חדשות אלטרנטיביות

אנחנו מסכמים שבוע של עליות שערים גם בישראל וגם בבורסה בוול סטריט. מדד ה – S&P 500 נסגר בשער הגבוה ביותר בחמש השנים האחרונות, וגם הדאו ג’ונס ומדד הנאסד”ק התחזקו. גם בארץ המגמה הכללית היתה של עליות שערים במדדים המובילים: ראינו עליות שערים במדד תל אביב 35 ו – 90, במדד ה – 60SME, במדד תל אביב צמיחה, ואפילו במדד הבנקים שדשדש לאורך החודשים האחרונים. המדד שהוביל את העלייה היה ללא ספק מדד תל אביב ביו-מד, עוד על כך בהמשך.

את השבוע הקרוב אנחנו פותחים עם בשורות טובות למשק המקומי: הסגר מסתיים, חופש התנועה מוחזר ואפילו מדובר על חזרה מדורגת להפעלת מרכזי הלימוד, על פי מודל הרמזור שאנחנו מכירים כבר היטב, לצערנו. מבצע החיסונים לא הביא, אמנם, את התוצאות המיוחלות וביחד עם זאת יש תחושה, גם בארץ וגם בעולם, שישראל מובילה את מהלכי השליטה והמיגור של מגיפת הקורונה – מה שמשפיע, כמובן, גם על ההתאוששות במשק. השבוע שמענו ממספר גורמים מובילים על פיתוחים מרשימים בתחום התרופות נגד וירוס הקורונה מה שמוסיף להרגשה הכללית הרווחת כעת, שאולי אנחנו מתחילים לראות את האור בקצה המנהרה.

מי ירד ומי עלה? המניות החזקות של השבוע

בין הבולטות בירידות השערים השבוע, נציין כמובן את מניית גיימסטופ. המנייה שב – 12 בינואר 2021 נסחרה סביב שווי שוק של פחות מ – 20 דולרים – וקפצה ב – 27 לינואר לשווי שוק של 347 דולרים, נסחרת כעת, בתחילת פברואר, סביב שווי שוק של 55 דולרים. מה קרה? פורום המשקיעים הצעירים של רדיט הקפיץ את שווי המניה כאקט חברתי – מרדני, אולם כמובן שקפיצה מטאורית שכזו שאינה מגובה במצב שוק בהתאם, לא יכולה להחזיק לאורך זמן – כעת ניראה שהמניה חוזרת לערכים קרובים לאלה בהם נסחרה לפני שעדת המשקיעים תאבי השינויים בכללי המשחק התערבה במצבה.

מי עלו, לעומת זאת? אנחנו רואים עדיין את מניות הטכנולוגיה בראש הטבלה. מניות כמו לייבפרסון, אורמת, סאפיינס ואלקטרה עדיין עושות חייל ומציגות תשואות גבוהות.

בארץ או בחו”ל

עוד נושא שכדאי לתת עליו את הדעת הוא קצב ההתקדמות של המחלה בארץ לעומת חו”ל. אנחנו רואים שבעוד בישראל שיעור החולים והמתים לא יורד – במדינות רבות באירופה ואפילו בארה”ב קצב ההתקדמות של המחלה מתמתן, ועימו מגיעה האופטימיות. העולם כולו נמצא כעת במיתון, מהעמוקים שראינו מאז מחצית המאה הקודמת. ביחד עם זאת, אפשר לצפות שנראה שגשוג לאחר מיגור המחלה ואנחנו רואים עלייה בחשיפה למוצרי השקעה בחו”ל בתיקי השקעות מוסדיים.

מניות הארביטראז’ כיכבו השבוע

המניות הדואליות הן אלה שנסחרות ביותר משוק אחד – והמאפשרות מסחר יומי וניצול פערים בשערי הרכישה והמכירה שלהן בין השווקים. השבוע, המניות הדואליות כיכבו עם פערים לא מבוטלים, ביניהן נציין את: מניית פריון עם פער של מעל 30%, אנלייבקס עם פער של כ – 28%, לייבפרסון עם פערים של מעל 5%, אופקו עם פערים של מעל 3%, ועוד.

מילה על מדד הביומד

כאמור, המדדים השבוע הציגו תשואות לא רעות אולם מדד אחד ללא ספק בלט מעל כולם, זהו מדד תל אביב ביו-מד, שככל הנראה קפץ מעלה בשל ההתפתחות והאופטימיות בתחום התרופות לטיפול בחולי קורונה. מדד תל אביב ביו-מד זינק השבוע בכ– 8%, והשלים עלייה של מעל 37% מתחילת השנה.

מה קורה בשוק ההשקעות האלטרנטיביות?

בארץ, נציין השבוע את שוק ההלוואות וההשקעות החברתיות (P2P), בשל נתונים חדשים שהתפרסמו ובהם ניראה כי שיעור ההלוואות שאנחנו, הישראלים, נוטים ליטול ברכישת בית חדש, רכב חדש או בעת הצורך – עולה. בתחום הלוואות המשכנתא, למשל, ניראה כי המימון הממוצע לרכישת בית עלה בשנים האחרונות באופן רציף ועומד כעת על 800,000 ₪. שיעור ההלוואות עלה גם בתחום של רכישת נדל”ן מסחרי – נתון מפתיע לאור העובדה שבמהלך שנת 2020, רוב שטחי המסחר היו סגורים לקבלת קהל ואפילו לפעילות עסקית, לפחות בחלק מהזמן, וללא ספק הייתה תחושה של חוסר וודאות.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

hybrid
טויוטה לא אמרה את המילה האחרונה
שוורים ודובים
שוורים ודובים: מניית מנצ’סטר יונייטד מזנקת ב-8% בעקבות כריסטיאנו רונאלדו, מדדי אירופה באווירה חיובית
קרן השקעות
מהי ההשקעה המפתיעה של קרן ההון הגדולה בעולם?
ג'ף בזוס
שלב המסקנות: בזוס חזר מטיסת התיירות לחלל ומה צופן העתיד לסקטור התעופה?
שוק ההון
שוורים ודובים: מדדי הבורסה בישראל פותחים את השנה העברית בעוצמה, עליות שערים באסיה ההאנג סנג מזנק ב-1.8%