ביוטק

ביוטק – בריאות בגרסת 2.0

אין תקופה רלוונטית יותר לדבר על ביוטק, מאשר זו של משבר הקורונה הנוכחי אשר הוביל לכאוס בריאותי וכלכלי בכל רחבי העולם. ביוטק (Biotech) אגב, למי שלא הכי מכיר, הוא תחום מתקדם העוסק בשילובם של מדע, בריאות וטכנולוגיה. ובהתרגשות רבה, נוסיף, שכבניה או כבנותיה של “הסטארט אפ ניישן”, יש לנו המון במה להתגאות בכל מה שקשור לפיתוחים טכנולוגיים בריאותיים.

בתור התחלה, בישראל פועלות כ – 1600 חברות ביוטק המעסיקות למעלה מ – 83,000 עובדים והן מרכיבות שוק עצום המגלגל כ – 1.5 מיליארד דולרים בשנה. ב”אתנחתא היסטורית” קלה, תחום ה – ביוטק בארץ החל את דרכו בשנות ה – 80, ממש במקביל לארצות הברית ולמספר מדינות מפותחות נוספות. המושג ביוטק, ככלל, מאגד תחתיו תחומי בריאות רבים החל מפיתוח תרופות כימיות, פיתוח שיטות טיפול זעירות, פיתוחים טכנולוגיים בתחומי המזון, הסביבה, הקיימות ועוד.

הסיבה שישראל נחשבת למעצמת על בעולם ה – ביוטק (והפיתוחים הטכנולוגיים בכלל) היא תשתית הידע המחקרית-אקדמית שהתפתחה כאן לאורך השנים. אבל בואו נשים שנייה את הגאווה והפטריוטיות בצד ונתמקד בנושא שלשמו התכנסנו היום: השקעות בביוטק.

השקעות בביוטק – השקעות הומאניות בחדשנות

מעל הכול, השקעות ביוטק הן תמיכה באנושות כולה; הן תורמות לפיתוח טיפולים בסרטן, הן מאפשרות לבעלי נכויות פיסיות לשפר את יכולות ואיכויות התנועה שלהם, הן תורמות לפריצות דרך בתחום המזון, הן מסייעות בייעול תהליכי אבחון וניתוח, הן מאפשרות לקשישים לחיות חיים נוחים יותר וכו’. בגדול, אפשר לומר, כי הגלגל המניע את עולם ה – ביוטק, הוא הצרכים והרווחה של כל אחד ואחת מאיתנו ולכן מדובר בתחום עם פוטנציאל מינוף גבוה ששווה לבחון אותו כאופציית השקעה לטווח ארוך.

וכעת, בואו נדבר קצת ‘עובדות ומספרים’ על השקעות בביוטק מרחבי העולם:

ארה”ב:

ביוטק ארהב

על פי דוח של חברת Lifesci Partners, חברה אמריקאית העוקבת אחר גיוסי השקעות המשך, כ –  58 חברות ביוטק ברחבי ארה”ב הצליחו לגייס במהלך רבעון אחד (בסוף שנת 2019) כ- 7.1 מיליארד דולרים לצורכי מחקר ופיתוח. הסיבה לגיוס שיא הזה הוא האמון מצידו של ציבור המשקיעים אשר בחר להשקיע בחברות ביוטק איכותיות שהציגו “קבלות” של תוצאות קליניות מרשימות. בממוצע אגב, מנייתן של חברות אלו זינקו בהיקף של 44.8%!

בלגיה:

השקעות ביוטק

לחלקכם זה אולי ישמע מפתיע, אך חוץ מלייצר את הואפל או השוקולד הטעימים והאיכותיים בעולם, מסתבר שבלגיה יודעת “דבר או שניים” גם על ביוטק. לראיה – חברת ניקסואה (Nyxoah S.A), חברת ביוטק בלגית אשר עוסקת בפיתוח טיפולים לבעיות ולהפרעות שינה, גייסה בפברואר השנה (2020) 25 מיליון אירו ממשקיעים פרטיים בלבד!

