חווה סולארית

חווה סולארית – ברוכים הבאים לעתיד נקי

זה אולי קצת נשמע כמו “משימה בלתי אפשרית”, אבל היום אנחנו נשים את הסיפור של הקורונה בצד ונדבר דווקא על משהו אופטימי לשם שינוי. כן כן, בדיוק כמו שקראתם – היום אנחנו מוותרים על האפור והשחור ובוחרים להיות ירוקים ושמחים – בלבד. ועכשיו כשהעלנו לכם חיוך על הפנים, ודאי תשמחו לדעת כי במהלך השנים האחרונות, יותר ויותר מדינות חוות ‘מהפכה ירוקה’ המתבטאת בהפחתה (דרמטית!) של שימוש באנרגיות מזהמות ובמעבר חשוב (ומבורך!) לשימוש במשאבים טבעיים אשר אינם מזהמים.

והיום על הפרק: חווה סולארית. ולא, אנחנו לא מדברים על חוות בטקסס או על חוות סוסים באזור הגליל, אלא על מערכות פוטו-ואלטאיות אשר יודעת לקחת אנרגיית שמש ולהמיר אותה לחשמל “נקי”. ואיך העניין הזה עובד בדיוק?  זה דיי פשוט האמת…

לוקחים פאנלים סולאריים לשטחים גדולים, מתקינים אותם בסמיכות זה לזה… והופ! יש לכם חווה סולארית המוכנה לספוג את קרני השמש ולייצר עבורכם חשמל טהור ללא צורך במפעלים המשתמשים בדלק מזהם. אצלנו בישראל, הסיפור של החוות הסולאריות הוא דיי טרי האמת, כאשר לפני 9 שנים בלבד הותקנה חווה סולארית ראשונה באזור קטורה סאן אשר נמצא בסמיכות לקיבוץ ‘קטורה’ שבנגב. בנוסף, ישנו פרויקט במתחם ‘אשלים’ (הממוקם אף הוא בנגב) אשר מורכב מ 4 תחנות כוח שאחת מהן היא חווה סולארית ופרויקט נוסף באזור הקיבוץ שדה בוקר.

אך מעבר לעניין של הפחתת מזהמים ושמירה על איכות הסביבה, כל חווה סולארית הינה הזדמנות לייצר מינוף כלכלי עבור כל מי שמחפש אפיקי השקעה חדשים.

חווה סולארית – הגביע “הירוק” של עולם ההשקעות!

אז מדוע השקעה בחווה סולארית נחשבת להזדמנות אטרקטיבית? במילה אחת – ביקוש!

ביקוש הולך וגדל לייצור חשמל, אשר מחד מתבצע באמצעות חווה סולארית באופן בלתי מזהם, ומאידך מקטין בצורה משמעותית את עלויות התחזוקה והייצור. באופן טבעי, ככל שרמת הביקוש עולה, נוצרת תחרותיות גדולה בשווקים אשר פותחת הזדמנויות בפני משקיעים בעלי הון.

לכן, בדיוק מ – סיבות אלו, השקעה בחווה סולארית היא גם אופציית השקעה אלטרנטיבית יציבה, בעיקר אם משווים אותה להשקעות “מסורתיות” כגון השקעות במניות או באג”ח (איגרות חוב) בשוק ההון המתאפיינות, על פי רוב, ברמת תנודתיות גבוהה. כך למשל, אם השקענו במניות של חברה הנסחרת בבורסה אך מאיזושהי סיבה היא נקלעת לקשיים, ערכן של המניות עשוי לצנוח ובסופו של דבר לגרום לנו לצאת מופסדים.

לעומת זאת, כשקיים ביקוש עצום לאנרגיה אשר ניתן לייצר באמצעות חווה סולארית, הסיכוי שנחווה “רכבת הרים” מטלטלת על ההון שלנו כמעט ואינו קיים.

יצירת אנרגיה באמצעות חווה סולארית – מה קורה בעולם?

עד כמה (באמת) גדול הביקוש לאנרגיה המיוצרת בחוות סולאריות?? הנה סקירה עולמית שתוכל לספק לכם תשובה:

צרפת:

לפני כשנה, צרפת הכריזה על פרויקט לאומי-סביבתי רחב ממדים, עם הקמתה של חווה סולארית המורכבת מ 47 אלף קולטי שמש (פאנלים סולאריים) המאפשרים לייצר “חשמל נקי” עבור 10,000 תושבים המתגוררים בדרום מזרח המדינה. מחד, מטרות הפרויקט הן לצמצם את זיהום האוויר ולהוריד (דרמטית!) את עלויות תחזוקת וייצור האנרגיה. אך מעבר לכך, מאידך, הפרויקט הזה הוא איתות למשקיעים קטנים וגדולים שהשקעות בחוות סולאריות הן הזדמנות אטרקטיבית שכדאי מאוד לבחון אותה.

סין:

לפני כשנתיים, סין הקימה את החווה הסולארית הצפה הגדולה בעולם, בעלת יכולת להפיק “חשמל נקי” בהיקף של 150 מגה וואט ולהביא להפחתה שנתית של 199,500 טון של דו תחמוצת הפחמן. עד להקמת הפרויקט, החווה הסולארית הגדולה ביותר יכלה לייצר 40 מגה וואט חשמל, וממש במקרה (או שלא) גם היא ממוקמת בסין – במחוז אנחווי בפרט. בכל אופן, מדובר בבשורה אדירה עבור אלפי תושבים המתגוררים באזור וכמובן בעבור משקיעים המחפשים אחר אפיקי השקעה חדשים.

