היייטק

במהלך הרבעון הראשון של שנת 2021 נולדו בעולם כ – 120 יוניקורנים, שכ – 10% מהם ישראלים, וזה בערך 80% מסך חדי הקרן, חברות הייטק בשווי שוק של מעל מיליארד דולרים שנולדו לאורך כל שנת 2020. אחד מכל עשר חברות הייטק המוגדרות כחד קרן בעולם, היא ישראלית, ובכלל, גל היוניקורנים ששוטף את שווקי ההון בעולם הוא כמעט לא ייאמן.

לצד שווי השוק המאמיר של חברות הייטק שונות, אנחנו רואים גידול דו ספרתי בהנפקות השנה. ברבעון השני של 2021, בוצעו בסך הכל 30 הנפקות חדשות, וזה מעל 20% יותר מאשר בתקופה המקבילה לזו אשתקד. סך הגיוסים בבורסה של תל אביב ברבעון השני של 2021 עמד על כ – 8 מיליארדי שקלים, לסך של לא פחות מאשר 17 מיליארדי שקלים עד כה במהלך שנת 2021, וגם כאן אנחנו רואים זינוק חד במספרים ביחס לשנת 2020, שאמנם התחילה ברבעון אדום אולם המשיכה בשלושה רבעונים טובים מאוד למשקיעים (ולמגייסים). הנה כמה מהסיפורים המעניינים ביותר על הנפקות משוק ההון הישראלי 2021.

יוניקורנים – חיות פלואות בהחלט

שנת 2021 היא אולי השנה היצירתית ביותר, מבחינת חיות פלואות בשוק ההון. כמות חדי הקרן (הן חברות הייטק ששוויין נאמד במעל מיליארד דולרים) קפצה באופן דרמאטי, ואפילו הומצאה חיה חדשה: דקאקורן, היא חברת הייטק ששווייה מוערך במעל עשרה מיליארדי דולרים.

בישראל לבדה, כאמור, נולדו במחצית הראשונה של 2021 כ – 15 חדי קרן חגיגיים, 70% מהן מגיעות מתחום הפינטק, האינשורטק או האבטחה. מתוך הדו”ח שפרסם אתר פורבס לסיכום המחצית הראשונה של 2021, עולה רשימה של כ – 15 חברות חד קרן בולטות בשוק הישראלי, ביניהן: מליו (חברת פינטק), דרייבנטס (חברת פיתוח), וויז (חברת אבטחה בפלטפורמות מבוססות ענן), אורקה (חברת אבטחה), K-Health (פלטפורמת בריאות), יוטפו (חברת תוכן מקוון), ועוד.

גל של הנפקות מאז מרץ 2020

במהלך שנת 2021 לבדה, התווספו לא פחות מאשר 100 מיליארדי דולרים לשווי השוק של 85 החברות הישראליות הנסחרות בנאסד”ק האמריקאית, לסך של מעל 300 מיליארדי דולרים. בבורסה בתל אביב נסחרות כיום קצת יותר מ – 500 חברות, כאשר כ – 10% מהן דואליות (כלומר, נסחרות גם בבורסה נוספת אחת לפחות). במהלך שנת 2020 הונפקו 27 חברות חדשות בבורסה של תל אביב וגויסו כ – 13 מיליארדי שקלים. מאז תחילת שנת 2021, הונפקו כבר 73 חברות חדשות בבורסה בתל אביב וגייסו כבר כ – 9 מיליארדי שקלים.

פועלים אי בי אי מדווחת על זינוק ברווחים

קפיצה של כ – 600% ברווח הנקי של חברת החיתום פועלים אי בי אי, הנובעת מעלייה משמעותית מכמות ההנפקות וההעדפה להצעות לא אחידות בבורסה של תל אביב. המנייה של פועלים אי בי אי זינקה במהלך 12 החודשים האחרונים ב – 70%.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעה אלטרנטיבית
מחירי הדירות מזנקים והתשואות יורדות – מהן אלטרנטיבות ההשקעה?
יהלומים
השקעה נוצצת: כיצד ניתן להשקיע ביהלומים
מטבעות קריפטוגרפים
שוק הקריפטו 2022: למה את’ריום מסתמן כהשקעה טובה יותר מביטקוין?
אנרגיה ירוקה
החקלאים בצרה: האקלים העולמי פוגע בתעשיית היין בצרפת
אלקטרה
אלקטרה סוחפת את שוק המוצרים הסולאריים – והמניה מגיבה בהתאם