שוויץ:

השקעות ביוטק שוויץ

שוויץ היא עוד דוגמה ומופת בתחום ההשקעות בביוטק ואחת הדוגמאות לכך היא חברת פרינג’ ( או בשמה המלא פרינג’ פרמצאוטיקלס), חברת ביוטק שוויצרית העוסקת בתחומי האורולוגיה, גסטרו-אנתרולוגיה והפוריות. פרינג’ ביצעה לאחרונה רכישה של חברת רוביוטיקס העוסקת בתחום ה”מיקרוביום” (הרכב החיידקים במעי), השקיעה 15 מיליון דולרים בחברת בת ישראלית שלה שנקראת BTG והיא מייצרת הכנסות של כ – 2 מיליארד דולר בכל שנה. מבחינה זו, היא נחשבת לאחת מן השקעות הביוטק היותר אטרקטיביות בקרב ציבור המשקיעים בתחום.

שוודיה:

השקעות ביוטק בשוודיה

למרבה ההפתעה, שוודיה היא לא רק ארונות ורהיטי IKEA בלבד, אלא גם מדינה מובילה בכל מה שקשור לביוטק. אחת הדוגמאות לכך היא חברת קלידיטס תרפיוטיקס (Caliditas Therapeutics), חברת ביוטק שעיקר עיסוקה הוא בפיתוח ומחקר של מוצרי תרופות המיועדות לטפל במחלות כבד וכליות. קלידיטס נסחרת בבורסת הנאסד”ק האמריקאית והיא נחשבת לאחת “המניות הלוהטות” בתחום המסחר היומי.

השקעות ביוטק בישראל – סקירת מצב עדכנית

כפי שכבר ציינו בהתחלה, אצלנו בארץ פועלות כ – 1600 חברות ביוטק אשר מרכיבות שוק עצום של כ – 1.5 מיליארד דולרים בשנה. אבל מה קורה מבחינת השווקים? עד כמה השקעות ביוטק בישראל נחשבות לאטרקטיביות?

בשנתיים האחרונות בלבד, מסתבר, לצד גיוסי הון נרחבים של מאות מחברות הביוטק הישראליות, נרשמו גם לא מעט אקזיטים מרשימים אשר הניבו רווחים אדירים למשקיעים. כך למשל, בשנת 2018 , נמכרו חברות ביוטק ישראליות בהיקף כולל של 2.5-3 מיליארד דולרים!

בנוסף, בדיוק באותה שנה, הקימו 3 ענקיות ביוטק – “לארקין החזקות” (מישראל), “פונטיפקס” (מישראל) וחברת “ווקסי אפטק” (מסין), קרן השקעות בביוטק המתמקדת בחברות ישראליות בשלב הפרה-סיד. לצורך הקמת המיזם, שלושת החברות התחייבו להשקיע 20 מיליון יורו למשך תקופה של 5 שנים ולגייס בכל שנה עד ארבע חברות בשלבי פיתוח מוקדמים. ללא ספק, המהלך הזה מדגיש הבעת אמון הגבוהה מצידם של המשקיעים והיא יכולה להעיד כי השקעות בביוטק (ובמיוחד בישראל) הן אפיק השקעה ששווה בהחלט לחקור אותו. באופן אירוני משהו, לקרן ההשקעות שהוקמה קוראים Explore-Bio (בעברית – חקר ביולוגיה).

דוגמה נוספת היא קרן ההשקעות סיטרין ביוטק מבית וולת’סטון (Wealthstone) החזקות העוסקת בניהול השקעות ביוטק בתחומי המכשור הרפואי והבריאות המקוונת, המאפשרת לבעלי הון להשקיע במיזמים מבטיחים – רגע לפני שהם פורצים אל השווקים הגלובליים.

