פיוניר

לאחר כמעט שנה של תכנון והכנות, חברת הפינטק הישראלית שעושה חייל בכל העולם, היא פייוניר (Payoneer) מתכוונת לצאת להנפקה בבורסה, ככל הנראה לפי שווי שוק של 3.8 מיליארדי דולרים. המטרה :גיוס של כמיליארד דולרים, מחצית מהסכום בגיוס משני (Secondary, גיוס ממי שהם כבר בעלי מניות של החברה). זו אינה הפעם הראשונה בה החברה שוקלת הנפקה – אולם הפעם, ניראה שהכל מוכן וההנפקה בדרך.

ההיסטוריה של פייוניר

בשנת 2005 הוקמה בפתח תקווה חברה לא קטנה, בהשקעה לא קטנה של כשני מיליוני דולרים. החברה הוקמה על מנת לאפשר למשתמשים שלה לקבל ולנהל את הכספים מעסקאות אונליין בצורה נוחה ומהירה – ואפילו בזול. גרסה ראשונה של ארנק דיגיטלי אפשרה למשתמשים לנהל תקבולים ותשלומים בנוחות ועם עמלות נמוכות יחסית. בשנת 2007 החלה החברה בגיוס משקיעים ועד שנת 2016 גייסה כחצי מיליארד דולרים מקרנות הון סיכון ומשקיעים נוספים.

2019 – פייוניר רוכשת את פלטפורמת התשלומים אופטייל

חברת התשלומים הגרמנית אופטייל הוקמה בשנת 2010 ובשנת 2019 ניהלה פלטפורמה שמאפשרת למשתמשים לבחור מבין מגוון ערוצי תשלום בעמלות מוזלות. החברה ניהלה סליקת כספים בהיקפים של מיליארדי דולרים בשנה, עם ניהול הסליקה של חברות ענק כמו רשת “קינג פישר” שיש לה מעל 1,300 חנויות במדינות שונות באירופה וחברת התעופה הגרמנית לופטהנזה.

בשנת 2019 רכשה פייוניר את אופטייל. בשלב זה פייוניר הציעה את שירותי הפלטפורמה שלה במעל 200 מדינות מסביב לגלובוס, והרכישה של חברת אופטייל נועדה לשפר את ממשק המשתמש של הארנק הדיגיטלי ולהרחיב את אפשרויות התשלום שהחברה מציעה.

סוף 2020 – פייוניר מתכוננת להנפקה

שנת 2020 הביאה איתה בשורות טובות לחברות הפינטק, שערכן עלה במהלך שנת הקורונה. ביחד עם זאת, חברת פייוניר דווקא דיווחה על הפסד תפעולי של כ – 18 מיליוני דולרים במהלך שנת 2020, הפסד שצפוי על פי ההערכות להכפיל את עצמו בשנת 2021.

אבל הפסדים תפעוליים הם ללא ספק חלק מהמשחק בחברות צעירות ומתפתחות, במיוחד כאלה שהצליחו לגייס די כספים על מנת לגלוש דרך משבר הקורונה וההפסדים התפעוליים של שנת 2020 ללא עצירה. בסוף דצמבר 2020 פורסם כי פייוניר בדרך למיזוג עם ענקית ספאק (Special Purpose Acquisition Company – SPAC) אמריקאית בשווי של כשלושה מיליארדי דולרים, ועוסקת בכתיבת תשקיף לקראת הנפקה בבורסת נאסד”ק. בשלב זה החברה העסיקה כ – 1,500 עובדים (900 מהם בישראל, במשרדים הראשיים של החברה בפתח תקווה), ועוד 900 בסניפים שונים של החברה ברחבי העולם.

הנפקת SPAC – מה זה בכלל?

חברת SPAC היא שלד בורסאי ללא פעילות, שנסחר מתוך מטרה למזג לתוך הפעילות שלו, בתוך פרק זמן קצוב שנקבע מראש, את הפעילות של חברה אחרת. שיטת ההנפקה הפכה פופולארית בשנים האחרונות, ומעניין לציין שבשיטה זו החברה מתחייבת להשיג סכום מסויים של כסף בהנפקה, שאם לא יושג – המשקיעים יקבלו את כספם בחזרה. במהלך שנת 2020 בוצעו 242 הנפקות SPAC בורסאיות, וגויסו כ- 800 מיליארדי דולרים.

ההנפקה הצפויה של פייוניר

בשלב זה, ניראה שמיזוג בין פייוניר וחברת הספאק FTAC Olympus Acquisition Corp צפוי לאפשר הנפקת ספאק שתכניס לקופת החברה מעל חצי מיליארד דולרים, ועוד סכום דומה מהשקעות מסוג Secondary של מי שכבר מחזיקים במניות החברה. ההנפקה צפויה להתבצע לפי שווי שוק של כ – 3.3 מיליארדי דולרים, כאשר ההון בקופת שתי החברות עומד על כמעט מיליארד דולרים (750 מיליוני דולרים בקופת חברת FTAC, העומד לטובת המיזוג, ועוד כ – 100 מיליוני דולרים בקופת חברת פייוניר).

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

קריפטו
שוק מטבעות הקריפטו והאדם שהצליח לאבד 280 מיליון דולר
מטבע חברתי
הליברה של פייסבוק: מטבע חברתי או מונופול פיננסי דורסני?
קימברלי קלארק
פשוט כמה שזה גאוני – חברת קימברלי קלארק KMB
המונית המעופפת
המונית המעופפת של ג’ובי
דרום קוריאה
זרוע ההשקעות האלטרנטיביות של דרום קוריאה