מחזור אשפה

חברות מחזור האשפה: מחזורים של מיליונים וגיוס כספים נרחב

בשנים האחרונות זינקו המניות של חברות מחזור האשפה, לא מעט בזכות פיתוח של טכנולוגיות המוגנות בפטנט לצורך הפיכת הזבל לחומר גלם ממוחזר בו משתמשים בתעשיות רבות. כיצד התעשייה הזו משנה את פניה ובהתאם לכך מניבה רווחים נאים למשקיעים? על כך – בסקירה הבאה.

נושא המחזור הפך לאחד הנושאים המדוברים ביותר בעולם, וזאת כחלק מהבנה כי השפכים והאשפה משפיעים באופן ניכר על איכות החיים, כתוצאה מחדירה של מזהמים אל תוך קרקע האדמה והים. זיהום האוויר החמור וההתחממות הגלובלית הובילו לשורה של יוזמות בינלאומיות, כאשר מי שעומדות בראש החנית הן חברות מחזור האשפה שמצליחות למנף את פעילותן לצורך יצירת מנועי צמיחה ובהתאם לכך גם גיוס מצד משקיעים, לטובת פיתוח של טכנולוגיות אשר במסגרתן ממחזרים את השפה והופכים אותה לחומרי גלם ממוחזרים ואיכותיים. דוגמה מצוינת להצלחה של חברה כזו היא דווקא חברה ישראלית בשם WTF שמחזיקה בטכנולוגיה (המוגנת בפטנט) ומאפשרת לבצע מחזור של פסולת בתפזורת ללא צורך בהפרדה, וייצור של חומרי גלם שונים במהירות. בשנת 2020 זינקה המנייה של החברה ב 520%, והיא נכון להיום שווה כ 520 מיליון שקל. לא מזמן דיווחה החברה כי היא נמצאת במגעים מתקדמים לצורך הקמה של מפעל מחזור בארה”ב, בסכום המוערך ב 50 מיליון דולר לצורך ההקמה. מדובר בדוגמה מצוינת למצוינות הישראלית, אולם צריך לומר כי ישראל עדיין לא עומדת בסטנדרטים הבינלאומיים בכל הקשור למחזור, כפי שמתבצע באירופה ובארה”ב.

 שילוב של עולם ישן עם עולם חדש

 הטעמנה של אשפה באשפה מתבצעת באופן קבוע ע”י חברות המתמחות בתחום, מזה שנים רבות. תחום המחזור הוא תחום מרתק המשלב בין העולם הישן בו הטמינו את האשפה באדמה לבין קדמה טכנולוגית של העולם החדש שבמסגרתה ניתן לבצע את תהליך פינוי האשפה באופן יעיל אך גם אקולוגי ובאופן שאינו פוגע בסביבה, אלא להפך. שימוש באשפה לצורך ייצור של חומרי גלם מתכלים היה בגדר חלום, אולם כיום מדובר במציאות. הייחוד של חברות המחזור נובעת מתוך פיתוח של טכנולוגיות מתקדמות המאפשרות לבצע את התהליך של פינוי האשפה באופן מהיר ובטיחותי, אך גם אקולוגי. מאות מיליוני שקלים משקיעה מדינת ישראל במחזור והסברה, אולם עדיין ישראל קצב המחזור בישראל עומד על 25% בלבד.

פוטנציאל אדיר

בשל העידוד הממשלתי, תעשיית המחזור מקבלת חיזוק משמעותי המאפשר לה להמשיך לפתח את הטכנולוגיות ואף למכור אותן למדינות רבות בעולם, כאשר עסקה כזו נערכה לא מזמן בין חברה ישראלית לבין ממשלת גאורגיה. באירופה המצב שונה לחלוטין ולמעשה ניתן לראות זינוק במספר החברות שהונפקו בבורסה, כחלק ממגמה של התרחבות שבמסגרתה אותן חברות יוכלו לספק שירות של מחזור אשפה מהיר. דוגמה מצוינת ניתן לראות בשוודיה. מנגנון מחזור האשפה הפך במדינה ליעיל עד כדי כך שהדיווחים באמצעי התקשורת מדברים על “מחסור באשפה” מה שהופך את הזירה האירופאית למסקרנת מאוד בעבור חברות ישראליות כמו גם בינלאומיות שמתמחות בתחום של מחזור אשפה. המשפט “האשפה של אדם אחר שווה זהב לאחר” בהחלט מגולמת בפוטנציאל של אותן חברות, ועדות לכך ניתן לראות בהכנסות שמגיעות למיליארדי דולרים והופכות את תעשיית המחזור לאחת התעשיות המחוזרות והחזקות ביותר, לא מעט בשל העידוד הממשלתי והן בשל עידוד מצד משקיעים שמבינים כי מדובר בפני העתיד – והוא שווה הרבה מאוד כסף.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מטבעות קריפטוגרפיים
חמישה מטבעות קריפטוגרפיים שאתם רוצים בתיק ההשקעות האלטרנטיביות שלכם לפני תחילת 2022
טכנולוגיה תחת משבר
טכנולוגיה תחת משבר? זה מה שקרה בסקטור הטכנולוגיה בזמן הקורונה
המטריקס של מאסק
המטריקס של איילון מאסק
השקעה אלטרנטיבית
מניות חברות הקנאביס מזנקות בעקבות שינוים בחוק
הכלכלה הירוקה
בחזרה לעתיד – כיצד תראה הכלכלה הירוקה בעוד מספר שנים?