איתריום

בסוף שנת 2021, קשה להגיד שאנחנו יודעים בוודאות מיהו ממציא הביטקוין ופלטפורמת הבלוקצ’יין המקורי, המכונה סאטושי נאקאמוטו, וייתכן שהוא בכלל קבוצה של אנשים או אוסטרלי בשם קרייג רייט שאף אחד לא בטוח עד כמה הוא שפוי. מה שאנחנו יודעים בוודאות הוא כי מי שהמציא את החוזים החכמים הו ניק סאבו, וייתכן בהחלט שהוא האדם השני הכי חשוב בתולדות שוק הקריפטו.

ניק סאבו, שלא הרבה יודעים על קורותיו, מתי או היכן נולד (ההשערה המקובלת היא כי נולד בהונגריה, בשנות השישים), הוא חובב טכנולוגיה מושבע, משפטן ואקדמי בתחום המחשבים. הוא כתב מסמך על חוזים חכמים כבר בשנת 1996, כשרובנו השתמש ברשת האינטרנט מעל מודמים טלפוניים במהירות של 14,400 קילובייט.

קצת יותר מעשור לאחר מכן, מגיע בחור צעיר בשם ויטליק בוטרין, נער צעיר לקראת סוף העשור השני לחייו, עם חזון מפורט שממשיך בקו ישר את הפרסומים של סאבו, ומדבר על רשת בלוקצ’יין חכמה, מבוזרת, מהירה ויעילה הרבה יותר מזו שהביטקוין משתמש בה. זה היה בשנת 2009, השנה בה הושק הביטקוין לראשונה, כשהביטקוין עצמו היה רעיון קשה לעיכול – בוטרין לא זכה לקהל רב עבור הרעיונות שלו.

השלב הבא בפיתוח חוזים חכמים – ניסיון כושל לתמיכה מקהילת הקריפטו, והצלחה עצמאית מסחררת

בשנת 2013, כשבוטרין הוא בן 19 בלבד, הוא מפרסם מה שנקרא White Paper, שהוא מעין “מסמך כוונות” מפורט מבחינה טכנית בנוגע לחוזים החכמים שלו, המבוססים על אותן התובנות שפרסם ניק סאבו כמעט 20 שנים לפניו. החוזים החכמים של בוטרין מאפשרים ביצוע של הרבה יותר עיסקאות בשנייה ביחס לפלטפורמת הבלוקצ’יין של הביטקוין, והם משלבים באופן אופטימאלי את השקיפות הנדרשת בשוק הקריפטו שאינו מבוקר לצד אבטחה כבדה ושמירה על אנונימיות של המשתמשים.

קהילת הקריפטו הצעירה מגיבה ל – White Paper של בוטרין באופן צונן, והוא לא מצליח לעורר עניין בפיתוח החדש שלו, ליצירה מהירה ופשוטה של אפליקציות מבוזרות המכונות dApps למסחר במטבעות קריפטוגרפיים. בוטרין הצעיר לא מתייאש: בתחילת שנת 2014 הוא מתחיל תהליך של גיוס הון לפיתוח עצמאי של רשת החוזים החכמים שלו ומצליח לגייס סכום חסר תקדים בהיסטוריה של שוק הקריפטו של אז: כמעט 20 מיליוני דולרים. את הגיוס הוא מצליח להשלים באמצעות הנפקת מטבעות קריפטוגרפיים חדשים שהם מעל פלטפורמה מבוזרת שהוא מכנה את’ריום, למטבעות הייחודיים לפלטפורמה הוא קורא את’ר, והוא מוכר 2,000 מטבעות את’ר תמורת כל ביטקוין, שהיה שווה אז בערך 700 דולרים למטבע.

החוזים החכמים של את’ריום נוחלים הצלחה

היום, את’ריום נחשב למטבע השני הגדול ביותר בשוק הקריפטו, עם שווי שוק של כמעט חצי מיליארד דולרים (לעומת שווי שוק של כ – 870 מיליארד דולרים לביטקוין). היתרון הגדול של האת’ריום הוא לא אחר מאשר אותה מערכת בלוקצ’יין חדשה של חוזים חכמים שהופכת את האת’ריום מושלם למשל עבור יצירת “אסימונים חסרי תחליף” (NFT’s) למכירת יצירות דיגיטליות.

אם בעת השקתו נסחר האת’ריום סביב שער של כעשרה דולרים, בתחילת שנת 2020 נסחר את’ריום סביב שער של 140 דולרים – והיום הוא נסחר סביב שער של 3,800 דולרים כשבשיא הצמיחה שלו, בנובמבר השנה, היה מחיר מטבע אחד של את’ריום כמעט 4,700 דולרים.

השימושים הנוספים של האת’ריום בזכות אותם חוזים חכמים המאפשרים ביצוע עסקאות לגיטימיות, בקלות רבה ותוך שמירה על אנונימיות המשתמשים, שקיפות העסקה ואבטחה מספקת שמתאימה לעסקאות בשוק הקריפטו, הופכת את האת’ריום לאחד המטבעות הקריפטוגרפיים היציבים והמעניינים בשוק הקריפטו.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעה בנדלן
IBI PILLAR – להשקיע בנדל”ן יחד עם קבוצה של מומחים
השקעות אלטרנטיביות
הצפרדע הישראלית מטריפה את העולם  – ג’יי פרוג
השקעות
כיצד לגוון את תיק ההשקעות וכך להקטין את רמת הסיכון?
השקעות אלטרנטיביות
2030: איך יראה העולם לאחר ההבטחות הגדולות בנוגע למהפכת האנרגיה?
הסיפור של סולאראדג'
מה הסיפור של חברת סולאראדג’ ?