קנביס

ישראל היא מדינה קטנה אך שוק הקנאביס המקומי שלה הפך בתוך שנים ספורות למשמעותי. חברת הייעוץ דן אנד ברדסטריט מפרסמת את דירוג Dun’s 100 בו מופיעות חברות מובילות בתחומים שונים. חברות הכלולות בדירוג Dun’s 100 של תחום הקנאביס הרפואי בישראל הן חברות הרושמות גידול של עשרות ואף מאות אחוזים מדי שנה והן מייצרות רווחים נאים. מחזור ההכנסות של חברות הקנאביס הציבוריות בישראל הסתכם בשנת 2020 ביותר מחצי מיליארד שקלים, בשנת 2021 חברת אינטרקיור (שבהובלת ראש הממשלה לשעבר מר אהוד ברק) לבדה ייצרה הכנסות של רבע מיליארד שקלים. בעולם פועלות חברות קנאביס ענקיות בעלות שווי שוק של עשרות מיליארדי דולרים.

חברות ענק אמריקניות בסקטור הקנאביס

את שלושת המקומות הראשונים שברשימת חברות הקנאביס הגדולות בעולם (לפי שווי שוק) תופסות חברות אמריקניות. חברת Trulieve Cannabis היא חברת הקנאביס הגדולה ביותר בעולם עם שווי שוק של כמעט 110 מיליארד דולרים. שווי שוק גבוה זה מציב את החברה במקום ה – 133 מבין כלל החברות בעולם.

חברת Trulieve Cannabis פועלת ב – 11 מדינות בארה”ב, המניה שלה נסחרת בבורסת OTC (Over The Counter) וסימולה TCNNF.
גם את שני המקומות הבאים ברשימת חברות הקנאביס הגדולות בעולם תופסות חברות אמריקניות. שווי השוק של חברת Curaleaf הוא כ – 5 מיליארד דולרים, משרדיה הראשיים הם בעיר וייקפילד שבמסצ’וסטס ארה”ב. בחברה מועסקים כ – 5,000 עובדים, המניה שלה נסחרת בבורסה הקנדית  CNSX וסימולה CURA. שווי השוק של חברת Green Thumb Industries הוא כ – 4.5 מיליארד דולרים. משרדיה הראשיים של החברה הם בעיר שיקגו במדינת אילינוי בארה”ב, החברה הוקמה בשנת 2014 וצמחה במהירות. כיום מועסקים בה כמעט 3,000 עובדים. מניית החברה נסחרת בבורסת CNSX וסימולה GTII.

חברות קנאביס קנדיות

את המקומות הרביעי והחמישי ברשימת חברות הקנביס הגדולות בעולם תופסות חברות קנדיות. שווי השוק של חברת Tilray עומד על כ – 3.6 מיליארד דולרים. היא הוקמה בשנת 2013 ומועסקים בה כ – 1,800 עובדים. מניית החברה נסחרת בבורסת Nasdaq והסימול שלה הוא TLRY.
משרדיה הראשיים של חברת Canopy Growth הם בעיר Smith Falls שבאונטריו קנדה. שווי השוק של החברה נכון לתחילת שנת 2022 עומד על כמעט 3 מיליארד דולרים. בחברה מועסקים כ – 3,300 עובדים, היא הוקמה בשנת 2013 ובשנת 2019 הייתה חברת הקנביס הגדולה ביותר בעולם.

חברות קנאביס ישראליות מובילות

בראש רשימת חברות הקנאביס הישראליות המובילות נמצאת חברת איי.אם.סי העוסקת בגידול ופיתוח מגוון זני קנאביס רפואי. חברה זו הוקמה בשנת 2011, מועסקים בה כ – 80 עובדים והרווח הגולמי שלה לשנת 2021 היה כ – 22.6 מיליון שקלים.
את המקום השני ברשימה תופסת חברת אינטליקנה הפועלת בתחום גידול ושיווק קנאביס רפואי. מדובר בחברה חדשה יחסית שהוקמה בשנת 2019, מועסקים בה כ – 40 עובדים והרווח הגולמי שלה לשנת 2021 היה כ – 2.6 מיליוני שקלים.

החברה אותה מנהל ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר מר אהוד ברק, חברת אינטרקיור, תופסת את המקום השלישי ברשימת חברות הקנאביס הגדולות ביותר בישראל. החברה פועלת בתחום המחקר, הטיפוח, הגידול והשיווק של מוצרי קנאביס רפואי בארץ ובעולם. חברת אינטרקיור הוקמה בשנת 2009, מועסקים בה כ – 75 עובדים והרווח הגולמי שלה לשנת 2021 עמד על כ – 32 מיליוני שקלים. גם חברת בול פרמה, הנמצאת במקום הרביעי ברשימה, פועלת בתחום גידול ושיווק מוצרי קנאביס רפואי בארץ ובעולם, החברה הוקמה בשנת 2009, מועסקים בה כ – 130 עובדים והרווח הגולמי שלה לשנת 2021 עמד על כ – 26 מיליוני שקלים.
במקום החמישי ברשימת חברות הקנאביס הישראליות הגדולות ביותר נמצאת חברת בזלת שאינה עוסקת בפיתוח ובגידול אלא בהפצה בלבד. החברה הוקמה בשנת 2013 מועסקים בה כ – 180 עובדים והרווח הגולמי שלה בשנת 2021 היה כ – 35 מיליוני שקלים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

שבבים
מלחמת השבבים: סין, ארצות הברית ושאר העולם
דירה או חווה סולארית
ראש בראש (אלטרנטיבי) דירה להשקעה או השקעה בחווה סולארית
אנרגיה מתחדשת
טוטאל אנרג’יס מאמינה בעיראק? פרויקט אנרגיה מתחדשת בהיקף של 27 מיליארד דולר יוצא לדרך
שוב ישראל מתרגלת שאננות: בארה”ב חברות ההייטק מצמצמות את השורות. האם כדאי לנו ללמוד מהן?
אנרגיה מתחדשת
אנרגיה מתחדשת – חזון של איכות סביבה ומינוף כלכלי!