השקעות בסין

בשנת 1979 הודיעה הממשלה של סין שהיא מגבילה את הילודה במשפחות לילד אחד בלבד. בשנת 2016 שונה ההיתר ואפשר לזוגות סינים להביא אפילו שני ילדים, רק שרבים מהזוגות לא “ניצלו” אפשרות זו מסיבות כלכליות. כעת, בסוף מאי 2021, מודיעה ממשלת סין כי היא משנה שוב את התקנות המגבילות את כמות הילדים המותרים בכל משפחה – ומאפשרת לכל זוג להביא עד שלושה ילדים.

בסין, לא נרשמת התלהבות גדולה בעקבות השינוי. יוקר המחיה בסין הוא, כפי הנראה, הגורם המרכזי לכך שהילודה בסין היא שלילית, והאוכלוסייה במדינה, כך על פי הדיווחים הרשמיים, גדלה כעת בקצב האיטי ביותר מאז שנות החמישים. גם בשנת 2020, המספר הממוצע של ילדים למשפחה בסין עומד על 1.3 וזה אומר שמרבית המשפחות אינן מולידות שני ילדים אלא מסתפקות בילד אחד.

בתחילת יוני – מניות חברות המוצרים לתינוקות מזנקות, כפי הנראה בטעות

בתחילת חודש יוני, מיד לאחר ההודעה הרשמית על התרת לידת שלושה ילדים למשפחה במקום שניים, קפצו מיד מניות החברות המייצרות מוצרי תינוקות בסין, ביניהן למשל מניית גולדלוק הולדינגס (Goldlok Holdings), מהיצרנית הבולטת בסין לצעצועים עבור תינוקות, שהמניות שלה זינקו מה – 28 במאי ועד ה – 30 במאי בכ – 21%, ומניית ביינגמייט (BeingMate), יצרנית הפורמולות ותחליפי החלב לתינוקות בסין, זינקה מה – 26 במאי ועד ה – 1 ליוני בכמעט 30%. מפתיע לציין שגם מניות החברה העוסקת באספקת שירותים להפריה חוץ גופית נסקו מעלה, וייתכן שהעלייה נובעת מהנחת משקיעים כי הנשים הסיניות לא בהכרח ימתינו לנישואין על מנת להתחיל ללדת ילדים.

האם העלייה במניות החברות המציעות מוצרים לתינוקות בעקבות ההודעה היא ריאלית?

על פי הקולות הנשמעים ברשתות החברתיות בסין, ניראה כי אין שינוי משמעותי בתפישת העולם של זוגות נשואים ומשפחות צעירות, וכי לא ניראה כי רבים ינצלו את השינוי הדרמטי במדיניות הילודה, בעיקר בשל יוקר המחיה והקושי הכלכלי בחיים בסין. בשל השינויים המעטים (מאוד) בהתנהגות הצרכנים הצפויה בעקבות שינוי המדיניות, ניראה שמרבית המניות שעלו כבר מתחילות לבצע תיקון ולרדת לערכים דומים לאלה של אמצע מאי.

הבעיה עם הילודה הנמוכה בסין

בשנת 1979 הכריז הממשל הסיני על הגבלת הילודה, וזוגות נשואים הורשו ללדת ילד אחד בלבד. ההגבלה יצרה שינויים רחבי היקף, ביניהם, בשל העדפת הזוגות הסינים לגדל בן, שיעורים גבוהים במיוחד של הפלות, גם בשלבים מתקדמים של הריון, ושיעור גבוה של תינוקות בנות נטושות. בשנת 1985, רק כשש שנים לאחר כניסת התקנה לתוקף, כבר ניתן היה לראות ש”חסרים” באוכלוסיית ילדי סין כ – 25 מיליון דברים על מנת לאפשר מספר דומה של נשים וגברים במדינה (מה שקורה מעצמו, פחות או יותר, במדינות ללא הגבלת ילודה).

הבעיה עם הגבלת הילודה היא ההזדקנות של כוח האדם העובד, והצורך לממן שכבה נרחבת במיוחד באוכלוסייה של קשישים, על ידי שכבה צרה של צעירים עובדים. כיום, כששכבת הצעירים בסין הולכת ומתדלדלת, המדינה מגיעה למסקנה כי מדיניות הגבלת הילודה הייתה בעייתית וכי המדינה, פשוט מזדקנת.

סין, אגב, אינה המדינה היחידה המתמודדת עם הזדקנות של האוכלוסייה. גם במדינות שונות באירופה אנחנו רואים בשני העשורים האחרונים ירידה משמעותית בקצב הילודה והזדקנות האוכלוסייה, מה שצפוי להעלות את גלי הפרישה ולהקשות על הנטל הכלכלי, הקיים ממילא, של שכבת הגיל הצעיר והעובדים, עם הצורך לתמוך כלכלית גם במשפחתם הצעירה וגם בהוריהם המזדקנים.

אם כן, ניראה שהתקנה החדשה והמרגשת לא תשפיע על התנהגות הצרכנים, או שווי המניות של חברות התינוקות בסין

בסופו של יום, ניתן להניח כי הממשל בסין ייאלץ למצוא דרך ולשכנע זוגות ללדת יותר ילדים, על מנת להבטיח את המשך העמידה בעול הכלכלי של המדינה כולה. אם זה לא יהיה דרך ביטול האיסור על מספר נמוך של ילדים, זה יצטרך להיות דרך הפחתת נטל התשלומים הכבד עבור כל ילד למשפחות שירשו לעצמן יותר מילד אחד או שניים. כשזה יקרה, כנראה שאנחנו נהיה הראשונים שנמליץ לכם, להשקיע במוצרים לתינוקות בסין.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

כלכלת סקנדינביה
מה אפשר ללמוד מהכלכלה היציבה והפורחת של ארצות סקנדינביה?
קולנוע
הסוף לקולנוע?
טסלה
דגם חדש נולד: מיני טסלה במחיר אטרקטיבי ביותר
נדל״ן או קרנות חוב
קרנות חוב או קרנות נדל”ן – מה היתרונות והחסרונות ומה המשקיעים מעדיפים?
אנרגיה ירוקה
מובילים מגמה חדשה: מגדל משקיעה 800 מיליון במימון מערכים סולאריים ביפן, וכ-11 מיליארד בסה”כ באנרגיה ירוקה ומתחדשת