אנרגיה סולארית

אנרגיה סולארית – מהי בדיוק?

למקרה שהברזתם מבית ספר בדיוק ביום בו הסבירו על אנרגיה סולארית, הנה שיעור מזורז בנושא: אנרגיה סולארית היא אנרגיה הנוצרת מהחום והאור של קרני השמש אשר יכולה לשמש אותנו במגוון רחב של יישומים: תחבורה, בנייה, תעשייה, חקלאות, חימום, אידוי, יצירת מי שתייה, פסטור מזון ועוד. אבל הנקודה המהותית ביותר שקשורה ב – אנרגיה סולארית, היא שאין בה כימיקלים ומזהמים למיניהם אשר פוגעים בסביבה ובבריאות שלנו (שלא כמו באנרגיה המופקת מדלקים ומנפט – אשר גורמת לפגיעה ישירה בסביבה ובשכבת האוזון).

זה גם מה שהוליד ב – 2015  את הסכמי פריז בנושא איכות הסביבה – קונצנזוס גלובלי כי יש צורך לגבש “מדיניות ירוקה” אשר תוביל להפחתת שימוש באנרגיות מזהמות כך שהעולם יהפוך לנקי וראוי יותר למחיה.

אך כל העניין הזה, מסתבר, אינו רק סיפור של אנרגיה נקייה, אלא גם סיפור של מינוף כלכלי באמצעות השקעות באנרגיה סולארית. וכדי להמחיש לכם את “מוסר ההשכל” של הסיפור, נציג לכם פרקים מרכזיים מתוכו, כדי שתבינו את היקף הפוטנציאל של ההשקעות הללו.

השקעות באנרגיה סולארית – תמונת מצב עולמית

ארה”ב:

לפי איגוד האנרגיה הסולארית האמריקאי, בארה”ב פועלות למעלה מ – 10,000 חברות אנרגיה סולארית המעסיקות כ – 250,000 עובדים. מבחינת נפח שוק, ההערכות מדברות על השקעות באנרגיה סולארית הנאמדות בשווי של 17 מיליארד דולרים. ומה צופן העתיד? אין לדעת, אך אנו יכולים לספר לכם כי נכון להיום, כל 50 המדינות בארה”ב, מייצרות יחדיו 12 ג’יגה-וואט של חשמל סולארי וכי הצפי במהלכן של 5 השנים הקרובות, הוא להעלות את ההספק הזה ל 100 ג’יגה וואט.

סין: 

סין, כוח הייצוא והייצור הגדול בעולם, השקיעה לאחרונה 361 מיליארד דולרים כדי להגדיל בצורה משמעותית את נפח השימוש שלה באנרגיה סולארית מה שהוביל ליצירתם של מיליוני מקומות עבודה ולפתיחת הזדמנויות השקעה אטרקטיביות.

צרפת:  

לפני כמעט שנה נחנכה בדרום מזרח צרפת תחנת כוח פוטו-ואלטאית, שהיא למעשה חווה של 47 אלף פאנלים המייצרים אנרגיה סולארית, שביכולתם לספק אנרגיית חשמל ל 10,000 תושבים המתגוררים באזור. חוץ מהעובדה כי הפרויקט הוא גאווה לאומית לצרפתים, מדובר גם באחת מתחנות האנרגיה הסולארית הגדולות באירופה אשר פרצה את הסכר בפני גופים מוסדיים ופרטיים לבצע השקעות באנרגיה סולארית.

גרמניה: 

אי אפשר לכתוב על השקעות באנרגיה סולארית מבלי לדבר על גרמניה; מדינה אשר הצליחה תוך עשור בלבד, להגדיל את היקף צריכת החשמל באמצעות אנרגיה מתחדשת מרמה של 6% ל – 40% צריכה. ואם זה לא מספיק אז ראש ממשלת גרמניה, הקנצלרית אנגלה מרקל, הכריזה על תוכנית השקעות בהיקף 54 מיליארד יורו שמטרתה להאיץ את השימוש באנרגיה מתחדשת ולהפחית, בתוך עשור, את היקף  פליטת הפחמן ב -55%. מה שבטוח, מעבר לצעד המבורך של הגדלת השימוש במשאב נקי, צפויה לנו תקופה לוהטת (מאוד!) בתחום  ההשקעות באנרגיה סולארית.

