חברות טכנולוגיה סכנה או הזדמנות

חברות הטכנולוגיה כאן בישראל ובוודאי בעולם מושכות את תשומת לבם של המשקיעים הפרטיים כמו גם משקיעים מוסדיים. האם מדובר בענף המגלם בחובו פוטנציאל אדיר או שמא סיכון שעלול לעלות ביוקר? יצאנו לבדוק.

סקטור הטכנולוגיה: זינוק מטאורי לצד חששות רבים

סקטור הטכנולוגיה נחשב בעשור האחרון לאחד הסקטורים הבולטים בתחום של השקעות אלטרנטיביות. בעידן גלובלי שמתקדם בקצב מהיר אין ספק כי היכולת של חברות הטכנולוגיה רק הולכות ומתפתחות וכתוצאה מכך ניתן לראות כיצד תוך מספר שנים הצליחו חברות שנחשבו גם לחדי קרן להשלים סבבי גיוס גדולים, כל זאת באופן המשקף לא רק את השווי האמיתי אלא בעיקר את הפוטנציאל. ביחס לסקטורים אחרים בתחום של השקעות אלטרנטיביות, סקטור הטכנולוגיה  מצליח להציג מאזנים נהדרים לאורך זמן כמו גם הכנסות שמאפשרות לאותן חברות להמשיך ולהתפתח ע”י סבבי גיוס נרחבים ומוצלחים, גם על רקע משבר הקורונה.

הפוטנציאל הגלום בסקטור הטכנולוגיה

אחת הסיבות להתפתחות האדירה של סקטור הטכנולוגיה נובע מתוך הביקוש האדיר לשירות ולמוצרים של אותן חברות, הן בעבור הסקטור העסקי ובוודאי בעבור הסקטור הפרטי. תחום למשל שעליו ניתן להצביע כבעל פוטנציאל של מיליארדים ואולי אפילו יותר מכך הוא לוחמת סייבר. בשנתיים האחרונות אנו עדים למקרים בעלי פרופיל תקשורתי גבוה, בשל ניסיונות לגניבת מידע ובהתאם לכך דרישה לתשלום כופר – לרוב באמצעות ביטוקיין. חברות טכנולוגיה המתמחות בתחום הסייבר יכולות לספק מערכות הגנה מתקדמות, ובכך למנוע פגיעה תדמיתית קשה לצד חשיפה של חומרים רגישים. תחום נוסף שמהווה פוטנציאל השקעה משמעותי הן חברות המתמחות בתחום של אנרגיה מתחדשת, כמו למשל התקנה של לוחות סולאריים. חברות אנרגיה מתחדשת זוכות לביקוש אדיר, וביטוי לכך ניתן למצוא בזינוק בערך המניות – לעיתים מעל ל 125% וכן שורת רווח של מעל 100%. עם זאת, לא הכול ורוד בממלכת הטכנולוגיה ועדות לכך ניתן לראות בהתערבות הולכת וגוברת מצד ממשלות וגופים שבוחנים את אופן הפעילות, ובכך מעלות את הסיכון.

מהו הסיכון בסקטור הטכנולוגיה?

“מה שעולה יכול לרדת” הוא משפט שלא פעם משקף גם מגמות בשוק ההון, ובייחוד בכל הקשור לסקטורים שמתחילים לתפוס תאוצה – ונופלים באותה מידה. סקטור הטכנולוגיה נתון בשנים האחרונות לרגולציה מחמירה מצד ממשלות אשר החלו לבצע הגבלה על הפעילות העסקית של החברות הללו, כולל חברות ענק כמו פייסבוק וטוויטר. הרגולציה מקשה מאוד על אותן חברות להמשיך ולפעול בדרך זהה ולכן הסיכון הכרוך בהשקעה בסקטור נובע הן ממצב אפשרי בהחלט של ביצועי חסר לצד רפורמות שעלולות להשפיע באופן ממשי על היכולת של החברות לצמוח. סיכון נוסף נובע מתוך מחסור חמור בעובדים בתחומי הטכנולוגיה, ולכן גם חברות מצליחות נאלצות לעצור את הפעילות או לכל היותר לעכב עד אשר ניתן יהיה למלא את השורות באנשי מקצוע מהשורה הראשונה. תהליך ההכשרה הוא ארוך וכאן בישראל מאחר ואין חינוך טכנולוגי, היכולת לצמוח היא מוגבלת ולעיתים גם מאתגרת. על כן, סקטור הטכנולוגיה מהווה ללא ספק הזדמנות השקעה ייחודית המגלמת בחובה פוטנציאל עצום אך גם סכנה, ועל כן ניתן בהחלט לבחון את אפשרויות ההשקעה באופן ישיר, השקעה במניות או בסחורות, וזאת לטובת גיוון תיק ההשקעות באופן שמשלב את חברות הטכנולוגיה, בהתאם להגדרת סיכונים ולבחינת היתרונות והחסרונות של ביצוע השקעה בענף ההשקעות האלטרנטיביות וטכנולוגיה בפרט.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

טסלה
תינוקת הטסלה – לידה שהתרחשה בתוך הרכב החשמלי תוך כדי נהיגה אוטונומית
הרכב החשמלי
הרכב החשמלי והמלחמה הגדולה
השקעות אלטרנטיביות
טוני רוביניס: המנטור הגדול בעולם וקבלת החלטות בעולם ההשקעות
איך יראה שוק התעסוקה
איך יראה שוק התעסוקה בעתיד? 47% מהמקצועות עתידים להיעלם בטווח של מספר שנים!
חיות מחמד
תחזית נושכת: הסינים רוצים יותר חיות ופחות ילדים