מגפת הקורונה האיצה את הפריחה בתחום הפינטק מכיוון שהיא הציפה את הצורך הגובר בפתרונות דיגיטליים להעברת תשלומים ואת היתרונות הרבים שמוסדות פיננסיים הפועלים אך ורק באופן מקוון יכולים להציע. בין השנים 2019 – 2021 נרשמו בארה”ב עשרות חברות פינטק, משקיעים נהרו אליהן וערכן תפח עד כדי כך שרבות מהן הפכו שוות עשרות מיליארדי דולרים בתוך זמן קצר.
בשנת 2021 שוק הפינטק העולמי הוערך בכ – 17 טריליון דולרים. מאות חברות ישראליות פועלות בתחום, רובן מציעות שירותיהן בעיקר במדינות זרות ולחלקן, דוגמת בלנדר ואיטורו, שווי של מעל מיליארד דולרים.
אולם האטרקטיביות של תחום הפינטק החלה דועכת בשנת 2020 ובתוך שנתיים איבדו חברות פינטק הנסחרות בבורסות בארה”ב כחצי טריליון דולר משווי השוק שלהן. מאז תחילת שנת 2022 מניות של חברות פינטק רבות איבדו עשרות אחוזים מערכן, מדד הנסדא”ק, המדד המרכזי של חברות הטכנולוגיה הנסחרות בארה”ב, ירד בתקופה זו ב – 29%. ההערכה היא שמהלכים של העלאת ריבית, מודלים עסקיים שכשלו והיעדר רווחים הם שגרמו לתקופת השפל בסקטור הפינטק שאנחנו רואים כיום.
אחת מחברות הפינטק שמצליחה לשחות נגד הזרם היא הבנק הדיגיטלי הבריטי סטארלינג (Starling), שטרם הנפיק מניות לציבור. החברה המציעה שירותי בנקאות והלוואות מקוונות דיווחה על רווח של 38.3 מיליוני דולרים בשנה שחלפה בין מרץ 2021 למרץ 2022, בשנה שלפני כן החברה הפסידה סכום דומה.

תיקון בערכן של מניות חברות פינטק לא רווחיות

הביצועים הטובים עליהם דיווחה סטארלינג הוא מפגן כוח יוצא דופן בנוף הפינטק בתקופה בה חברות רבות בתחום צוברות הפסדים כבדים. כך למשל שוויה של החברה השוודית קלרנה (Klarna), המציעה שירות “קנה עכשיו, שלם אחר כך”, צנח בכ – 85% בחצי השנה האחרונה. שווי השוק של המתחרה Affirm (NASDAQ: AFRM) צנח ב – 69% בתקופה זו.
מנכ”לית סטארלינג אן בודן אמרה שהירידה בשווי השוק של חברות פינטק רבות נובעת מתיקון בערכן של מניותיהן לאחר שהסתבר שהחברות אינן רווחיות. התיקון הוא רחב היקף במיוחד בקרב חברות המציעות שירות “קנה עכשיו, שלם אחר כך”.

התקופה הקשה בסקטור הפינטק גורמת לחלק מהחברות להשהות את התכניות שלהן לצאת להנפקה ראשונית לציבור. חשש נוסף הוא מתקופת מיתון האורב מעבר לפינה.
לבנק סטארלינג ממילא לא היו כוונות להפוך לחברה ציבורית עד שנת 2023 או 2024.

בנקים מקוונים חדשים עושים חיל בבריטניה

בנק סטארלינג, שהחל לפעול בשנת 2014, נמנה על עשרות בנקים דיגיטליים שהציפו את בריטניה בעשור האחרון. בנקים כאלה משכו אליהם מיליוני לקוחות והערכות השווי שלהם טיפסו. כך למשל בנק Revolut מוערך כעת ב – 33 מיליון דולרים ובנק Monzo ב – 4.5 מיליארד. מוקדם יותר השנה ערך בנק סטארלינג סבב גיוס לפי שווי שוק של 3 מיליארד דולרים. על בעלי המניות הגדולים בסטארלינג נמנים בנק ההשקעות גולדמן זקס, בית ההשקעות פידליטי (Fidelity) ורשות ההשקעות של קטאר.

בנק סטארלינג נהנה מגידול חד בהלוואות משכנתא לאחר שרכש את חברת Fleet Mortgages שהתמחתה בתחום זה. היקף ההלוואות שהעניק בנק סטארלינג גדל ב – 45% לכ – 4 מיליארד דולרים בין מרץ 2021 למרץ 2022. נכון ליוני 2022 סך ההלוואות שהעניק הבנק עמד כבר על 4.8 מיליארד דולרים, מתוכם 2.4 מיליארד דולרים בהלוואות משכנתא. הבנק נהנה גם מתכניות הלוואה בגיבוי ממשלתי שהושקו כדי לסייע למשק להתאושש מן הנזקים שגרמה מגפת הקורונה.

לאחרונה חזרה בה סטארלינג מכוונתה לקבל רישיון בנקאות באירלנד. המנכ”לית בודן אמרה שההחלטה הייתה קשה אך הרחבת הפעילות לאירלנד בטווח הקרוב עשויה הייתה להתברר כשגיאה. ייתכן שסטארלינג תרחיב פעילותה במדינות האיחוד האירופי על ידי השתלטות על מלווה הפועל באחת המדינות הגדולות יותר באיחוד.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

פסגת האקלים
פסגת האקלים והשקעה סביבתית
חברות טכנולוגיה סכנה או הזדמנות
חברות הטכנולוגיה – סכנה או הזדמנות?
השקעות
כיצד לגוון את תיק ההשקעות וכך להקטין את רמת הסיכון?
המונית המעופפת
המונית המעופפת של ג’ובי
ה - SUV של טסלה
ה – SUV של טסלה נחת בארץ: טסלה Y הג’יפון החשמלי הראשון בישראל