השקעות בדיור סוציאלי – רקע כללי

השקעות בדיור סוציאלי

לפני שנדבר על השקעות בדיור סוציאלי, חשוב שנבין מהו דיור סוציאלי בכלל. אז דיור סוציאלי (או דיור ציבורי) הוא מדיניות שמטרתה היא התאמת פתרונות דיור לאוכלוסיות מוחלשות אשר אינן מסוגלות לרכוש או לשכור נכס בשוק הנדל”ן הפרטי. באופן כללי, ישנם 2 סוגים של “דיור ציבורי”:

 • דיור ציבורי המוני שמטרתו היא לספק את צורכי הציבור – ללא קשר למצבו הכלכלי.
 • דיור ציבורי כפתרון סעד עבור שכבות אוכלוסיה חלשות אשר אינן יכולות לעמוד בתנאי ובדרישות שוק הנדל”ן הפרטי.

כאן בישראל, הזכות לדיור היא זכות בסיסית וישנן למעלה מ- 70,000 דירות המיועדות לאוכלוסיות במצב כלכלי מאתגר. אותן אוכלוסיות יכולות ליהנות מדמי שכירות מסובסדים או לחילופין לרכוש דירה בעלות נמוכה מאוד מתוקף חוק הדיור הציבורי (זכויות רכישה) התשנ”ט-1998. לפני כן כמובן, הן תידרשנה לעמוד בתנאי הזכאות של משרד הבינוי והשיכון:

 • מדובר במשפחות חד הוריות עם 3 ילדים (לפחות)
 • מדובר בזוגות נשואים עם 3 ילדים (לפחות)
 • מדובר באנשים הזכאים לקצבת נכות כללית
 • מדובר בעולים חדשים
 • מדובר באנשים הזכאים לקצבת נכות כנפגעי עבודה
 • מדובר בקשישים שחיים על קצבת זקנה מהמוסד לביטוח לאומי

וכעת נעבור לשאלה הגדולה שעל הפרק: מה זה בדיוק השקעות בדיור סוציאלי והאם שווה בכלל לבחון אותן?

השקעות בדיור סוציאלי – השקעות חברתיות עם הזדמנות למינוף כלכלי!

אז אחרי שהבנו מהו דיור סוציאלי, בואו נדבר על השקעות בדיור סוציאלי. אז קודם כל, השקעות בדיור סוציאלי הן נישה ספציפית בתחום השקעות הנדל”ן האלטרנטיביות. ומה זו השקעה אלטרנטיבית? זו חלופה להשקעות המסורתיות בשוק ההון. זה יכול להיות השקעה בתשתיות, אנרגיה ירוקה, טכנולוגיות מזון, פיתוחים רפואיים, הלוואות חברתיות, מטבעות דיגיטליים וכאמור גם השקעות בנדל”ן. והיתרון מספר אחד של ההשקעות האלטרנטיביות הוא שהן אינן נמצאות במתאם אל שוק ההון (או במתאם נמוך מאוד) מה שהופך אותן בהכרח לאופציות השקעה יציבות יותר (כידוע – שוק הון מאופיין ברמת תנודתיות גבוהה).

ומה לגבי היתרונות של השקעות בדיור סוציאלי? הבה נמנה את המרכזיות שבהן:

 • אפשרות ליהנות מתשואה פאסיבית קבועה לאורך שנתיים, שלוש, חמש, עשר או לכל תקופת זמן שבה הנכס הציבורי שלכם יהיה מושכר.
 • חיסכון בעלויות תחזוקה שוטפות. תחזוקת הנכס היא באחריות הבלעדית של הגוף/הארגון המציע את הנכס שלכם כדיור ציבורי.
 • יש “תעודות ביטוח” חזקות על ההשקעה: ערבויות על רווחי יזמים, קבלת בעלות על הנכס, ערבויות של חברות ניהול נכסים ואפילו קבלת ערבויות ממשלתיות.
 • הזדמנויות השקעה אטרקטיביות בדיור סוציאלי אפשר למצוא בעיקר בחו”ל. כך למשל, שיעור הביקוש לדיור ציבורי בבריטניה נחשב לאחד מן הגבוהים ביותר באירופה. אך מה זה אומר מבחינת המשקיעים? ובכן, באזורים מסוימים בבריטניה ישנם גופי התאחדות דיור אשר יהיו נכונים לשלם  “צ’ק מענק” על עצם הבחירה להשקיע שם בדיור ציבורי.

אז מה היה לנו? למדנו שדיור ציבורי הוא מדיניות חברתית-כלכלית אשר מטרתה היא לספק פתרונות דיור עבור אוכלוסיות משכבות חלשות. בנוסף, גילינו כי השקעות בדיור סוציאלי הן הזדמנות אטרקטיבית לייצר מינוף כלכלי לאורך זמן.

רוצים לדעת יותר על השקעות בדיור סוציאלי? מעוניינים בשירות השוואה מקצועי בין הצעות השקעה מגוונות בתחום? אז כל מה שעליכם לעשות זה להשאיר פרטים למטה ואנו נדאג לקשר אתכם (ללא עלות) אל מתכנן פיננסי מנוסה!

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות בדיור סוציאלי ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי להשקיע בתחום כזה או אחר. 

טריליון דולרים מערב הסעודית יושקעו בבניית מגדל שכמותו עוד לא ראיתם
במטבעות דיגיטליים
השקעה במט”ח או במטבעות דיגיטליים?
עצות להשקעות אלטרנטיביות
עצות לאובדי עצות: השקעות אלטרנטיביות
אמאזון TV
אמזון TV ממשיכה להתחזק
הישראליות בוול סטריט
האם הישראליות מובילות את וול סטריט לעליות?