זיהוי פנים

בשנת 2013 חוקק חוק מפתיע בסין: מי שמעוניין לרכוש טלפון חדש חייב לאפשר לחברת התקשורת לסרוק את תווי הפנים שלו לשמירה במאגר החברה. החוק לסריקת תווי פנים על ידי חברות התקשורת הוא תקף לגבי כל סיני שמבקש להתחבר לרשת האינטרנט, ועל אף שהממשל מסביר את החיוב בסריקת תווי פנים בניסיון למנוע הונאות ברשת, אפשר להניח שמדובר גם ברצון המוכר של הממשל הסיני לעקוב אחר גולשים ולמנוע התבטאויות “לא הולמות” מבחינת הממשל, בפלטפורמות בין לאומיות.

סין היא ללא ספק מובילת דרך בכל הקשור לטכנולוגיות זיהו פנים: בסין שיעור מצלמות הרחוב הגבוה ביותר בעולם, עם השקעה של מיליארדים בטכנולוגיות זיהוי פנים – גם אלה של העוברים והשבים. תהליך הרישום לחתונה בסין כולל סריקת פנים ובשנים האחרונות יותר ויותר פלטפורמות תשלומים מסוגלות להסתפק בזיהוי פנים על מנת לבצע תשלום – זאת, בעוד מדינות המערב עדיין עושות את צעדיהן הראשונים לתשלום באמצעות הטלפון הסלולארי.

“סיור חצות” למניעת הרגלים לא בריאים ברשת

חברת טנסנט הסינית הודיעה ממש לאחרונה על הטמעת טכנולוגיות חדשות לזיהוי פנים במשחקי הרשת שלה. מעכשיו, מי שתהליך זיהוי הפנים שלו העלה כי הוא נער, לא יוכל לשחק במשחקים שמכילים תוכן אלים, לא יוכל להשתמש במשחקי הרשת של החברה בשעות הלילה (זה נקרא “שעות העוצר”, בין 22:00 בלילה ל – 08:00 בבוקר). עוד, לא יוכלו בני נוער לשחק במשחקים במשך מעל שעה וחצי והם לא יוכלו לבזבז מעל 57 דולרים במהלך המשחק. כל זאת, על פי חוק הגיימינג שחוקקה הממשלה עוד בשנת 2019.

המערב נגד הפרה בוטה של זכויות אדם

ביקור בכיכר טיאנאמן בביג’ינג עשוי להותיר תיירים מן המערב פעורי פה. מעבר להיסטוריה הלא פשוטה של המקום (למשל בהפגנות בשנת 1989 במהלכן אלפי סינים שהפגינו בזכות הדמוקרטיה, מצאו את מותם) קל לראות כי המקום מרושת במצלמות. המצלמות המותקנות ברחבי העיר בייג’ינג סין מאפשרות זיהו פנים, והמטרה היא לאפשר למצלמות כאלה לזהות בבירור את פניו של תושב סין בתוך פחות משלוש שניות. הטכנולוגיות המתחדשות והולכות מדברות על זיהוי עובר האורח, זיהוי פרטים אישיים עליו ואפילו זיהוי מצב הרוח שלו.

בפברואר השנה (2021) הפיץ ארגון אמנסטי לזכויות האדם קול קורא בשם Ban the Scan, המבקש לאסור שימוש בטכנולוגיות זיהוי פנים במרחבים הציבוריים וללא אישור של מי שפניו נסרקות. ברור שבסין הקריאה לוותר על טכנולוגיות כאלה אינה זוכה למענה. ויש להם סיבה: רק במהלך שנת 2021, הצליחה משטרת סין לעצור מספר לא מבוטל של פושעים ברמות חומרה שונות, בשל טכנולוגיות לזיהוי פנים והשוואת הפנים מול מאגר תמונות קיים.

מדינות המערב מבטאות זעזוע מהשימוש הבוטה של ממשל סין בטכנולוגיות זיהוי פנים. על אף שרק לאחרונה דווח די משטרת ניו יורק עושה שימוש בטכנולוגיות סיניות לסריקת פנים וזיהוי ביומטרי, ברובע ברונקס שבו מקרי אלימות שהמשטרה מתקשה למגר – כמעט כל מדינות המערב אסרו על שימוש בטכנולוגיות לזיהוי פנים בשטחן, וזה כולל את :סן פרנסיסקו ומדינת רבות אחרות בארה”ב, ואפילו ניו יורק שאסרה על שימוש טכנולוגיות לזיהוי פנים בשטחי בתי ספר, בצרפת ואפילו במדינות האיחוד מבקשים להעביר איסור למשך חמש שנים על שימוש בטכנולוגיות סריקת פנים, פרק זמן שיאפשר לכל מדינה לקבוע מדיניות בנוגע להטמעות הטכנולוגיה, שכולנו יודעים שרק עניין של זמן עד שהיא תוטמע גם בחברות פרטיות (למשל לצרכי גביית תשלום ומתן שירותים מהירים) ואולי אפילו בחברות ממשלתיות (למשל במעברים בשדות התעופה).

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

חד קרן בבורסה
חד קרן בבורסה?
פורד
פורד וריביאן יורדות מהעץ: התכניות לרכב חשמלי משותף בוטלו
amazon
המונית של אמזון
ביוטק
השקעות ביוטק – מה קורה כשחדשנות רפואית ומינוף פיננסי נפגשים?
עצות להשקעות אלטרנטיביות
עצות לאובדי עצות: השקעות אלטרנטיביות