וזה ממש לא הכול: שת”פ ראשוני בתחום הביוטק נחתם בין ישראל לאיחוד האמירויות

עוד הרבה לפני ה – 13 באוגוסט (2020), היום בו הכריזה ישראל על נרמול יחסיה עם איחוד האמירויות התקיימו בין המדינות, מתחת לפני השטח, קשרי גומלין הדוקים במגוון רחב של תחומים. עם זאת, בעקבותיה של ההכרזה החגיגית – נפתחו לרווחה שערי ההזדמנות ליצירת שיתופי פעולה כלכליים.

שתיים מן הדוגמאות הבולטות ביותר, הן החתימות על שיתופי פעולה בתחום הביוטק, כאשר חברות “פלוריסטים” ו”טרה גרופ” הישראליות חתמו על הסכמים מול 2 גופים חשובים באיחוד האמירויות: קרן ההשקעות של ממשלת דובאי APEX והמרכז לטיפול בתאי גזע בשם ADSCC..

ההסכם בין פלוריסטים לADSCC:

“פלוריסטים”, חברת ביוטק מחיפה אשר הוקמה ב – 2001, עוסקת בפיתוח תרופות המיוצרות על בסיס תאי גזע אשר מטרתן, בין היתר, היא לטפל בחסימתם של כלי דם גפיים. עם פרוץ משבר הקורונה, פלוריסטים הכריזה כי אחד הפיתוחים שלה עשוי לספק מענה אפקטיבי לווירוס. מנגד, מרכז תאי הגזע ADSCC הממוקם באבו-דאבי, מציע טיפולים עבור מגוון בעיות רפואיות אשר נכון לימינו אינן מקבלות מענה במדינות מערביות.

בין היתר, החלו לבצע שם טיפול ניסיוני באמצעות תאי גזע בחולי קורונה, כאשר לפני כחודשיים (יולי 2020), הוכרז כי מתוך ה- 2,000 פציינטים שהשתתפו בטיפול החדשני – 1,200 החלימו לחלוטין מן המחלה. המשמעות של זה, כמובן, היא אדירה: מצד אחד, התגבש פה שיתוף פעולה אשר יכול להוביל לניצחון על מגיפת הקורונה ולעוד המון בשורות רפואיות חשובות בעתיד. מצד שני, נפתח פה צוהר הזדמנויות כלכלי אשר יכול למשוך אליו משקיעים רבים – לבצע השקעות בפיתוחי ביוטק.

ההסכם בין  טרה גרופ לקרן ההשקעות של ממשלת דובאי APEX:

“טרה גרופ”, חברת ביוטק ממכון ויצמן (רחובות) אשר הוקמה ב – 2003, נחשבת לאוטוריטה עולמית בתחום הטרה-הרץ: פיתוח ושליטה בגלים אלקטרומגנטיים אשר יכולים לשמש עבור מגוון יישומים רפואיים (ולא רק) כגון זיהוי תרופות מזויפות וביצוע בדיקת דימות ללא שימוש בקרינה מייננת.

בתקופה זו מתמקדת טרה גרופ בפיתוח בדיקות נשיפה לאבחון קורונה אשר יודעות לספק תשובה מהירה (ברמת דיוק גבוהה) תוך דקות ספורות. מנגד, APEX היא גוף בעל שם עולמי בביצוע השקעות ציבוריות – לרבות בתחום הביוטק. בתקופה זו היא מתמקדת בייצור אמצעי זהירות עבור צוותים המטפלים בחולי קורונה ואף עוסקת במחקר ובאיסוף נתונים במטרה לפתח חיסון לנגיף.

באופן טבעי, חיבור מסחרי בין שתי חברות רציניות כל כך, יכול להוליד פיתוחי ביוטק פורצי דרך ולמשוך גופים ובעלי הון  פרטי להשקיע בהם.

תדהמה: מי היא קרן הביוטק הישראלית שגייסה לאחרונה 330 מיליון דולרים?

