תשתיות ואוויר נקי

בשנים האחרונות ניתן לראות מגמה מסקרנת: לאחר השקעה מסיבית בתחום הזהב, משקיעים רבים מחליטים להשקיע דווקא בתחום התשתיות ופיתוח של טכנולוגיות לצורך הפחתה בזיהום האוויר, מתוך מחשבה כי דווקא התחום הזה יוביל למינוף ההשקעה. האם הם צודקים? ובכן, סיכוי גבוה שכן.

שיא של כל הזמנים במחירי הזהב

למרות ששנת 2020 הייתה שנה כלכלית קשה מאוד, מחירי הזהב הצליחו לשבור שיאים שלא נראו כמותם שנים וזינקו לרמה של 1,994 דולר, עלייה מרשימה מאוד של 10%, העלייה הגבוהה ביותר מאז שנת 2011. מדובר בהפתעה של ממש וזאת לאור העובדה כי בשנים האחרונות ניתן לראות כיצד משקיעים רבים מחליטים לזנוח את תחום ההשקעה בזהב, ולהשקיע דווקא בתחום התשתית. למעשה, השקעה אלטרנטיבית בתחום של תשתיות מהווה הזדמנות מצוינת לא רק ליצירת תיק השקעות מגוון אלא גם ליצור עתיד טוב יותר לעולם – בזכות שיפור איכות האוויר. אם הזהב נחשב להשקעה בטוחה יחסית, בשל התנודות העזות. כך לדוגמה, בדצמבר 2015 הגיע הזהב לשפל חסר תקדים של 1,047 דולר (ירידה של 45% בתוך כארבע שנים) ועל כן מדובר בענף שהוביל לתשואות נמוכות מהמצופה. בשל כך, נוצרה הבנה בקרב ציבור המשקיעים המוסדיים והפרטיים כי נדרש לבצע חשיבה מחודשת לגבי נתיבי ההשקעה, ואם כבר אפשר לעשות טוב – אז למה לא בפיתוח של אמצעים מתקדמים לצורך הפחתה בזיהום האוויר וההתחממות הגלובלית?

השקעה אלטרנטיבית: פתח לעידן טוב יותר לאנושות, אבל גם לתיק ההשקעות

השקעות אלטרנטיביות מהוות נכון להיום את אחד מכלי ההשקעה הנפוצים ביותר, בשל היותם תחומים שבהם ניתן להשקיע לטווח הרחוק, עם ויתור על כספים נזילים. למעשה, אחד התחומים הצומחים ביותר בתחום של השקעות אלטרנטיביות הוא התחום של אנרגיה ירוקה, מתוך הבנה כי נדרש כבר עכשיו לבצע צעדים לטובת הפחתה ברמות זיהום האוויר שגורמות למותם הישיר של מיליוני בני אדם בכל רחבי העולם, וגם כאן בישראל. ארגון הבריאות העולמי התריע כי בעקבות זיהום האוויר נרשמה עלייה במספר המונשמים בעקבות בעיות נשימה שהתרחשו כתוצאה ישירה מרמות זיהום האוויר. אוויר נקי הוא כבר לא סלוגן, אלא מטרה גלובלית שהולכת וצוברת תאוצה בזכות השקעה ממשלתית בחברות שמפתחות כלים טכנולוגיים לצורך יצירת אוויר נקי בשילוב של משקיעים מוסדיים ופרטיים שהשקיעו רק בשנה החולפת מעל לטריליון דולר, השקעה חסרת תקדים בהיסטוריה.

כיצד נגיף הקורונה עודד את התחום של השקעות ירוקות?

אין ספק כי נגיף הקורונה הוביל לחשיבה מחודשת, בעיקר בתחום של אנרגיה ירוקה. מאחר וממשלות הגבירו את התמיכה בפרויקטים ירוקים (גם כאן בישראל) ניתן לראות מגמה שבה קרנות שמתמחות באנרגיה ירוקה זוכות להתעניינות ולתקציבי עתק, לצורך פיתוח והאצה של התחום לכדי מציאות של ממש אותה כבר ניתן לראות דרך ייצור חשמל פחות מזהם דרך התקנה של פאנלים סולאריים כמו גם פיתוח מואץ של תשתיות. אם בשנת 2017 מניות המגזר של אנרגיה ירוקה הציגו תשואה של 20%, כיום ניתן לומר כי התשואה הוכפלה ביחס להשקעה בענף הזהב. מדובר בשעתה היפה של האנרגיה הירוקה, לא מעט בזכות נגיף הקורונה אך בעיקר בשל הבנה סביבתית כי ללא אנרגיה ירוקה והטמעה של מקורות אנרגיה ירוקים כמו שימוש בסוללות חשמליות מהווה את הדרך הטובה ביותר לשמירה על הסביבה, ובהתאם לכך יצירה של סביבה ירוקה כאן בישראל כמו גם במדינות רבות בעולם. בסקנדינביה לדוגמה מייצרים 100% מהחשמל ע”י אנרגיה מתחדשת, ואילו סין הכריזה כי עד לשנת 2025 כ 25% מהחשמל יגיע דרך מקורות ירוקים. ומה באשר לישראל? כאן קבעו כי עד לשנת 2030 30% מהפקת החשמל יהיה דרך אנרגיה ירוקה, אולם הדבר תלוי הן בהשקעה ממשלתית והן בהשקעה מצד קרנות המתמחות בתחום.

לסיכום, ניתן לומר כי המשקיעים נוהרים דווקא לתחום של אנרגיה ירוקה בשל היתרונות הגלומים בהטמעה של פתרונות אלו, אולם יש לקחת במערך השיקולים כי מדובר בהשקעה לטווח הרחוק, ועל כן מדובר בדרך אלטרנטיבית אך בעלת פוטנציאל אדיר בעבור קהל המשקיעים שמחליט לעזוב את תעשיית הזהב לטובת תעשייה חדשנית, ירוקה ובריאה הרבה יותר.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

הרכב החשמלי
הרכב החשמלי והמלחמה הגדולה
סקירת שוק
סקירת שווקים אלטרנטיבית
מנהל כספים
איך להיות מנהל כספים
פורשה
דוהרת קדימה: החשמלית החדשה של פורשה
ספייס איקס
מאסק מתכנן לבנות התיישבות על המאדים