנטיביות

כפי שהצגנו במאמר, השקעות אלטרנטיביות עשויות להיות אטרקטיביות מאוד בזכות הגיוון, הבטוחות הרבות והעובדה כי הן נמצאות בקורלציה נמוכה (עד אפסית) עם שוק ההון.  לצד זה, ישנם 4 כללים חשובים (או מעין “נקודות ברזל” אם תרצו), שכדאי להתייחס ולשים לב אליהם לפני שנכנסים להשקעה אלטרנטיבית דרך גוף כזה או אחר. אז מה הם אותם כללים? בואו נעבור עליהם אחד אחד:

 • היסטוריית הצלחות: כל משקיע, ללא יוצא מן הכלל, ירצה שהכסף שלו ילך על פרויקטים מוצלחים ובעיקר שיושקע דרך גופים שהוכיחו את עצמם – עם תוצאות של השגת תשואות בשטח. לכן, כשאתם שוקלים השקעה אלטרנטיבית דרך גוף כזה או אחר (כמו קרן נדל”ן, קרן תשתיות, קרן ביוטק, קרן פודטק וכו’) התעקשו לנבור (וכמה שיותר עמוק) בהיסטוריית הביצועים וההצלחות שלו. אז זכרו: ממש כמו חתול – אין דבר כזה “השקעות בשק”.
 • אסטרטגיית השקעה (תהליך קבלת ההחלטות): לגופים המנהלים השקעות אלטרנטיביות, חייבת להיות אסטרטגיית השקעות אשר תסייע להם לקבל החלטות נכונות – מה שיעניק לכם תחושה של “השקעה בראש שקט”. לכן, לפני שאתם משקיעים באפיק אלטרנטיבי, בדקו מול הגוף האחראי על ניהולו האם קיים מסמך עקרונות המתייחס לאסטרטגיה ולתהליך קבלת ההחלטות בביצוע השקעות שונות.
 • אחידות אינטרסים: רבות מן ההשקעות האלטרנטיביות מנוהלות באמצעות קרנות, כאשר בראש הקרן עומד “השותף הכללי” (מנהל הקרן) אשר אמון על גיבוש אסטרטגיית השקעות, על תהליך קבלת ההחלטות ועל ביצוע ההשקעות בפועל. ומה שחשוב מבחינתכם בהקשר הסעיף האחרון, הוא שהשותף הכללי יהיה מושקע בקרן בהיקף משמעותי, כך שכל הפסד (פוטנציאלי) שלכם יהיה גם הפסד שלו. במילים אחרות, ברגע ש – לכם ולמנהל הקרן קיימת אחידות אינטרסים, הוא ישאף לעשות את המקסימום על מנת להשיג תשואות מן ההשקעה.
 • היבט המיסוי: לאפיקי השקעה שונים קיימים מאפייני מיסוי שונים. לצורך העניין, תנאי ותשלום המיסים של השקעות אלטרנטיביות בתחום ההייטק אינם יהיו זהים לתנאי ותשלום המיסים של השקעות אלטרנטיביות בנדל”ן. מבחינה זו, תכנון מראש של היבט המס יכול לחסוך עלויות משמעותיות ולהגדיל, פוטנציאלית את היקף התשואה שתוכלו להשיג מהשקעה אלטרנטיבית כזו או אחרת.

מחפשים דרכים חדשות למינוף ההון שלכם? אתם יותר ממוזמנים להשאיר פרטים ואנו נשמח לקשר אתכם אל גופים פיננסיים מובילים אשר יחשפו אתכם להזדמנויות מיוחדות בתחום ההשקעות האלטרנטיביות!

בדיקה ,השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

 

 

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות אלטרנטיביות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר. לעזרה ולשאלות נוספות, צרו איתנו קשר

השקעות אלטרנטיביות מי מתי למי
השקעות אלטרנטיביות- מהן? מתי הן מומלצות? למי הן מתאימות?
הכלכלה הירוקה
בחזרה לעתיד – כיצד תראה הכלכלה הירוקה בעוד מספר שנים?
השקעה בתשתיות
גיוון תיק ההשקעות באמצעות השקעה בתשתיות – מדוע?
מייקרוסופט
האם מייקרוסופט צומחת בזכות הענן?
השקעות בטכנולוגיות מזון
כל מה שרציתם לדעת על: השקעות בטכנולוגיות מזון