השקעות אלטרנטיביות

הבנקים מראים סימנים של התייצבות, שוק האנרגיה ממקורות מתחדשים מעורר שאלות ובארץ, המשקיעים בנדל”ן לאורך מסלול הרכבת הקלה של גוש דן מודאגים. מה קרה בשוק ההון וההשקעות אלטרנטיביות השבוע, ומה צפוי לקרות בקרוב?

אינפלציה – כשהשטרות נערמו במדינות רבות מסביב לעולם

שנת הקורונה הביאה מדינות רבות, כמו למשל ישראל, מדינות רבות באירופה, וגם ארה”ב, למצב כלכלי תנודתי, שונה, ומאתגר. מספר לא מבוטל של מדינות בחרו לערוף את המנגנון המסורתי להדפסת כספים כנגד בטוחות באוצר, והתוצאה הייתה – יותר שטרות שמסתובבים בשוק המזומנים ואצל משקי הבית. ההגדלה בכמות הכסף השפיעה על התחזיות לאינפלציה, כלומר, לתהליך ממושך של עליות מחירים גבוהות מאלה שאנחנו רואים באופן טבעי, במצב של שוק מאוזן. האינפלציה היא שחיקה של הכספים הנומינליים.

מדדים – מסיימים את חודש ינואר בירוק

המדדים בישראל עלו בשבוע שעבר: תל-אביב 35 עלה ב – 1.2%, תל-אביב 60 SME עלה ב – 3.3%, תל-אביב נדל”ן עלה ב – 1.7%, מדד האג”ח תל בונד שקלי עלה ב – 0.5%. במדדי העולם ראינו ירידות שערים השבוע אולם בסך הכל, ינואר היה חודש טוב גם למדדים החזקים בחו”ל: ה –  S&P 500 ירד השבוע אולם נמצא בסימן עליה ועלה החודש ב – 2.3%, מדד הנאסד”ק 100 ירד השבוע ב – 0.3% אולם מסכם עלייה של 3.7% במהלך ינואר, כנ”ל מדד הדאקס הגרמני, שהשבוע רשם ירידה קלה (0.24%) אולם נמצא גם הוא בסימן עליה (1.13% החודש).

מט”ח וקריפטו – שבוע דרמאטי

לאחר תקופה ארוכה שבה הדולר ירד מול השקל כמו גם מול סל המטבעות החזקים בעולם – שער הדולר עלה באופן רציף בשבוע האחרון, וסיכם בסוף ינואר (ותודות לשבוע האחרון שלו) עלייה של מעל 2%. שער הדולר משפיע לא רק על המשקיעים במט”ח אלא על כלל ההשקעות בשוק האמריקאי.

לעומת הדולר המתאושש, מטבע הקריפטו הכי מוכר בעולם, הוא הביטקוין כמובן, התרסק השבוע וערכו ירד מ – 35,906 לשער של 32,380 דולרים. נזכיר שאת שנת 2020 התחיל הביטקוין בשער של 8,367 דולרים.

השקעות אלטרנטיביות – שינויי השבוע שחשוב להכיר

מי שמשקיעים באפיקים אלטרנטיביים נדרשים לעקוב אחר השינויים, החדשות, התחזיות והשפעות הכוחות הפועלים על השווקים, גם על אפיקי ההשקעה שלהם. הנה כמה שינויים וחדשות מהשבוע שעבר, שעשויים להשפיע על השקעות אלטרנטיביות בארץ ובעולם:

  • השקעות בתחום אנרגיה ממקורות מתחדשים, הכוללות השקעות בארגונים שמפיקים חשמל ממקורות כמו שמש, רוח, ומקורות גיאותרמיים; רכבים חשמליים ועוד – השבוע התפרסמו מספר תחזיות בנוגע לשוק זה המכנות את השוק בועתי. זאת, מפני שלהערכת חלק מהמומחים השוק ממשיך לעלות בערכו אולם הפתרונות והכלים העומדים לרשות ארגונים בתחום עוד לא מפותחים על מנת לעמוד בשווי השערים העולים של הארגונים. הבשלת הארגונים תצדיק עליית מחירים, אבל להערכת חלק מהאנליסטים, הבשלה זו מתרחשת בקצב איטי יותר מעליות המחירים.
  • לגליזציה בשוק הקנאביס: ניצחונו של ג’ו ביידן והשבעתו לנשיא ארה”ב השבוע מסמלת תחילתה של תקופת פריחה בתחום הלגליזציה של שימוש בקנאביס במדינות ארה”ב. בשנת 2020 כבר ראינו ניצנים של לגליזציה מקומית במעל 35 מדינות בארה”ב, אולם עליות הערך שציפינו לראות בתחום עוד לא התרחשו. ייתכן שזה מה שמחכה לנו ממש בקרוב, עם הטיפול הדמוקרטי בשוק הקנאביס לשימוש לצרכי פנאי בארה”ב.
  • השקעה בנדל”ן בגוש דן: השבוע יסתיים שלב הגשת ההתנגדויות לפיתוח פרוייקט המטרו בגוש דן (רעננה בצפון, רחובות בדרום וראש העין במזרח). בעלי נדל”ן בסביבת קווי המטרו דווקא חוששים מירידות ערך בעקבות קו הרכבת שיעבור בסמוך לנכס שלהם, אולם מי שנמצאים ב”קו השני”, במרחק הליכה מתחנת המטרו החדשה הצפויה – ייהנו כפי הנראה מעליות ערך גבוהות. קיים חשש מביטול או דחייה של פרוייקטי “פינוי בינוי” והתחדשות עירונית באזור בניית המטרו בשנים הקרובות.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

בנק מרוקו
מלך מרוקו ומלך ההשקעות האלטרנטיביות
משקיע כשיר
ההגדרות למשקיע כשיר ומה האופציות העומדות בפניו?
דוגקווין
ידידו הטוב של האדם בגרסה הכלכלית, דוגקווין?
סקירה אלטרנטיבית 30.5.21
סקירת שווקים אלטרנטיבית – השקעות אלטרנטיביות עולות ומטבעות הקריפטו קורסים
ניהול השקעות
חמש עצות אלטרנטיביות לניהול השקעות חכם ויעיל יותר