השקעות אלטרנטיביות בביוטכנולוגיה

השקעות אלטרנטיביות בביוטכנולוגיה – רקע

השקעות אלטרנטיביות בביוטכנולוגיה (Biotech Alternative Investments) הן השקעות המתמקדות בתחום מסקרן ביותר: השילוב בין מדע, בריאות וטכנולוגיה חדשנית ופורצת דרך. ואיך נוכל לפתוח את חלק זה של המדריך, מבלי שנזכיר את ישראל (כמובן) אשר בה פועלות כ- 1600 חברות ביוטכנולוגיה המספקות תעסוקה לכ- 83,000 עובדים בשוק שמייצר מחזור עצום של 1.5 מיליארד דולרים מדי שנה.

ככלל, עולם הביוטכנולוגיה נוגע בתחומים נרחבים החל מפיתוח תרופות למחלות (כולל ניסיונות לפתח תרופה לקורונה), ייעול תהליכי אבחון וניתוח, פיתוח אביזרים לבעלי מוגבלויות, פיתוח מכשורים רפואיים מתקדמים ועוד המון יישומים נוספים. וכשאנו באים ומדברים על השקעות אלטרנטיביות בביוטכנולוגיה, אנחנו קודם כל אומרים כי מדובר בהשקעה באנושות ורק לאחר מכן בכזו שיכולה להניב תשואות. ואם כבר פתחנו את זה – הנה מספר דוגמאות למגמות עדכניות בענף הביוטכנולוגיה המקומי והגלובלי:

השקעות אלטרנטיביות בביוטכנולוגיה בישראל

השנים האחרונות הן מעין “תור זהב” בכל מה שקשור בהשקעות ביוטכנולוגיה בישראל. כך למשל, רק ב- 2018 היו פה אקזיטים של חברות ביוטק בהיקף מרשים של 2.5-3 מיליארד דולרים. כמו כן, בסמוך לאותה עת, 2 חברות ביוטק ישראליות (“פונטיפקס ו- “לארקין החזקות”) בשיתוף פעולה עם חברת ביוטק סינית (“ווקסי אפ-טק”) הקימו את Explore-Bio (“אקספלור-ביו”) – קרן השקעות אלטרנטיבית ייעודית המתמקדת בחברות ביוטק ישראליות אשר נמצאות בשלבי הפרה-סיד המוקדמים.

לטובת קידום הפרויקט, התחייבו 3 החברות על הזרמת 20 מיליון אירו אשר יושקעו לאורך תקופה בת 5 שנים, כאשר בכל שנה הן מתכוונות לבחור בארבע חברות ביוטק אשר עשויות להוביל לפריצות דרך חשובות.

ואם כבר דיברנו על קרנות ביוטק ישראליות, אז בהחלט שווה להזכיר את סיטרין סאל –איגוד של מספר קרנות אלטרנטיביות המאפשרות לכם להשקיע בתחומי ההייטק, האנרגיה הירוקה, הפודטק (פיתוח טכנולוגיות מזון) וכמובן גם בתחום הביוטק. ומדוע אנו מזכירים את קרנות ההשקעה של סיטרין סאל? ובכן, כיוון שחברת וולת’סטון אחזקות אשר תחתיה מאוגדת קבוצת הקרנות – מככבת מזה 4 שנים ברשימת ה- Dun’s 100 – הדירוג היוקרתי של 100 החברות המובילות והמוצלחות במשק הישראלי.

השקעות אלטרנטיביות בביוטכנולוגיה

השקעות אלטרנטיביות בביוטכנולוגיה בארה”ב

על פי דוח שחיברה חברת Lifesci Partners, חברה אמריקאית העוקבת אחר גיוסי המשך, 58 חברות ביוטק מרחבי ארצות הברית– גייסו בשנת 2019 (במהלך הרבעון האחרון) סכום עתק של כ- 7.1 מיליארד דולרים לטובת מחקר ופיתוח. מדובר בחברות אשר “סיפקו את הסחורה” עם תוצאות קליניות חיוביות מה שהביא לזינוק ממוצע מדהים של כ – 44.8% במחיר המניות שלהן.

