השקעות אלטרנטיביות

כתב: גיא סולומון

רקע – הלפיד האולימפי וההשפעה הכלכלית

המשחקים האולימפיים הם אירוע הספורט הגדול ביותר בעולם, באירוע משתתפות כ-200 מדינות, אלפי ספורטאים לוקחים חלק במגוון תחרויות, ומאות מיליוני צופים בבית מתרגשים וגאים בגיבורי התרבות שלהם. האירוע מתקיים פעם בארבע שנים, אחד לשנתיים ענפי החורף ואחת לשניים ענפי הקיץ, אירוע קיץ נחשב לגדול ביותר. המשחקים האולימפיים הם כבר מזמן לא עוד תחרויות ספורט בסגנון יוון העתיקה, מדובר באירוע כלכלי שמתחיל מספר שנים קודם, המדינה המארחת צריכה לבנות תשתיות אשר כוללות אצטדיונים, בתי מלון, כבישים, מסילות ברזל, כפר אולימפי ועוד. יש הטוענים כי ההשפעה הכלכלית של אירוח האולימפיאדה נוטה להיות פחות חיובי בנושא הכלכלי, ערים מארחות נשארו לאחר האירוע עם חובות גדולים.
על פי נתונים, עיריית טוקיו הוציאה כ-150 מיליון דולר רק עבור הגשת אירוח האולימפיאדה ב-2016, וכ-100 מיליון נוספים על הצעתה לארח את המשחקים האולימפיים ב-2020. ההוצאות הם עבור יועצים, מארגני אירועים, נסיעות ואירוח משלחות הקשורות לאירוע הגדול, האם כדאי לארח את המשחקים האולימפיים? יצאנו לבדוק.

 

עולם התשתיות צומח בעקבות אירועי הספורט

הרבה לפני הכלכלה וההשקעות מוזר לחשוב שבאירוע הספורט של כולם, אירוע ספורט עולמי אסרו על נשים להשתתף, זה קרה ב-1896 באולימפיאדה באתונה. ב-2012 באולימפיאדת לונדון נסגר המעגל, היה ייצוג נשי בכל נבחרת שהשתתפה בתחרויות. מאז דברים רבים השתנו באירוע הספורט הגדול בתבל, כיום מגיעים ספורטאים מקצוענים לתחרויות, כל אירוע מלווה בהשקעות עתק, חברות מסחריות נמצאות בכל פינה, וערוצי התקשורת מדווחים על כל שיא וכישלון. האולימפיאדה, התפתחה מאד במאה שנים האחרונות, נוספו ענפי ספורט ובעקבות זאת דרישה למתקנים בהתאם. לכן, אירוע המשחקים בלונדון עלה כ-15 מיליארד דולר, כאשר שליש הגיע מכספי משלם המיסים הבריטי, ב-2012 עלות האולימפיאדה בבייג’ינג מוערך בכ-42 מיליארד דולר, ועלות האולימפיאדה של אתונה ב-2004 מוערכת בכ-15 מיליארד אירו. אתם שואלים על מה צריך להוציא כל כך הרבה כסף? כל עיר שזוכה מחויבת לתשתיות ברמה הטובה ביותר שיש, בעקבות הגעתם של מיליונים לעיר המארחת, העיר בונה כבישים חדשים ומשפרת ישנים, בניית קווי רכבת, בניית כפר אולימפי מתקדם, בניית שדה תעופה או שדרוג הקיים, עשרות אלפי חדרי מלון ועוד. על פי הערכות ההשקעות בתשתיות והשקעות אלטרנטיביות נוספות מוערכות בין 5 מיליארד דולר לכ-50 מיליארד דולר.