ספרד:

חוץ מהיסטוריה של כדורגל משובח אשר כוללת, בין היתר, 5 זכיות בליגת האלופות, 3 באליפות אירופה, זכייה בגביע המונדיאל ועוד מסי אחד (למרות שהוא ארגנטינאי) שכבר נכנס לפנתיאון כשחקן הטוב בכל הזמנים, ספרד בונה על לייצר היסטוריה חדשה שהיא לא פחות חשובה ובעלת ערך: להגיע להפקה של 100% חשמל באמצעות אנרגיות מתחדשות – לרבות באמצעותה של אנרגיה סולארית עד שנת 2050. ומה זה אומר בתכל’ס? שהספרדים יוכלו לנשום לרווחה (פשוטו כמשמעו) ושספרד תהפוך למוקד משיכה עבור אלפי משקיעים מרחבי העולם.

אוסטרליה:

אוסטרליה הצטרפה אף היא למהפכה הירוקה, כאשר בתוך תקופה של עשור – הצליחה להגדיל את ייצור החשמל המופק ממקורות מתחדשים (לרבות באמצעות אנרגיה סולארית) מהיקף של 7% למעל 20%. ובשורה התחתונה, ה”רומן” של אוסטרליה עם אנרגיה מתחדשת צפוי להוליד אלפים רבים של מקומות עבודה ולהוות “כרטיס כניסה” עבור ציבור גדול של משקיעים אשר מחפש אפיקים חדשים שיכולים למנף את ההון שלו.

מה חשוב לבדוק לפני שמבצעים השקעה באנרגיה סולארית?

השקעות באנרגיה סולארית

אז כפי שאתם יכולים לראות, אנרגיה סולארית היא מצרך מבוקש בכל העולם מה שהופך אותה, באופן טבעי, למצרך השקעה מבוקש – גם כן. לצד זה, מה שעוד לא דיברנו עליו, הוא מי הם הגופים אשר דרכם ניתן להשקיע באנרגיה סולארית ומה חשוב לבדוק לפני שעושים זאת?

אז ככה..

אם אתם שוקלים להשקיע באנרגיה סולארית עומדות בפניכם 2 אופציות: הראשונה – להשקיע במניות של חברות אנרגיה סולארית והשנייה – להיכנס כמשקיעים דרך קרנות השקעה פרטיות. בעוד אופציית המניות מאופיינת בתנודתיות גבוהה, האופציה של הקרנות היא סולידית ובטוחה יותר. והנה הדברים שכדאי לבדוק לפני שמצטרפים אליהן כמשקיעים:

  • אילו בטוחות קיימות בהשקעה – מה יספק לכם הגנה על ההון שלכם? האם במקרה בו התשואה אינה מגיעה לרף מינימאלי (או אפילו שלילי) יוחזר לכם סכום ההשקעה במלואו? האם קיימת ערבות אישית מצד מנהל הקרן? ועוד.
  • ניסיון והיסטוריית הצלחות – בחנו את הרקע של הקרן ואת היסטוריית ההצלחות שלה בהשקעות באנרגיה סולארית: בכמה פרויקטים כאלה היא כבר הספיקה להיות שותפה? מהי רמת הידע שלה על שוק האנרגיה הסולארית? כמה הון היא הצליחה לגייס בסבבים קודמים? מי היו המשקיעים? מהו היקף התשואה שהצליחה להניב עבורם? תוך כמה זמן היא עשתה זאת? וכו’…
  • אסטרטגיית ההשקעה של הקרן – כיצד הקרן מקבלת החלטות; האם יש לה ועדת השקעה של אנשים המעורים בשוק האנרגיה הסולארית? איך מתבצע איתור של עסקאות השקעה שונות? לפי אילו פרמטרים? על מה מתבססת אסטרטגיית ההשקעות – ניתוח ברמת המיקרו? ברמת המאקרו? וכו’…
  • תשלום מיסים: העובדה כי אנרגיה סולארית היא אופציית השקעה אטרקטיבית, ממש לא אומרת שניתן להתעלם מהיבטים חשובים ומהותיים – כדוגמת זה של היבט המיסוי. ובדומה להשקעות בתחומים אחרים (כגון נדל”ן, הייטק, פודטק ועוד) להשקעות באנרגיה סולארית ישנם מאפייני מיסוי ספציפיים אשר חשוב להכיר ולהתכונן אליהם מראש – על מנת לחתוך (היכן שאפשר) בעלויות המס ולהצליח להשיג תשואות גבוהות יותר. לשם כך, כמובן, רצוי להיוועץ עם איש מקצוע מנוסה אשר יוכל לסייע לכם לעשות את זה נכון (לקבלת שירות והשוואה מקצועי בין השקעות אנרגיה סולארית– לחצו כאן)