ואם “זה לא מספיק” כדי לעורר בכם פליאה, אז הנה נתון מעניין נוסף: לפני כ- 3 חודשים, חברת מחקר בשם דילוג’ק, פרסמה על “שבירת שיא” בהנפקות ראשוניות בביוטכנולוגיה בארה”ב – לאחר שמאז תחילת השנה (2020) גויסו בהן כ- 9.4 מיליארד דולרים, שהם 2.3 מיליארד דולרים יותר מנתוני אשתקד. עם זאת, יש לציין, כי מגפת הקורונה אשר עודנה משתוללת היא בין הסיבות המרכזיות לזינוק המרשים הזה וכולנו כמובן מחזיקים אצבעות לאנשי חברת מודרנה (וגם לחבר’ה שלנו מ- רחובות) שיימצאו כבר חיסון לנגיף הטורדני.

השקעות אלטרנטיביות בביוטכנולוגיה בשוויץ

חברת ביוטק בשם פרינג’ ( או ‘פרינג’ פרמצאוטיקלס’) אשר עוסקת בתחומי האורולוגיה, גסטרו-אנתרולוגיה והפוריות ביצעה לאחרונה רכישה של חברת רוביוטיקס העוסקת בתחום ה”מיקרוביום” (הרכב החיידקים במעי), השקיעה 15 מיליון דולרים בחברת בת ישראלית שנקראת BTG ומייצרת הכנסות של כ – 2 מיליארד דולר בכל שנה. “לא רע יחסית” למדינה קטנטנה…

השקעות אלטרנטיביות בביוטכנולוגיה – 2 דגשים חשובים לפני שמתחילים

בדיקת היתכנות מדעית לפיתוח: בכל פיתוח חדשני, ללא יוצא מן הכלל ועל אחת כמה וכמה כאשר מדובר בתחום רגיש  כמו ביוטכנולוגיה, צריכה להיות היתכנות מוכחת אשר תשמש כנקודת פתיחה להוצאת הרעיון אל הפועל. וכן – זה קשה ומורכב (מאוד) ולכן חשוב לעשות זאת מול גורם מקצועי מתאים ומוסמך.

מי עומד מאחורי המחקר והפיתוח: על 2 דברים עומדת השקעה אלטרנטיבית: על מתן אמון וביטחון בהשקעה. וכשמדובר על השקעות בביוטכנולוגיה, האמון והביטחון שלנו הם האנשים ש”מאחורי המכונה”; הצוות הניצב בלב ליבו של תהליך הפיתוח. אם הפרויקט שלהם ינחל הצלחה – ההשקעה שלנו תנחל הצלחה (ולהפיך כמובן…). לכן, עדיף להשקיע במיזמים ספציפיים אשר מורכבים מצוותי מדע מנוסים המייצגים מוסדות מחקר ידועים.

מעוניינים לשמוע הצעות ייחודיות להשקעות בביוטכנולוגיה? אז כל מה שעליכם לעשות הוא להשאיר פרטים ואנו נדאג לקשר אתכם אל גופים פיננסיים מובילים אשר יחשפו אתכם אל הזדמנויות אקסקלוסיביות בתחום!

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה יעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

קטי ווד
חדשנות משבשת: קאת’י ווד וקרן ההשקעות ARK
מאנדיי
מאנדיי בדרך להנפקה בבורסה?
שוק הנדל״ן בישראל
שוק הנדל”ן בישראל לא מתקרר: עליה של כמעט 2% מאז תחילת השנה, וכמעט 17% ב – 12 החודשים האחרונים
השקעה אלטרנטיבית
השקעה אלטרנטיבית באספנות
עץ הכסף
עץ הכסף סיפורה של רשת הקמעונאות המצליחה דולר טרי