איזיג'ט

בשנת 2006 ראינו שינוי משמעותי בהרגלי הטיסות של הישראלים. בין השאר, נכנסו לשוק הטיסות מישראל לאתרים שונים בעולם כולו (בדרך כלל עם קונקשן באירופה) שפע של חברות תעופה בסגנון “לואו קוסט”, ששינו את חוקי המשחק. בטיסת לואו קוסט, הלקוח רוכש את הזכות לטוס בלבד במחיר כרטיס הטיסה – ואפילו לא מקבל הקצאה של מושב. את כל התוספות והפינוקים, הלקוח מוזמן לרכוש בתוספת תשלום. מי שלא מוסיף אל התשלום הבסיסי של הכרטיס, מקבל מקום ישיבה על בסיס מקום פנוי, עולה לטיסה עם תיק היד בלבד, ולא מקבל אוכל או שתייה (אלא בתוספת תשלום, כאמור) במהלך הטיסה.

חברת הלואו קוסט הראשונה שהציגה טיסות מישראל למעל 150 יעדים באירופה היתה איזיג’ט, החברה הבריטית שלמשך תקופה היתה חברת התעופה הרביעית בגודלה בעולם. היא התחילה לעבוד מישראל בנובמבר 2009, עם טיסות יומיות בין נתב”ג ללונדון במחיר של כ – 60 אירו, מחיר נמוך פי שלושה בערך ממחירי כרטיסי הטיסה ללונדון בחברות התעופה המסורתיות באותם ימים.

במשך עשור איזיג’ט הוסיפה קווי טיסה והפכה הוכחת יומית קבועה בכל נמלי התעופה הגדולים של אירופה. בשנת 2019 הציע אתר האינטרנט של איזיג’ט מעל 128,000 טיסות – רק בין החודשים יולי ואוגוסט. מישראל, הציעה החברה טיסות ל – 16 יעדים ברחבי אירופה, בשכיחות טיסות יומית ברוב המקרים. החברה החזיקה בשיא פעילותה, בשנת 2019, מעל 300 מטוסים, שטסו ביותר מאלף נתיבים שונים והטיסה באותה שנה כ – 83 מיליוני לקוחות.

ההתחלה של איזיג’ט

חברת התעופה איזיג’ט הוקמה בשנת 1995 ואז ביצעה טיסות רק בין לונדון לנמלי התעופה גלאזגו ואדינבורו בסקוטלנד, במטוסים חכורים. עד שנת 2017 איזיג’ט התרחבה כמעט בלי הפסקה. היא רכשה צי ענק של מטוסי איירבוס (שיכולים לטוס לכל היותר כשש שעות, כלומר, עם התמקדות ביעדים ברדיוס לא רחוק מלונדון, מרכז הפעילות של החברה), וביצעה עשרות טיסות שבועיות מיעדים פופולאריים באירופה כשבראשם לונדון (מנצ’סטר, נמל התעופה לונדון ונמל התעופה לוטן), כמו גם איטליה (מילאנו, ונציה, נאפולי), הולנד (סכיפול אמסטרדם), צרפת (פאריז, ניס, טולוז, ועוד), שווייץ (ז’נבה ובאזל), ועוד.

מה קרה לאיזיג’ט מאז 2019?

בשנת 2016 הודיעה בריטניה על תוצאות משאל העם בנוגע לברקזיט – ובאותו השבוע התרסקה מניית איזיג’ט ב – 30%. החברה הצליחה להתאושש מהבשורות הרעות עד סוף שנת 2018 – אולם אז הגיעה הקורונה, וללא ספק טרפה את הקלפים. ב – 22 ביוני 2018 נרשם הערך הגבוה ביותר של מניית איזיג’ט לפני תחילת ירידות הערך (1,790.5) – והיום, בסוף ינואר 2021, נסחרת המניה לפי ערך של 738 דולרים, עם ירידה כמעט רצופה בערך מניית החברה מאז.

בסוף שנת 2020 רשמה חברת איזיג’ט הפסד שנתי בשיעורי ענק: החברה הפסידה יותר מ – 800 מיליון פאונד (מעל מיליארד דולר), וזו היתה השנה הראשונה מאז תחילת הפעילות של החברה, בה נרשמו הפסדים. כמות הנוסעים של החברה הצטמקה במעל 60%, והמנייה איבדה כ – 65% מערכה.

בנוסף בשנת 2020 התמודדה איזיג’ט עם מתקפת סייבר בהיקפים חסרי תקדים, ועם תחקיר בנוגע לאבטחת מידע שעלול להיגמר בתשלום קנס בגובה 4% מהמחזור השנתי הממוצע של החברה.

איזיג’ט (ושוק התעופה בכלל) בעתיד

נכון להיום, איזיג’ט (כמו חברות תעופה רבות אחרות) מציעה טיסות לאביב 2021 באתר האינטרנט שלה. העובדה שאפשר לרכוש את כרטיסי הטיסה אינה מבטיחה שאכן אפשר יהיה לקיים את הטיסות: טיסות רבות מתבטלות, נדחות או משנות תאריך, וחברות התעופה נדרשות להחזיר את כספי הרכישה של כרטיסי הטיסה לכלל הרוכשים.

האם זה זמן טוב להשקיע בחברת איזיג’ט או בחברות בעולם התעופה בכלל? קשה לדעת. השפעות החיסונים ברחבי העולם ופתיחת שערי מדינות לתיירות נכנסת, הן עדיין חלום שאין לו תאריך, ורק כשמשבר הקורונה יהיה מאחורינו – נוכל לדעת לאן הולך עולם התיירות שהיה ענף כל כך בשנת 2019 ברחבי העולם, ואילו חברות תעופה הן עדיין שם כדי לחדש את פעילותן.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות אלטרנטיביות
לאחר האיסור על הון עצמי לרכישת דירה מהלוואות רגילות השקעות אלטרנטיביות בנדל”ן הופכות לאטרקטיביות יותר
אנרגיה מתחדשת
הדבר הגדול הבא בעולם האנרגיה המתחדשת : פתרונות אחסון חשמל
שוק הנדל”ן באירופה
השקעה אלטרנטיבית
מחירי הדירות מזנקים והתשואות יורדות – מהן אלטרנטיבות ההשקעה?
טכנולוגיה
הטכנולוגיה תנצח את הקומוניזם: וייטנאם שואפת לכלכלה דיגיטלית