ארה”ב:

ארה”ב שברה שיא ברבעון אחד ב-2019, כאשר התקינה פאנלים סולאריים בהספק של 2.7 ג’יגה וואט. החלק המשמעותי ביותר הגיע מן הסקטור הממשלתי – אשר רשם היקף התקנות (לרבות מפרויקטים של חוות סולאריות) בהספק של 1.6 ג’יגה וואט (כ-61% מסך ההתקנות). לשיטתם של מומחים אמריקנים, עד 2021, היקף ההתקנות השנתי של הפאנלים הסולאריים צפוי להגיע ל – 16.4 ג’יגה וואט.

גרמניה:

במהלך 27 השנים האחרונות, הותקנו בגרמניה 1.6 מיליון חוות סולאריות בעלות הספק כולל של 43 ג’יגה וואט. נכון להיום, כ- 40% מתצרוכת החשמל של גרמניה מיוצרת באמצעות אנרגיה מתחדשת והיא נחשבת למוקד מספר אחד באירופה המושך אליו חברות ומשקיעים רבים.  מבחינת הזדמנויות למשקיעים מישראל, גרמניה מחכה בזרועות פתוחות לשת”פים עסקיים מול בעלי הון כאשר 2 מן האופציות החזקות ביותר הן חברות האנרגיה INNOGY ו – E. ON. הראשונה היא חברת קרן השקעות הפועלת ב-16 מדינות שונות באירופה ומספקת שירות לכ-23 מיליון לקוחות. עיקר פעילותה הוא השקעה בסטארט-אפים הנמצאים בשלב הSEED והיא מנהלת נכסי אנרגיה ב- 130 מיליון אירו. השנייה, חברת E. ON, היא חברת אחזקות גרמנית המחזיקה בבעלותה את אחד מספקי האנרגיה החזקים והמובילים בעולם.

סעודיה:

קרן ההשקעות הריבונית הסעודית ותאגיד יפני ענק בשם סופטבנק (Softbank), הכריזו לפני כשנתיים על השקת פרויקט מיוחד – הקמת החווה הסולארית הגדולה ביותר בעולם אשר תאפשר לסעודים, עד שנת 2030, לייצר 200 ג’יגה וואט חשמל שיהיו למעלה מ – 100% תצרוכת התאורה שהם יצטרכו באותה שנה. בשלב הראשוני, כך מסרו החברות, המימון עבור הפרויקט הגרנדיוזי אמור להגיע בעיקר מהלוואות. מבחינה זו, מדובר בהזדמנות השקעה אטרקטיבית עבור בעלי הון וגופים מוסדיים גדולים.

כמו שאתם רואים, הביקוש לאנרגיה המיוצרת בחוות סולאריות הוא עצום.  ואם הכלכלות החזקות בעולם כמו ארה”ב, סעודיה, גרמניה, וסין משקיעות בכך משאבים אדירים – אז בהחלט יש כאן משהו. הזדמנות להשקיע בעתיד טוב יותר לצד הזדמנות לייצר מינוף כלכלי משמעותי.

חווה סולארית

השקעה בחווה סולארית – אי של יציבות!

חוץ מהביקוש הגואה לאנרגיה ועלויות הייצור והתחזוקה הנמוכות, ישנה סיבה נוספת אשר הופכת השקעות בחוות סולאריות להזדמנויות אטרקטיביות ובעיקר יציבות מאוד: ביטול התלות ב”צד ג”. כדי להבין על מה אנחנו מדברים, בואו נחשוב רגע על ייצור אנרגיה באמצעים שאינם “ירוקים” – גזי חממה ונפט. על פי רוב, כדי להשיג את המשאבים האלה, אנו תלויים בגורם אחר (מדינה) אשר ידאג לספק לנו אותם. בנוסף, כולנו יודעים כי מדובר במשאבים מוגבלים אשר הובילו, לא אחת, למלחמות אזוריות מיותרות כגון מלחמות המפרץ הראשונה והשנייה ולמתיחות חוזרת ונשנית אפילו באזורנו (איומים לפוצץ את צינור הגז אשר עובר בין ישראלים למצרים).

לעומת זאת, חווה סולארית אינה מושפעת מהדברים האלה וכל מה שאנחנו צריכים כדי לייצר באמצעותה אנרגיה היא להשתמש בפאנלים סולאריים אשר קולטים את אור השמש. ונחשו מה? ישראל היא בין המדינות הכי שטופות שמש במזה”ת (ואפילו בעולם) מה שמעניק לנו “יתרון ביתי” מובהק – להצליח לייצר פי כמה וכמה אנרגיה באמצעות חווה סולארית; בלי להשקיע בעלויות שינוע, בלי להילחם ולקבל איומים ועם הזדמנות לייצר מינוף כלכלי וסביבתי אדירים.

רוצים ללמוד עוד על השקעות בחוות סולאריות? מעוניינים בשירות ניתוח והשוואה מקצועי בין הצעות השקעה מגוונות? אז כל מה שעליכם לעשות הוא להשאיר פרטים בהמשך ואנו נדאג לקשר אתכם אל גופים פיננסיים מובילים אשר יחשפו אתכם להזדמנויות אטרקטיביות של השקעות בחוות סולאריות!

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

 

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות בחוות סולאריות ואין האמור מהווה יעוץ מקצועי לביצוע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות אלטרנטיביות
האם הטכנולוגיה המציאה מחדש את ענף האופנה?
טעויות בהשקעות נדלן
5 טעויות נפוצות בהשקעות בתחום הנדל”ן בארץ
מדפסות תלת מימד
הדור הבא של מדפסות התלת מימד
סקירה אלטרנטיבית 2.5.21
השבוע שהיה: סקירת שוק אלטרנטיבית
אנרגיה מתחדשת
אנרגיה מתחדשת – מה היא ואיך נשקיע?