למקרה שתהיתם האם ה”רומן” של ישראל עם תחום הביוטק מסתיים כאן, אז התשובה היא לא. ממש לא. והסיפור הקצר שנציג לכם כעת – בהחלט ראוי לכותרת “טלנובלת ביוטק כחול לבן”:

ממש לאחרונה, קרן השקעות הביוטק פונטיפקס הקימה וגייסה הון עתק של 330 מיליון דולרים אשר מחציתם הגיעו מגופים מוסדיים ישראלים. בין השמות הגדולים והבולטים ביותר, נמנות סוכנויות הביטוח מנורה, הראל, הפניקס ו – כלל, בית ההשקעות אלטשולר שחם וחברת פועלים שוקי הון – חברת בת של בנק הפועלים.

החצי השני של ההשקעה, גויס ממשקיעים אמריקאיים וסיניים אשר ביניהם נמנות חברות ביטוח והשקעה מארה”ב וחברות תרופות ומחקרים קליניים המגיעות מסין. אבל הסיפור הבאמת מעניין הוא שמדובר כבר בקרן מספר 6 שהקימה פונטיפקס וכעת היקף הניהול של נכסיה עומד על למעלה ממיליארד דולרים. בסך הכול, פונטיפקס הקימה 26 חברות כיזמית ונכנסה כמשקיעה ב – 75 חברות נוספות. הזדמנות פז לבעלי הון פרטיים כבר אמרנו?

השקעות ביוטק

השקעות בביוטק – טיפים חשובים לפני שמתחילים

השקעות ביוטק טומנות בחובן פוטנציאל גדול לרווח אולם הסיכון גבוה מהשקעות אחרות, ולכן, לפני שנכנסים ומתחילים להשקיע, ישנן מספר נקודות עקרוניות שחשוב מאוד להתייחס אליהן:

היתכנות מדעית של הפרויקט

מאחורי כל פיתוח ביוטק ניצב צוות מוכשר של אנשים אשר הצליח לגבש רעיון חדשני. לצד זה, לרעיון זה חייב להיות בסיס מדעי מושרש והוא מוכרח להתקבל בקונצנזוס נרחב בקרב הקהילה המדעית. כן, זה אומנם מורכב, אך אין זה אומר שאתם צריכים להיות מומחים בתחום הביוטק אך עדיף לכם לקבל את חוות דעת מקצועית מגורם מוסמך.

בחינה מעמיקה של צוות המחקר והפיתוח

בכל השקעה, ולא משנה באיזה תחום, משקיעים רוצים להיות בטוחים כי הם בחרו להשקיע באפיק איכותי. לכן, על אחת כמה וכמה, אם אנו שוקלים לבצע השקעות בביוטק, המונח איכות צריך להיות “כוכב הצפון” אשר ילווה אותנו בדרכנו… אך מהי אותה איכות? ובכן, מעבר לעובדה שהפרויקט שעל הפרק צריך להיות מגובה בתוכנית מדעית הניתנת ליישום, חייב לעמוד מאחוריו צוות מקצועי ומנוסה; צוות  מטעמו של מוסד מחקרי גדול וידוע, צוות של אנשים שביצע והוכיח את יעילות הפיתוחים שלו באמצעות ניסיונות, צוות שפרסם מאמרים בכתבי עת, צוות שהSAY שלו בקהילה המדעית הוא דומיננטי וכו’.

