השקעות באנרגיה מתחדשת

השקעות באנרגיות מסורתיות – מה זה אומר?

השקעות באנרגיות מסורתיות הן כאלו המתמקדות באנרגיות מתכלות כגון גז, פחם ודלקי מאובנים (Fuels Fossils). המאפיין הבולט של אותן אנרגיות, הוא שהן פולטות כימיקלים וגזי חממה אשר גורמים לפגיעה מתמשכת בסביבה ולשינויי אקלים קיצוניים. נכון לימינו, ב- 2021, מקורות אלה מוסיפים להניע את העולם ולספק את מרביתם של הצרכים האנרגטיים כמו הפקת חשמל, הנעת כלי תחבורה, קידום תעשיות כימיות ועוד.

השקעות באנרגיות מתחדשות – מה זה אומר?

מתוך ידיעה כי אנרגיות מתכלות ייגמרו יום אחד, ובעיקר במטרה לדאוג לעולם ולדורות הבאים, האנושות מגלה עניין גובר במה שנקרא אנרגיות מתחדשות (Renewable Energies) אשר מצד אחד אינן נגמרות ומצד שני אינן מזהמות ופוגעות בסביבה. וזו בדיוק המשמעות של השקעה באנרגיות מתחדשות אשר זכו גם לכינוי “אנרגיות ירוקות“.

דוגמאות נפוצות של אנרגיות מתחדשות:

  • אנרגיית רוח: שימוש בטורבינות רוח ייעודיות אשר גורמות להפעלת גנרטורים שמייצרים חשמל. באופן כזה, ניתן להפיק חשמל לצרכים פרטיים ותעשייתיים מבלי לשרוף דלקים וכימיקלים מזהמים.
  • אנרגיה גיאותרמית: אגירת אנרגיה בתחנות כוח מיוחדות אשר רותמות אנרגיית חום מלב כדור הארץ וממירות אותה לאנרגיית חשמל נקיה ממזהמים.
  • אנרגיית מים: ניצול זרימת המים כמקור אנרגיה חלופי (המכונה ‘אנרגיה הידרואלקטרית’) המאפשר להפיק חשמל נקי שאינו פוגע בסביבה.
  • אנרגיה סולארית: רתימה וניצול של קרני השמש באמצעות פאנלים סולאריים המאפשרים לאגור אנרגיית אור ולהמיר אותה אחר כך לאנרגיות חום וחשמל. בין השימושים הבולטים באנרגיה זו: הפקת חשמל בבתי מגורים/עסקים ושימוש באנרגיה סולארית להטענת/הנעת רכבים חשמליים.

האנושות מדברת “שפה ירוקה” ומשקיעי האנרגיה מגיבים בהתאם

עכשיו זה “מדעי”: העולם מתקדם בקצב אקספוננציאלי אל עבר עתיד ירוק; הוא נמנע בהדרגה משימוש באנרגיות מזהמות ועובר לשימוש באנרגיות מתחדשות אשר אינן פוגעות באיכות הסביבה.

אצלנו בישראל, למשל, ניתן לזהות התגברות במגמה הזו באמירותיו של שר האנרגיה, מר יובל שטייניץ אשר הכריז על יעד לאומי-סביבתי ראשון במעלה: להגדיל עד שנת 2030 את ייצור החשמל באמצעות אנרגיה מתחדשת להיקף כולל של 30% לעומת ה5%-7% בממוצע שקיימים היום. כמו כן, אנו שומעים לאחרונה על “חדשות ירוקות” כמו אלו של חברות האנרגיה הישראליות “אלומיי”, “אנלייט” ו – “דוראל” אשר זכו לאחרונה במכרז של חברת החשמל אשר יעניק להן זכות בת 23 שנים לאגור ולספק אנרגיה מתחדשת בהיקף כולל של 168 וואט.

עוד ב”גזרה הירוקה”, חברות האנרגיה המתחדשת “וולטה סולאר” ו – “סינרג’י אנרגיה מתחדשת” הכריזו על הקמת גוף ייעודי שיקים וינהל מערכות סולאריות אשר יתמקד בהפקת חשמל נקי.

דוגמה נוספת לצעידה ב”מסלול הירוק” ניתן לראות בגרמניה של אנגלה מרקל, אשר כבר היום מייצרת כ- 40% מהחשמל הארצי באמצעותן של אנרגיות מתחדשות ידידותיות.

רוצים עוד? אין בעיה…

רפובליקת סין, הכלכלה השנייה בגודלה אחרי ארה”ב, הקימה לאחרונה את החווה הסולארית הגדולה בעולם המסוגלת לייצר עד 150 מגה וואט של חשמל נקי ולהביא להפחתה של 199,500 טונות של דו תחמוצת הפחמן בכל שנה.

ואי אפשר שלא להזכיר את חזונו של ג’ו ביידן, מי שזכה ממש לאחרונה (דצמבר 2020) בבחירות לנשיאות ארה”ב. “מיסטר גרין” הזה מתכוון לקדם מדיניות ירוקה מובהקת עם הזרמה מאסיבית של לא פחות מ- 5 טריליון דולרים אשר נועדו להפחית את התלות האמריקאית במקורות אנרגיה מסורתיים. יתרה מזאת, השאיפה היא שעד לשנת 2050, ארה”ב תהפוך למדינה ירוקה אשר כלל צרכיה האנרגטיים יסופקו באמצעותן של אנרגיות מתחדשות.

אז מהי המסקנה הסופית? האם להשקיע באנרגיה מסורתית או להשקיע אנרגיות ב- ‘הבטחה הירוקה’ של המחר? ובכן, כפי שזה נראה כבר היום, אין ספק כי מקורות מתחדשים הם השלב הבא באבולוציית השקעות האנרגיה!

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

האמר חשמלי
GM משיקה: האמר חשמלי וצעד גדול בדרך לעקוף את טסלה
תשתיות
השקעה בתשתיות: האם זה יכול ללכת ביחד עם איכות הסביבה?
פורד
פורד משקיעה בעתיד עם שותף קוריאני: 11.5 מיליארד דולר בשלושה מפעלי סוללות ובמפעל טנדרים חשמליים בארה”ב
שוב ישראל מתרגלת שאננות: בארה”ב חברות ההייטק מצמצמות את השורות. האם כדאי לנו ללמוד מהן?
שאקיל אוניל
ההשקעות האלטרנטיביות של שאקיל אוניל