UBER

פעם, לפני שהכלכלה השיתופית נכנסה לחיינו בסערה, היינו לנים בחופשות בבתי מלון באזורים התיירותיים בלבד (ורואים רק את החלקים שכולם רואים ביעדי הטיול שלנו). אם היינו צריכים הלוואה – היינו ניגשים לבנק או לחברת האשראי, ואם היינו צריכים להגיע מפה לשם, היינו עושים זאת באמצעות הרכב הפרטי שלנו, ברגל או לכל היותר באוטובוס.

היום – זה כבר פשוט לא ככה. הכלכלה השיתופים מאפשרת לבעלי נכסים מכל סוג להציע אותם במרחבים המקוונים למי שצריכים אותם, ואפילו בתשלום – ואפילו עם בטחונות. כך, חברת אובר המהפכנית, הפכה כל בעל רכב למי שיכול לפרנס את המשפחה שלו בכבוד – בלי לתחזק מונית.

אובר פרצה לתודעה שלנו בשנת 2009. היא הפיצה אפליקציה שבה יכלו להשתמש בעלי רכבים ומי שנדרשו להסעה. בעלי הרכבים יכלו לקבוע את התעריף שלהם לנסיעה – התשלום מבוצע מבעוד מועד דרך האפליקציה, ואובר גוזרת עמלה עבור כל תשלום.

מה קורה עם אובר בשנים האחרונות?

בשנת 2018 אובר ייצרה עבור המשקיעים שלה רווח של 59 סנט לכל מניה – אבל ניראה שזה היה זמני בלבד, מפני שלאובר יש בעיות עם המעבר לרווחיות לאור הוצאות גדולות וגם, בואו נודה בזה, מוצר שהוא לא בדיוק ייחודי או כזה המספק ערך שלא תמצאו בשום מקום אחר. משכך, אפילו בשנת 2019, שהייתה שנה טובה להשקעות בסך הכל – אובר לא הצליחה להשיג תשואה חיובית למשקיעים שלה, ולמעשה הפסידה כ – 5$ לכל מניה לאורך השנה (כ – 10% מערך המניה). לא בדיוק ברור למה, אבל ניראה שהמזומנים באובר פשוט לא מצליחים להפוך לרווח, עם קצב בזבוז כספים שלא ראינו כמעט באף חברה אחרת. מאמצע שנת 2018 ועד אמצע 2019, בזבזה החברה כ – 2.6 מיליארד דולרים על תפעול – נתון מוזר מאוד לאור העובדה שהחברה לא משווקת רכבים שהיא מתחזקת, אלא רכבים בבעלות פרטית.

בשנת 2020, באופן טבעי, חוותה החברה צמצום בפעילות ההסעות שלה, לאור זה שרובנו מסביב לעולם העברנו את השנה בין קירות הבית שלנו, בבידוד, בסגר, או בין לבין. על כן, הוסיפה החברה לשירותים שהיא מציעה דרך האפליקציה גם שירותי משלוחים לאוכל (ולאלכוהול), ובפברואר השנה רכשה (תמורת מעל מיליארד דולר) את דריזלי, פלטפורמת המשלוחים האמריקאית המספקת תשתית למשלוחים של החברות הקמעונאיות.

חשוב גם להזכיר, שבמהלך שנת 2020 אובר הוציאה כספים רבים על חטיבות מחקר ופיתוח – של צי רכבים אוטונומיים שיסיעו לקוחות ללא נהג, כמו גם על צי של מוניות… מרחפות, פרוייקט שנמכר לסטארט-אפ אמריקאי בשם ג’ובי, לא ברור תמורת איזה סכום.

UBER

הניצחון המשפטי של אובר

“הצעה 22” שהתקבלה לאחר מאבקים משפטיים ארוכים בקליפורניה ארה”ב, איפשרה לאובר לספק לנהגים עצמאיים פלטפורמה לקביעת נסיעות ללקוחות – מבלי שהנהגים יוכרו כעובדי החברה, או מבלי שהחברה תהיה מחויבת בתשלומים נוספים לנהגים כמו למשל פיצויי פיטורים כשהעסקתם תסתיים. הניצחון המשפטי הוכרז בסביבות אוקטובר 2020 – והביא לעליית ערך של כ – 18% במניות החברה.

אז האם אובר היא מנייה ששווה להשקיע בה? אתם תחליטו

לאחר עליית הערך הלא אופיינית, לפחות בשלוש השנים האחרונות, במניות החברה בעקבות הניצחון המשפטי, ערך המניה לא התאזן והיא למעשה גבוהה ביותר מ – 50% ממחיר “נקודת הקנייה” המומלץ על פי ניתוח טכני של המניה, שעומד כיום על בערך 38 דולרים למניה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מטבעות קריפטו
בורסת הקריפטו הראשונה בעולם – יוצאת לדרך
נדלן בגרמניה
מה הופך את הנדל”ן בגרמניה לכל כך מעניין?
רובוטים
חיילי העתיד הם רובוטים!
שוק הנדל”ן בארצות הברית
הר הכסף – איך זה יכול לשרת אותנו?