ראש, בראש, בראש: השוואה בין השקעות נדל”ן, שוק ההון והשקעות באנרגיה סולארית

כדי להבין (באמת) עד כמה השקעה יכולה להיות אטרקטיבית – הכי טוב הוא להציב אותה אל מול אופציות השקעה אחרות. לכן, הכנו לכם טבלה קצרה וממוקדת אשר משווה בין 3 אופציות השקעה: השקעה בשוק ההון, השקעה בנדל”ן והשקעה ב”כוכבת” המאמר שלנו – אנרגיה סולארית. בסך הכול, בהשוואה נעזרנו בשלוש פרמטרים מרכזיים: היקף תשואה (פוטנציאלי), רמת הסיכון בהשקעה ומשך הזמן (בממוצע) אשר עשוי לעבור עד להחזר השקעה מלא.

והנה הנתונים

אנרגיה סולארית

אז כמו שאתם רואים, נתוני ההשקעות באנרגיה סולארית (המסומנים בירוק) מציגים את התמונה האטרקטיבית ביותר; הן ברמת היקף התשואה הפוטנציאלי, הן ביציבות השוק והן במשך הזמן (הממוצע) אשר עשוי לעבור עד להחזר השקעה מלא. עם זאת, אף טבלה איננה “קדושה” וחשוב לעקוב אחר מגמות, תחזיות והתפתחויות  בשווקים הרלוונטיים ובעיקר להיוועץ עם גורם מקצועי מנוסה.

השקעות באנרגיה סולארית – סקירה קצרה על ישראל

ככל שזה נוגע לקדמה ולחדשנות, הראש היהודי עובד שעות נוספות. וגם כשמדובר על פיתוח אנרגיה סולארית – ישראל נמצאת חזק על המפה. אז קודם כל, שר האנרגיה הציב לישראל יעד לאומי חשוב: להגיע עד שנת 2030 לתפוקה של 30% מצריכת החשמל  באמצעות אנרגיות מתחדשות (לרבות באמצעות אנרגיה סולארית).

אך עד שנגיע ליעד הזה, על פני השטח כבר ישנן תוצאות המדברות בעד עצמן. אחת הדוגמאות לכך הן חברות האנרגיה אנלייט, אלומיי ודוראל אשר זכו ממש לאחרונה במכרז מיוחד של חברת החשמל המתיר להן, למשך 23 שנה, להקים מתקנים פוטו-ואלטאיים ולשלב בהם אגירת אנרגיה בהספק כולל של 168 מגה-ואט במחיר של 19.9 אגורות לקילו-ואט-שעה.

המכרז פתח את הצוהר לתחרותיות מוגברת בשוק האנרגיה וככל שרמת והיקף התחרות עולים, ההיצע והביקוש גדלים גם הם. חוץ מזה, מדובר בבשורה עבור כל מי ששוקל לבצע השקעות באנרגיה סולארית (ובעולם האנרגיות המתחדשות בכלל) כיוון שכמו שזה נראה כבר היום, האנרגיות החלופיות הולכות להיות הכוח אשר יניע את עולם המחר.

מחפשים אפיקי השקעות אלטרנטיביות באנרגיה סולארית? מעוניינים בשירות ניתוח והשוואה מקצועי בין הצעות השקעה שונות? אל תלכו רחוק… כל מה שעליכם לעשות הוא להשאיר מספר פרטים בהמשך ואנחנו נדאג לקשר אתכם אל גופים פיננסיים מובילים אשר יחשפו אתכם להזדמנויות אטרקטיביות של השקעות באנרגיה סולארית!

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

 

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות באנרגיה סולארית ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי לביצוע השקעות בתחום כזה או אחר.

שוורים ודובים
שוורים ודובים: נגמר להם הכוח, משק האנרגיה בסין קורס ובארה”ב חברות הטכנולוגיה הסיניות נכנסות לשוק דובי
רכב חשמלי
מס נסיעה על רכבים חשמליים: האם זה יקרה וכמה זה יעלה?
מחירי הנדל״ן יורדים
אפשר להיות אופטימיים? מחירי הנדל”ן יורדים באירופה ובארה”ב
הסיפור של שיאומי
סינדרלה הסינית: הסיפור של שיאומי
אשראי
מה זה אשראי אלטרנטיבי ואיך משקיעים בזה?