מרכזים מסחריים
מרכזים מסחריים

נדל”ן מסחרי הוא נדל”ן שלא משמש למגורים אלא לפעילות עסקית, וכמו בנדל”ן למגורים – גם כאן, אפשר למצוא הזדמנויות השקעה בתשואות גבוהות. העסקאות בתחום הנדל”ן העסקי כוללות מגוון נכסים אפשריים, כמו משרדים בבניין משרדים, חנויות בקניון, מבני תעשייה, מחסנים לוגיסטיים, האנגרים לשימוש כללי, תחנות דלק, בתי מלון, שטחי מסחר ותעסוקה במרכזים מסחריים, אולמות, שטחי מסחר פתוחים (להצבת עגלות או בסטות), ועוד ככל העולה על הדעת. 

בארץ וגם בחו”ל, תחום ההשקעה בנדל”ן מסחרי נוסק מעלה בשנים האחרונות, אולי בעיקר בשל היתרונות שיש לו על פני השקעה בנדל”ן למגורים: מחיר כולל נמוך יותר (על אף שהמחיר למ”ר הוא הרבה יותר גבוה בממוצע, בדרך כלל שטחי הרכישה מצומצמים), שירותי אחזקה שבדרך כלל ניתנים לבניין כולו ובתשלומים מטעם השוכרים – ושכירויות לטווח ארוך לארגונים ועסקים.
יש מגוון גדול של מרכזים מסחריים בארץ ובחו”ל בהם ניתן להשקיע ויש דברים שחשוב לתת עליהם את הדעת בטרם בוחרים לעשות צעד שכזה. באופן כללי עסקאות מעולם הנדל”ן המסחרי הן מורכבות יותר מאשר עסקאות של רכישת נדל”ן למגורים. התשואה שניתן להשיג היא גבוהה יותר. אם תשואה נאה מנדל”ן למגורים עומדת על כ – 4% בשנה הרי שתשואה טובה בהשכרת נכס מסחרי יכולה להגיע ל – 8% בשנה ואפילו ל – 10%. כל מה שחשוב לדעת לפני שבוחרים שקעה בנדל”ן מסחרי – לפניכם.

שוק הנדל”ן המסחרי – עסקאות מורכבות בסכומים נמוכים יחסית

אחד היתרונות הבולטים של השקעה בנדל”ן מסחרי הוא האפשרות למצוא נכס במחיר נמוך בהרבה מנכס ממוצע למגורים. אם דירה ממוצעת כיום בישראל עולה כ – 1.4 מיליון שקלים וטווח המחירים בהם ניתן לבחור לרכוש נכס מקרקעין למגורים נע בין 700,000 לכמה מיליוני שקלים, הרי שנדל”ן מסחרי, כמו למשל חנות במרכז מסחרי שכונתי למשל, אפשר למצוא במחיר של בין 18,000 ל -35,000 שקלים למטר רבוע. ניתן כמובן להשקיע סכום גדול אם רוכשים נכס רחב ידיים במיקום מבוקש אולם ניתן גם להשקיע כמה מאות אלפי שקלים בנכס קטן יחסית במרכז מסחרי שכונתי. 

העסקה עצמה של רכישת נדל”ן מסחרי נחשבת מסובכת יותר להשלמה מאשר עסקת רכישת נדל”ן למגורים. אולם, לאחר השלמתה התשואה שניתן להשיג היא גבוהה יותר מזו המאפיינת נדל”ן למגורים. בנוסף, ככל שמדובר בנדל”ן מסחרי לעיתים קרובות הנכס שקונים כבר מושכר לטווח ארוך כך שאין צורך להתעסק עם השכרתו. 

עסקים יציבים במרכז מסחרי איכותי 

אחד היתרונות הבולטים שבהשקעה במרכז מסחרי הוא שעסקים נוטים להיקשר עם בעלי הנכס בחוזי שכירות ארוכי טווח. כך למשל חברות השוכרות משרדיהן לחמש או אפילו עשר שנים קדימה. כל עוד המרכז המסחרי מתוחזק כיאות והעסקים השוכנים בו נוחלים הצלחה בעלי הנכסים נהנים משקט תעשייתי, שלא כמו בעלי דירות הנאלצים לא פעם להתעסק עם השכרת הדירה לאחר שדיירים עזבו בתום חוזה שכירות של שנה. נדיר שחוזי השכירות לעסקים מבוססים במרכזים מסחריים נחתמים לתקופה של פחות משלוש שנים, לעיתים קרובות חוזי השכירות יהיו לתקופות ארוכות עוד יותר, זאת מפני שבית העסק רוצה להבטיח עצמו מפני צורך לעבור עם תום חוזה השכירות.

קרנות נדל”ן מסחרי – גם כאן, אפשר להשקיע באמצעות קרן

ממש כפי שניתן להשקיע בעקיפין בנדל”ן למגורים אפשר לבחור להשקיע בקרנות נאמנות המתמחות בנדל”ן מסחרי. קרנות ריט מסחרי (ריט – מאנגלית Real Estate או נדל”ן) הן קרנות השקעה בנדל”ן העושות שימוש בכספי המשקיעים לרכישת נכסים במרכזים מסחריים והשכרתם.
יש רבבות של קרנות ריט ברחבי העולם וניתן למצוא השקעה המתאימה לנו מבחינת הסכום הנדרש וגובה הסיכון שאנו נוטלים על עצמנו (יש קרנות ריט סולידיות יותר או פחות).בטרם בוחרים להשקיע באופן כזה בנכס מסחרי יש להכיר את החברה המנהלת את קרן הנאמנות, וללמוד מעט על הנכסים שמנהלי הקרן בוחרים להשקיע בהם.
התשואה הממוצעת של קרנות ריט המתמחות בהשקעה במרכזים מסחריים נעה סביב 8% לשנה. קרנות ריט מאפשרות למשקיעים קטנים להשקיע בנדל”ן מניב. יתרונות נוספים הם פיזור השקעותעל פני מספר נכסים (המשקיע מקבל סל של נכסים ולא נכס בודד מסוים אחד), הכסף שהושקע נותר נזיל, ניתן בכל רגע לתת הוראת מכירה ולקבל לשימושנו (להשקעה מחדש או לכל צורך אחר) את הסכום שהושקע בתוספת התשואה שהושגה. 

אור שושן

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

דירה להשקעה או קרן השקעות אלטרנטיבית בנדל"ן
דירה להשקעה או קרן השקעות אלטרנטיבית בנדל”ן
רכב חשמלי
התחבורה עוברת שינוי: תוך עשור 50% מהאוטובוסים יהיו חשמליים ביבשת אירופה
שיקום החייב בהליך חדלות פירעון 
מניות הקנאביס נופלות
מניות הקנאביס נופלות, אילו השקעות אלטרנטיביות אחרות כדאי להכיר?
השקעות אלטרנטיביות
אנרגיה מסורתית מול אנרגיה מתחדשת