ספייס איקס

לפני כשבוע, בסוף השנה שהסתיימה זה עתה, הופיע אחד האנשים העשירים בעולם ואחד מבעלי הדעה שנחשבים מקדימים את זמנם, הלוא הוא אילון מאסק, בתכנית ראיונות עם לאקס פרידמן. בתכנית פרש את משנתו בנוגע להתיישבות במאדים וסיפר שהוא עצמו מתכנן לעבור להתגורר מעל כוכב הלכת האדום בחמש עד עשר השנים הקרובות. “יש לנו חלון הזדמנויות עכשיו”, אמר מאסק, “וכדאי לנצל אותו כל עוד הוא פתוח. אין לדעת, מתי החלון הזה ייסגר”.

בשנים האחרונות אנחנו רואים התפתחות מואצת של תעשיית החלל דרך ארגונים פרטיים, המירוץ לכיבוש כוכבי לכת, הירח, ומרחבי החלל, הפך מטרתם של גופים פרטיים ולא רק של ארגונים ממשלתיים ומדינות. כך, בין המיליארדרים הבולטים של העולם כמו אילון מאסק, ריצ’רד ברנסון וג’ף בזוס מתקיין מעין מרוץ או תחרות להשגת יעדים בכיבוש החלל.

אילון מאסק, כזכור, מכר את כל רכושו עלי אדמות במהלך שנת 2021. הוא מכר כשש נכסי נדל”ן רחבי ידיים בסכומים של מאות מיליוני דולרים, וכעת הוא מתגורר בדירה צנועה בשכירות. כאשר נשאל בנוגע לסיבה למכירת כל נכסיו, סיפר כי הוא מתכוון להשקיע את כל הונו ומרצו בפיתוח התיישבות על המאדים. האם המטרה של מאסק היא ריאלית? והאם הגיע הזמן להתחיל לארוז לקראת המעבר אל התיישבות אנושית בכוכב האדום?

מאסק עם הפנים קדימה, אל עבר הכוכב האדום

אילון מאסק הוא אדם בעל מעוף. הוא מקדים את זמנו כמעט מתחילת דרכו, עם פיתוחים שפרצו את מגבלות המחשבה האנושית ויצרו שווקים חדשים למוצרים שלא נראו כמותם. זה היה נכון בנוגע לפייפאל, חברת התשלומים אונליין שהכירה לעולם את התשלום בקליק והגדילה במחי לחיצת כפתור את הרכישות אונליין. זה המשיך כמובן עם טסלה, שהחלה לפתח רכבים חשמליים דמיוניים בשעה שאיש לא חזה רכבים כאלה, כולל המודלים החשמליים המשפחתיים בעלי המאפיינים הייחודיים, הסייברטראק ועכשיו הטרקטורון החשמלי הסייברסקוואד. מאסק גם מנהל את החברה המכונה the Boring Company, או בתרגום חופשי “החברה המשעממת”, המבצעת חפירות בלאס ווגאס לייעול התחבורה. עוד מיזם של מאסק הוא כמובן Space X, המיזם הפרטי לתעשיית החלל שנחשב המוביל בתחום כיום.

Space X כמובן עוד לא טסה למאדים. היא ניהלה מספר פרויקטים מתוקשרים היטב של טיסות אל החלל ואל הירח, כשהיא מתרכזת בשלב זה בהטסות מסחריות במסלולים המקיפים את כדור הארץ וגם את הירח (טיסה מסחרית ראשונה כזו מתוכננת לשנת 2023, על אף שבשנת 2017 דיווחה החברה על כוונתה לבצע את הטיסה כבר בשנת 2018).

בפודקאסט שהוקלט בשבוע שעבר נשמע מאסק פסימי בנוגע לגורל האנושות. השבריריות של הקיום האנושי מעל פני כדור הארץ, התחרות על משאבים וכלי הנשק האימתניים העלולים למחוק שיעורים ניכרים מאוכלוסיית החי והצומח מעל פני האדמה, מעיבים כולם על האופטימיות של מאסק בנוגע לעתיד האנושות על פני כדור הארץ. מאסק מתכנן את הטיסה הראשונה למאדים בעוד בין חמש לעשר שנים, ומקווה להיות בין אלה שיזכו לעבור לגור מעל כוכב הלכת האדום, בעשור הקרוב.

האם תנאי השטח על מאדים מאפשרים הקמת קהילה אנושית?

מבין כוכבי הלכת שנמצאים במרחק מתאים להתיישבות, מאדים הוא הבולט המאפשר תמיכה בקהילה אנושית על פני הכוכב. הוא אמנם נמצא כעת בתקופת הקרח שלו, עם טמפרטורה ממוצעת של כ – 60- מעלות צלזיוס, ותערובת הגזים המקיפה אותו מכילה שיעורים גבוהים של פחמן דו חמצני ולא מספיק חמצן – אבל יש מקורות של מים על מאדים (אמנם מלוחים יותר מאלה שעל פני כדור הארץ, ויידרשו ליותר טיפול בטרם ניתן יהיה לשתות אותם), נטיית ציר הסיבוב שלו דומה מאוד לזו של כדור הארץ כך שיממה על מאדים נמשכת בקירוב 24.5 שעות, ואפילו עונות שנה מתקיימות במאדים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות נדלן
למה הנדל”ן ממשיך לעלות ואיך מחירי הסחורות קשורות לזה?
חדשות אלטרנטיביות ושווקים פיננסים
השבוע שהיה: חדשות אלטרנטיביות ושווקים פיננסים
השקעה ירוקה
השקעה ירוקה: חברה ישראלית לייצור מוצרי אריזה מפלסטיק מתכלה גייסה 70 מיליוני דולרים
איך להשקיע בנדלן בחול
איך להשקיע בנדל”ן בחו”ל?
השקעות אלטרנטיביות
למרות המהפכה הדיגיטלית 77.5% מהספרים הנמכרים מודפסים