סקירה אלטרנטיבית 28.02

חודש מרץ הישראלי הוא מהחודשים השמחים בשנה. האביב מגיע, חג פורים קורא לכולנו לצאת לרחובות בתחפושות עליזות, עצי השלכת מנצים ובדרך כלל שוק ההשקעות המקומי משגשג גם הוא, אולי בעקבות אותה אווירה אופטימית ומזג אוויר מזמין. מה קורה השנה, כשחודש מרץ מגיע? אנחנו פותחים את השבוע הזה עם פחות אופטימיות באופן כללי. השווקים תנודתיים מאוד והשבוע שזה אף הסתיים, הסתיים בירידות שערים, שיש מי המכנים אותם תיקון. ניראה שבשווקים הגלובליים מתרחש חילוף של הסקטורים המועדפים להשקעות – וזה הזמן לשקול עריכה מחדש של תיק ההשקעות, או לפחות לעקוב. התנודתיות הגבוהה מזרימה כספים רבים לשוק ההון, אולם ניראה שבתנאי השוק הנוכחיים ואי הוודאות, כדאי לשקול היטב את הגידור בהשקעות. הכל על השבוע שהיה ותחזיות לשבוע הקרוב- לפניכם.

המדדים בסימן ירידה

מדד הנאסד”ק ירד השבוע בכמעט 1.5%, כך גם מדד ה – S&P 500. גם בשוק ההון המקומי ראינו ירידות של מדדים. על אף השנה הלא פשוטה שעברה על שוק ההון, המדדים המובילים דווקא השיגו תשואות יפות, בהמשך למגמות העלייה שנמשכו מזה כמעט עשור. אנחנו אף פעם לא יכולים להבין באופן עמוק את מהות השינוי בעוד הוא מתרחש, ועל כן קשה לדעת, בשלב מוקדם זה, אם מדובר בתיקון ובתחילתה של תקופת ירידות שיש מי שלא יופתעו ממנה – או אם מדובר בירידות נקודתיות שיביאו עליות שערים לאחריהן. מה שבטוח הוא שבשוק תנודתי של כללים שמשתנים באופן דרמטי חדשות לבקרים – אפילו במוצרים בטוחים כמו המדדים הגדולים, קשה להעריך את כיווני השינוי אפילו לשבוע הקרוב.

המניות הדואליות – עדיין בכותרות

כשאותו מוצר נמכר במחירים שונים בשווקים שונים, אנחנו יכולים לדעת שני דברים: הראשון הוא שמדובר בתקופה של כללים משתנים וחוסר יציבות; והשני הוא שיש מי שינצלו את פערי המחירים לטובת רווחי ארביטראז’. זה בדיוק המצב עם המניות הדואליות, שנסחרו השבוע בפערים של כ – 0.9% בממוצע על מדד המעו”ף. המניות הדואליות נמכרות בשווקים שונים במחירים שונים, כך שמשקיעים במסחר יומי ומשקיעים זריזים יודעים לרכוש את המניה בשוק שבה המחיר נמוך ולמכור אותה בשוק שבו המחיר גבוה – וכל זאת, כמעט בו זמנית. הפערים במחירי המניות מצביעים על מצב של תנודתיות גבוהה במחירי המניות, בשווקים שונים ברחבי העולם.

תחלופה של סקטורים – תחומים מסורתיים מחליפים את התחומים החדשניים

בתקופות של אירועי מאקרו משמעותיים בשווקים, אנחנו כבר יודעים לחזות תנודתיות בשוק ההון ושינויי העדפות של משקיעים. עוד תופעה שמתרחשת באופן שכיח בתקופות כאלה היא תופעה שמכונה באנגלית Equity Rotation, או רוטציה בין סקטורים פופולאריים להשקעה. ואכן, גם לאחרונה אנחנו עדים לתופעה שבבסיסה עומדת עובדה מסקרנת: על אף השינויים הגדולים בשוק בכלל ובשוק ההון בפרט; על אף משקיעי רדאיט שניסו “להמציא את הגלגל” ולקבוע חוקים חדשים להשקעות; על אף ההנפקות באמצעות חברות ספאק שהפכו את הכללים הנוקשים של הבורסה למשחק בידי בעלי חברות הרפתקנים – אנחנו רואים נהירה של משקיעים מהסקטורים הרווחיים של סוף 2020 ותחילת 2021, אל הסקטורים המסורתיים יותר. ניקח לדוגמה את סקטור הטכנולוגיה: אם ברבעון האחרון של 2020 ראינו דהירה כלפי מעלה של מניות בתחום האנרגיה החדשה והקלינטק, אנחנו רואים עכשיו ירידות שערים בכל הסקטור, עם עליות שערים במוצרים המסורתיים מקטגוריית האנרגיה והתשתיות, כמו למשל נפט ודלק.

הסיבה להשקעות אלטרנטיביות: מילת המפתח היא גידור

בשוק תנודתי כל כך, גם היכרות עמוקה עם מוצרי ההשקעה ומעקב מקרוב על התיק שלכם, זה פשוט לא תמיד מספיק. על כן, ההמלצה תהיה לגדר את ההשקעות תוך שמירה על אפיקי השקעה שיעלו גם כשהשוק כולו נמצא בירידה. בדיוק לשם כך אנחנו זוכרים את האפיקים האלטרנטיביים להשקעה, שהיתרון הגדול שלהם הוא התאמה חלקית (אם בכלל) לכיווני השוק המסורתי. השקעות אלטרנטיביות, כמו קרנות השקעה, קרנות נדל”ן ועוד – עשויות לספק את הגידור בתיק שיאפשר רווחים, גם כששוק ההון ה”מסורתי” – בירידות.

בדיקה ,השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

בלו דוט
עולם הפינטק ממשיך לצמוח: בלו דוט גייסה 32 מיליון דולר
תעשייה ביטחונית
האם מדובר באחת התעשיות הצומחות ביותר בישראל?
UBER
חברת אובר, לאן את נוסעת?
אפל פיי
הארנק הדיגיטלי של אפל בדרך: האם המהפכה של ענף הבנקאות כבר כאן?
השקעות אלטרנטיביות
אנרגיה מסורתית מול אנרגיה מתחדשת