טסלה

כולנו מודעים לבעיית ההתחממות הגלובלית, השינויים בדפוסי מזג האוויר, מגוון בעלי החיים הנמצאים בסכנת הכחדה ועוד. מכוניות חשמליות נחשבות על ידי רבים לבשורה של ממש בתחום השמירה על הסביבה, זאת משום שבעת נסיעתן הן לא פולטות גזים מזהמים. כמה מאיתנו חשבו על העובדה, שגזי חממה רעילים עשויים להיפלט גם בתהליכי ייצור החשמל עבור טעינת הרכבים החשמליים? זאת, כל עוד ממשיכים לייצר חשמל באמצעות שריפת דלק מאובן כגון פחם, נפט וגז טבעי.

מסתבר שהבעיה היא גדולה עוד יותר שכן תהליכי ייצור הסוללות עבור מכוניות חשמליות הם מזהמים ונשאלת השאלה מה עולה בגורל אותן סוללות כשהן מסיימות את חייהן? האם הן מגיעות למחזור או הופכות לפסולת מזהמת? לפי דו”ח שפרסמה לאחרונה חברת וולוו נדרשות תשע שנים של נסיעה עד שרכב חשמלי ישתווה לרכב בעל מנוע בעירה פנימית מבחינת הרמה הכוללת של פליטת מזהמים.

הסוללה של הרכב החשמלי היא לב הבעיה

ייצור רכב הוא תהליך הגורם לפליטת מזהמים, קל להבין זאת כשלוקחים בחשבון תהליכים הכרוכים בכך כגון חילוץ, זיקוק ושינוע חומרי גלם ואנרגיה המושקעת בעיבודם. מסתבר שבשורה התחתונה ייצור מכונית חשמלית גורם לזיהום רב יותר מייצור רכב קונבנציונאלי. מכוניות חשמליות אוגרות אנרגיה בסוללות גדולות. סוללות אלה מורכבות, בין היתר, מיסודות נדירים דוגמת ליתיום, ניקל, קובלט וגרפית. יסודות אלה קיימים רק מתחת לאדמה ונדרשות פעולות כרייה מזהמות כדי להפיקם. כך למשל הפקת טון בודד של יסוד נדיר גורם לייצור 75 טונות של פסולת רעילה, פסולת שלא תמיד מטופלת באופן הולם. לא רק זאת אלא שהאנרגיה הדרושה לייצור הסוללות גם היא לא פעם מיוצרת בתהליכים מזהמים – זאת כל עוד לא בוצע מעבר בהיקף נרחב מספיק לייצור חשמל ממקורות מתחדשים.

מוכרחים לקחת בחשבון זיהום ברמת הייצור ובעת הטעינה

אין עוררין על כך שמכונית חשמלית אינה מזהמת כמעט בכלל בעת השימוש בה בעוד שמכונית בעלת מנוע בעירה פנימית תורמת להצטברות גזי חממה באטמוספירה, הצטברות האחראית לאפקט החממה ולהתחממות הגלובלית שהיא הבעיה העיקרית עמה אנו מתמודדים בהקשר של שמירה על איכות הסביבה. אולם, כאשר אנו טוענים את סוללת הרכב החשמלי מוכרחים לשאול את עצמנו מהיכן מגיע החשמל? אם אותו חשמל מיוצר בתהליכים מזהמים, תוך שריפת פחם בתחנת הכוח למשל, יוצא שנסיעה ברכב חשמלי היא בכל זאת מזהמת אלא שהזיהום אינו נפלט מאגזוז הרכב עצמו אלא מארובת תחנת הכוח. זיהום נוסף שיש לקחת בחשבון כשבוחנים את התדמית הירוקה שיש למכוניות חשמליות הוא זה שמקורו בתהליכי ייצור הרכב. אם ייצור רכב חשמלי הוא מזהם יותר מייצור רכב קונבנציונלי פירוש הדבר שיש להשתמש ברכב החשמלי במשך מספר שנים עד שהוא בכלל מצדיק את עצמו כאלטרנטיבה מזהמת פחות. כאמור, לפי המחקר של חברת וולוו נדרשות תשע שנים של שימוש ברכב חשמלי עד שהוא מפצה על רמת הזיהום הכרוכה בייצורו.

וולוו, ממובילות מהפיכת הרכבים החשמליים, מפרסמת נתונים קשים על תהליך הייצור של רכבים חשמליים

חברת וולוו היא אחת מיצרניות הרכב המובילות את מהפיכת המעבר לרכבים חשמליים והיא הכריזה על כוונתה להיגמל לחלוטין מנפט עוד בעשור הנוכחי. לפי המחקר שפרסמה וולוו היקף פליטת המזהמים בעת ייצור רכב חשמלי גבוה ב – 70% מהיקף פליטת המזהמים בעת ייצור רכב בעל מידות זהות המצויד במנוע בעירה פנימית, כל זאת עקב זיהום הקשור בהפקת החומרים הנחוצים לייצור הסוללה ותהליכי ייצור של הסוללה עצמה. הדוח שפרסמה וולוו הוא חשוב כדי שתתקבל תמונה נכונה יותר אודות היחס, מבחינת זיהום, בין מכוניות חשמליות וכאלה בעלות מנועי בעירה פנימית.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות באנרגיה ירוקה
אנרגיה ירוקה – כל מה שרציתם לדעת על מהפכת ההשקעה האלטרנטיבית
השקעות אלטרנטיביות
המסע של ארנו לפסגת העולם
שאקיל אוניל
ההשקעות האלטרנטיביות של שאקיל אוניל
קריפטו
הלוואות P2P בעולם הקריפטו: הרשות לניירות ערך האמריקאית מתנגדת בשלב זה להקמת רשת ההלוואות של קוינבייס
פייסבוק
תקלה קטנה נזק גדול: מה גרם לשלושת מערכות הענק פייסבוק, וואטסאפ ואינסטגרם לעצור מלכת