RIVIAN

חברת RIVIAN נמצאת במסלול מואץ לקראת הנפקה ראשונה בבורסה, לא מעט בזכות תמיכה מצד ענקית הרכב פורד. האם מדובר במתחרה הגדולה של טסלה? סביר להניח שבהחלט כן, אבל לא כפי שאתם בוודאי חושבים.

RIVIAN – מסטרטאפ קטן למעצמה של רכבי שטח חשמליים

RIVIAN היא חברה עצמאית שנוסדה לפני כעשר שנים, ומאז הפכה לאחת מיצרניות הרכב החשמלי המסקרנות בעולם. ביחס לחברות כמו טסלה, הפיתוח של רייבן התמקד בעבר בשני דגמים כאשר הבולט שבהם היה כמובן הטנדר החשמלי הראשון בעולם. ניתן לומר כי המיזם הראשוני של החברה זיכה אותה בהתעניינות רבה מצד המשקיעים בשל העלייה המתמדת בהיקף הביקוש בכל הקשור לרכבים חשמליים ובוודאי רכבים מסחריים, אולם במבחני ריסוק הטנדר נכשל ולכן עדיין לא הושק בארה”ב. החברה מתמקדת בייצור של כלי רכב גדולים מתוך הנחה כי בעתיד הרכבים של החברה יחליפו את הרכבים המזהמים אך גם יקרים מאוד לתחזוקה, בשל עלויות הדלק, והיא בהחלט לא טועה במטרות שלה.

המהפכה של ענף הרכב – בחסות רייבן

המהלך של רייבן הוא מהלך מסקרן במיוחד בשוק תחרותי כמו שקיים בענף הרכב. מדובר בסוג של “מהפכה שקטה” שמתרחשת בענף שמגלגל מדי שנה מיליארדי דולרים. בשנים האחרונות ובייחוד בשנה האחרונה חברות המשלוחים הגדולות כמו פדקס החלו להשתמש ברכבים חשמליים באופן ניסיוני, אך מתוך מטרה גלויה כי בעתיד כל ציי הרכב יהיו חשמליים. חברות כמו רייבן משתמשות ביכולת שלהן לספק את הרכבים הללו בייחוד לחברות המשלוחים בשל העובדה כי הטנדרים כמו גם המנוע החשמלי אותו היא מפתחת באמצעות מהנדסים מהשורה הראשונה יתאימו לאתגרים של חברות השילוח, בייחוד בנסיעות עירוניות. מאחר ומדובר במרחקי נסיעה קצרים, ניתן יהיה להשתמש ברכב החשמלי באופן שוטף ועם שימת דגש על עצירה של הרכב לצורך הטענה כאשר השילוח מתבצע לבית הלקוח או לעסק. את קפיצת המדרגה שלה ביצעה רייבן לאחר שחתמה על הסכם לאספקה של מאה אלף רכבי משלוח חשמליים בעבור ענקית הקמעונות אמזון, אולם הבעיה של רייבן היא שאמזון לא חתמה על הסכם בלעדי וזמן קצר לאחר מכן החליטה לחתום על הסכם עם מרצדס, אולם גם זה לא עצר את רייבן לעבר כיבוש נוסף – השקעה מצד פורד.

האם בזכות פורד רייבן תגיע להנפקה ראשונה?

עדות להצלחה המטאורית של המיזם ניתן היה לראות בשנה שעברה עם השקעת עתק של מעל לחצי מיליארד אותה ביצעה חברת פורד. ע”פ נציגי חברת פורד, ההשקעה הזו נובעת מתוך רצון להמשיך את הפיתוח המואץ של יחידות הנעה חשמליות בהתבסס על המנוע החשמלי כמו גם המצבר של חברת רייבן ואשר מוגן בפטנט. ההסכם הזה נוסף לגיוס כספים מוצלחים מאוד של רייבן, מה שגורר לא מעט מחשבות לגבי העתיד. האם היא בקרוב עתידה להגיע להנפקה ראשונה? ע”פ מומחים לענף הרכבים החשמליים התשובה היא בהחלט כן, בעיקר לאור מהלך שהתרחש בימים האחרונים ובמסגרתו רייבן הודיעה לציבור על שני רכבים חדשים בדמות טנדר ורכב שטח וכן הגישה סימני מסחר חדשים שהופכים אותה (שוב) לשחקנית מסקרנת אך גם בולטת בתחום של הרכבים החשמליים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מולטי פמילי
אסטרטגיה אלטרנטיבית: על השקעה בקרנות נדל”ן מסוג מולטי פמילי
השקעות באנרגיה ירוקה
עסקים באנרגיה אחרת, מג’ון ד. רוקפלר ועד אילון מאסק
שוק ההון
שוורים ודובים: מחירי הנפט עשויים לזנק בעקבות סופת ההוריקן אידה בעקבות פגיעה בתשתיות, 95% ממתקני ייצור הנפט במפרץ מקסיקו נסגרו
מטבעות דיגיטליים
התפתחויות טכנולוגיות בעולם המטבעות הדיגיטליים
החשמלית של יונדאי
מהפכה בעולם הרכב: החשמליות של יונדאי מגיעות לארץ?