היתכנות להצלחה על פי סוג/אופי הפרויקט ושלבי הפיתוח

אחד היתרונות הגדולים של פיתוח מוצרי ביוטק, היא שמדובר בתהליך מאוד סיסטמתי (שיטתי) המאפשר בקרה מסודרת בכל אחד משלביו. מכיוון שכך, זה מאפשר למי שמתעניין לבצע השקעות בביוטק לחשב ברמה הסטטיסטית את הסיכויים שהפרויקט יגיע לשוק ויימכר. לצורך הדוגמה, קיימת הסתברות של עד 15% כי תרופה ניסיונית לסרטן אשר עברה את שלב הניסויים הראשון, תצליח בסופו של דבר להגיע אל השוק. דוגמה נוספת היא פיתוח של תרופה אנטי-דלקתית אשר במקרה שלה, בהנחה שגם היא עברה את שלב הניסויים הראשון, הסתברות ההגעה לשוק תעמוד כבר על 30%. לעומת שתי הדוגמאות הללו, אם מדובר למשל על השקעות ביוטק בתחום המכשור הרפואי – הסתברות ההגעה לשוק גדלה פי כמה.

האם הפרויקט המדובר קיבל פטנט (קניין רוחני)?

כל פיתוח ביוטק שנרשם כפטנט מעיד בהכרח על מידה של חדשנות. אך מה לזה ולמי שמתעניין בביצוע השקעות ביוטק אתם שואלים? ובכן, הפטנט מעניק קניין רוחני למפתחיו כך שמתחרים לא יוכלו לעשות בו שימוש. העניין הזה הוא סופר חשוב כיוון שאם אין קניין רוחני, הרי שאין כאן פטנט ואין חדשנות ולפרויקט המדובר לא תהיה זכות קיום. אך אתם בהחלט יכולים להסיר דאגה מליבכם, כיוון שסטאטוס הקניין הרוחני הוא נתון שפתוח בפני כלל הציבור (לרבות בפני ציבור המשקיעים)  וניתן לבדוק ולעקוב אחריו בקלות.

האם המודל העסקי מתבסס על מוצר אחד בלבד?

חברות ביוטק המתבססות על מוצר אחד נחשבות, על פניו, להשקעה בסיכון גבוה יותר. אם זאת, חשוב לבחון את טיב ואופי הפעילות של אותן חברות, על מנת לדעת האם כדאי להיכנס ולהשקיע.

האם לצוות המחקר והפיתוח קיים ניסיון קודם בעולם העסקים?

חברות ביוטק איכותיות באמת הם גם כאלו שיודעות להשתלב ולהתנהל בעולם העסקי. לכן, חשוב לוודא כי לצוות הפרויקט קיים ניסיון וידע בניתוח וניהול סיכונים. ככל שהניסיון והידע האלה יהיו נרחבים יותר, ההשקעה תיחשב לבטוחה יותר.

לסיכום, החדשנות של עולם הביוטק מביאה עימה בשורה כפולה וחשובה: קדמה בריאותית באמצעות פיתוח טכנולוגי לשיפור איכות החיים של כולנו ויצירת הזדמנויות השקעה אטרקטיביות שבהחלט כדאי לבחון אותן לעומק.

מתעניינים בביצוע השקעות בביוטק? רוצים ליהנות משירותי ניתוח והשוואה מקצועיים בין הצעות השקעה אלטרנטיביות שונות? מצוין! כל מה שאתם צריכים לעשות כעת הוא להשאיר לנו פרטים למטה ואנו נדאג לקשר אתכם אל גופים פיננסיים מובילים אשר יחשפו אתכם להזדמנויות מיוחדות של השקעות בביוטק!

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

 

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות בתחום הביוטק ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

 

סקירה אלטרנטיבית 28.02
השבוע שהיה: חדשות השווקים האלטרנטיביים
השקעות אלטרנטיביות
כלל ביטוח משקיעה 665 מיליוני שקלים בפרויקט מגורים בשכירות לטווח ארוך
השקעות אלטרנטיבי
השקעות אלטרנטיביות –  אילו סוגים קיימים ולמי זה מתאים?
אשראי
מה זה אשראי אלטרנטיבי ואיך משקיעים בזה?
בפרויקטים של מחיר למשתכן
קרן WG – השקעה אלטרנטיבית (וחכמה) בפרויקטים של מחיר למשתכן