חדשנות משבשת

חדשנות משבשת, באנגלית – Disruptive innovation, היא מונח שטבע פרופסור קלייטון קריסטנסן  מאוניברסיטת הרווארד. חדשנות משבשת מתייחסת לחדשנות שהופכת מוצרים או שירותים יקרים או מתוחכמים, שהיו נגישים בעבר לפלח צרכנים אמיד, ברמה גבוהה או מיומנת יותר, לכאלה שהם סבירים ונגישים לאוכלוסייה רחבה בהרבה. השינוי הזה משבש את השוק על ידי עקירת מתחרים ותיקים ומבוססים או על ידי חדירת חברות קטנות והתברגותן בתוך זמן קצר בקו אחד, או אפילו מעל, חברות גדולות וותיקות.

הורדה דיגיטלית החליפה את התקליטורים

חדשנות משבשת אינה תהליך של פיתוח או שיפור מוצרים עבור אותה קבוצת יעד, אלא היא כוללת את הטכנולוגיות המשמשות כדי להפוך מוצר או מוצרים מסוימים לקלים לשימוש וזמינים לשוק גדול יותר והרבה פחות ממוקד. דוגמא לחדשנות משבשת היא הכנסת הורדות מוזיקה דיגיטליות, שהחליפו, ללא ספק, דיסקים קומפקטיים (תקליטורים).
פרופסור קריסטנסן חקר את סיפורה של חברת דיגיטל אשר בשיאה הייתה חברת המחשבים השנייה בגודלה בעולם אולם בתוך עשור נעלמה מהשוק. החדשנות המשבשת שגרמה לכך הייתה שיפור מהיר בביצועיהם של מחשבים אישיים אשר שיבש את המודלים של מכירת מחשבים גדולים וחזקים לבתי עסק.

החדשנות המשבשת מתפתחת מתחת לרדאר

מכיוון שחדשנות משבשת נוצרת בדרך כלל כמענה לפלח שוק קטן ולא משמעותי (אשר לא קיבל מענה במסגרת הטכנולוגיה הדומיננטית), היא נוטה להתפתח ולהשתפר בתהליך ארוך במיוחד, והרחק מעין הציבור. תהליך הפיתוח של טכנולוגיות חדשות עשוי לארוך שנים מבלי ששחקנים קיימים ערים לה, והוא נמשך עד שהטכנולוגיה החדשה כבר אינה כה נחותה ומאופיינת בפרמטרים (מחיר, נוחות השימוש, אפשרויות חדשות שהיא מעניקה וכד’) שלקוחות מסורתיים מעריכים, ביצועיו של מחשב אישי למשל או איכות תמונה במצלמה דיגיטלית. מרגע זה מתחילים לבוא לידי ביטוי היתרונות המובנים של הטכנולוגיה החדשה עד שהיא הופכת לדומיננטית.
חדשנות משבשת מתארת סדרת חידושים המשפרים מוצר או שירות באופן שקשה היה לצפות, כל זאת תוך שבתחילה הפנייה היא לקהל צרכנים חדש ובהמשך התרחבות עד כדי השגת דומיננטיות בתוך השוק הקיים.

דוגמאות לחדשנות משבשת

דוגמאות טובות לחדשנות משבשת, מלבד השיפור המהיר בביצועי מחשבים אישיים, הם הטלפון החכם, המצלמה הדיגיטלית, מערכת ההפעלה אנדרואיד, ויקיפדיה, ממשקים טכנולוגיים ששינו הרגלי צריכה ( כמו AirBnB או Uber) ועוד. טכנולוגיות העשויות להתברר כחדשנות משבשת אולם בשלב זה עוד מוקדם מכדי לדעת זאת בוודאות הן מטבעות קריפטוגרפים, מציאות רבודה, מדפסות תלת מימד, עריכת גנים (Gene Editing), העברת נתונים באמצעות אור (Li-Fi במקום Wi-Fi), ועוד.

לעיתים קורה שחברה המפתחת טכנולוגיה מסוימת ההופכת לחידוש משבש רוכשת לעצמה בזכות כך עמדה מובילה בשוק. דוגמא לכך היא חברת 3M שפיתחה את מדבקות ה – Post-it. לעיתים חברות פועלות באופן דומה ורק הבדלים קטנים אחראים לכך שאחת מהן תצליח הרבה יותר מן האחרות. כך קרה למשל במקרה של הרשת החברתית Linkedin שהושקה כבר בשנת 2002 אך הגבילה עצמה לקשרים עסקיים בעוד פייסבוק, שהושקה שנתיים מאוחר יותר, פנתה לקהל הרחב וזכתה בתוך זמן קצר לפופולאריות עצומה.

האייפון נחשב על ידי רבים לדוגמא מובהקת לחדשנות משבשת אולם חשוב לזכור שהאייפון לא היה הטלפון החכם הראשון בשוק ואפילו לא הניסיון הראשון של חברת אפל להשיק מכשיר כזה.  התזמון בו יצא לשוק והעובדה שמדובר במוצר ייחודי ואיכותי הם שהעניקו לאייפון את ההצלחה המהירה והפכו את חברת אפל למובילה גם בתחום הטלפונים הניידים.

מקובל להבחין בין סוגים שונים של חדשנות משבשת, כך למשל כאשר חברה משתמשת במודל עסקי בעלות נמוכה כדי לכבוש פלח בתחתית שוק קיים (Low End Disruption) או, לחילופין, כאשר חברה יוצרת פלח חדש בשוק קיים עם גרסה של מוצר מסוים (New Market Disruption).

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות בטכנולוגיות מזון
כל מה שרציתם לדעת על: השקעות בטכנולוגיות מזון
טעויות בהשקעות נדלן
5 טעויות נפוצות בהשקעות בתחום הנדל”ן בארץ
BMW
הנסיכה מגרמניה יוצאת לכבוש את הממלכה החשמלית: BMW
פינוי בינוי
פינוי בינוי הולנדי: בית מגורים בהולנד הודפס במדפסת תלת ממד
סקירת שוק
סקירת שווקים אלטרנטיבית : מרכז האנרגיה המתחדשת הגדול בעולם באוסטרליה, מנהלי הקריפטו ממשיכים להסתבך