השקעות אלטרנטיביות

הצד הכלכלי של אירוע הספורט הגדול בעולם

עד עכשיו דיברנו על הוצאות והשקעות גדולות מצד העיר או המדינה המארחת, למטבע יש שני צדדים.
השקעות עשויות להביא להכנסות, כיום אירועי הספורט הגדולים והמוכרים מלווים באלפי נותני חסות שמזרימים כספים רבים כדי להיות בכל שטח פרסום פנוי, אלפי ערוצי מדיה ותקשורת אשר משמשים סוכנים או משווקים של האזור המארח כאשר במשך חודש ימים הם משדרים משם באופן אינטנסיבי, תיירות גדולה שמגיעה מבחוץ ומתרשמת מהעיר ומהאווירה, ובסופו של דבר כל אלה משמשים כתמונה או כשער כניסה עבור יזמים ואנשי עסקים אשר שיכולים לזהות הזדמנויות גדולות ולהשקיע כספים רבים באזור. מאז הפך העולם לכפר גלובלי, גם אירועי הספורט עברו שינוי עסקי מהותי, האירועים הפכו להיות רווחיים מאד. אולימפיאדת בייג’ינג סיימה את חודש האירוח עם רווח כולל של כחצי מיליארד ₪, אולימפיאדת סוצ’י סיימה עם רווח כולל של כ-200 מיליון ₪, אולימפיאדת החורף בסולט לייק סיטי סיימה עם רווח כולל של כ-350 מיליון ₪. לעומת זאת, היו מקרים טרגיים מבחינה כלכלית, אולימפיאדת ריו דה ז’נרו סיימה עם הפסד כולל של כ-6 מיליארד ₪, והאולימפיאדה באתונה אשר סיימה עם הפסד שיא של כ-50 מיליארד ₪.

הנוסחה להצלחה – שילוב של תשתיות קיימות ותשתיות חדשות

מה גורם למדינות מסוימות להפסיד כסף ולמדינות אחרות להרוויח בענק, ככל הנראה מדובר בשילוב של ניהול תקציבים נכון ושימוש חכם בין תשתיות קיימות לתשתיות חדשות. לכל עיר או מדינה יש תועלות אחרות ושונות מאירוח המשחקים האולימפיים, לפעמים מדובר בשיקול פוליטי – מדיני, לפעמים בשיקול כלכלי ולפעמים בשיקול תרבותי. עבור ערים מסוימות המשחקים היו קפיצה כלכלית וכניסה לזירה הבינלאומית המכובדת, אבל עבור ערים מסוימות האירוע הסתיים בטרגדיה גדולה בעקבות תחזוקת מתקנים גדולים ויקרים אשר לא נעשה בהם כל שימוש לאחר מכן. בשורה התחתונה, כדי לארח אולימפיאדה בצורה הטובה ביותר מבחינה כלכלית ובחינה תרבותית, העיר או המדינה המארחת חייבות תשתיות טובות לפני קבלת האירוח. כמו כן, ערים מרכזיות וגדולות הוכיחו שלאורך זמן המתקנים משמשים את האוכלוסייה ולא נותרים ריקים מאדם והופכים להיות נטל על משלם המיסים.

השקעות אלטרנטיביות

השקעות אלטרנטיביות בכפר הגלובלי

ממשלות רבות, יזמים ומשקיעים הבינו בשנים האחרונות את היתרונות הרבים בהשקעות אלטרנטיביות, השקעות חוץ בורסאיות. עולם התשתיות וההשקעות בתחום זה רק הולך וגדל, בכל מספר שנים מתקיים אירוע גדול אשר גורר את המארחים להשקעות עתק בתחום התשתיות, האנרגיה והטכנולוגיה. מדובר על עשרות מיליארדי דולרים עבור אירוע בודד. לאולימפיאדה הקרובה יצטרפו חמישה ענפי ספורט חדשים, גלישה, טיפוס קירות, בייסבול / סופטבול לנשים, קראטה וסקייטבורד. עבור אנשים מסומים בישראל ענפי ספורט אלה נשמעים קטנים ומאד לא חשובים, רק לשם הבנה, תעשיית הסקייטבורד מגלגלת בכל שנה כ-8 מיליארד ₪, מדובר על תעשייה שמביאה תיירות, ספונסרים ומשקיעים רבים. לכן, ממשלות רבות ויזמים רבים החלו להקים פארקים מקצועיים בערים רבות. על פי מומחים, מגמת הצמיחה תמשיך גם לאחר האולימפיאדה ואף תקבל רוח גבית בעקבות האירוע והסיקור שלו. עבור משקיעים רבים מדובר בהזדמנות יוצאת מן הכלל, ניתן להיחשף להשקעות בתחום התשתיות דרך קרנות אלטרנטיביות מגוונות.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

קניון וירטואלי
האלטרנטיבה של קניון וירטואלי
רולס רויס
רולס רויס מבינה שצריך לעשות שינוי לאחר ירידה  של 25% במכירות: היעד עד 2030 הוא ייצור 100% כלי רכב חשמליים
השקעות אלטרנטיביות
למרות המהפכה הדיגיטלית 77.5% מהספרים הנמכרים מודפסים
NFT
אמנות קריפטוגרפית: מה זה NFT ואיך הוא מיוצר?
ניהול השקעות
חמש עצות אלטרנטיביות לניהול השקעות חכם ויעיל יותר