קאטרפילר

מדד הדאו ג’ונס הוא מהמדדים הבולטים של הבורסה לניירות ערך בניו יורק. הוא מכיל 30 מחברות הענק הנסחרות בבורסה, ונחשב מהמדדים המובילים בכלכלה בארה”ב.

על אף שמדד דאו ג’ונס מכיל גם מניות של חברות שאינן מתחום התעשייה – הוא נחשב מדד קוהרנטי במיוחד לסקטור התעשייה האמריקאי. אחת החברות הנסחרות במדד היא קטרפילר – חברה אמריקאית מובילה העוסקת בייצור ציוד מכני, כלי רכב תעשייתיים וטרקטורים. יצאנו לבדוק – מיהי חברת קטרפילר, והאם מתוך מניות סקטור התעשייה האמריקאי, זו המניה להשקיע בה בשנת 2021?

בקצרה – ההיסטוריה של קטרפילר

חברת קטרפילר נוסדה בשנת 1925 ממיזוג של שתי חברות אמריקאיות מצליחות: האחת, חברת הולט, ייצרה כלי רכב כבדים במהלך מלחמת העולם השנייה, והחברה השנייה התמחתה בייצור טרקטורים (שמה: Best Tractor Company). החברה החדשה שנולדה מן המיזוג, היא קטרפילר, היתה רווחית כמעט מיום היווסדה, ובשנה הראשונה לפעילותה הרוויחה לא פחות מאשר 13 מיליוני דולרים. שורת הרווח של החברה המשיכה לצמוח, גם בשנים קשות עבור התעשייה והכלכלה האמריקאית.

כיום, קטרפילר מוכרת את מוצריה, יותר מ – 400 במספר, במעל 200 מדינות מסביב לעולם, באמצעות מאות סוכנים של מוצריה. לחברה 51 מפעלים בתוך ארצות הברית ועוד יותר מ – 50 מפעלים מחוץ למדינה.

גרף המניה – עלייה רציפה (כמעט) מאז שנות השמונים

קטרפילר היא חברה גדולה, שפעילותה מבוססת והמניה שלה מציגה עליות רציפות כמעט לאורך ההיסטוריה כולה. בתחילת שנות השמונים נסחרה מניית החברה סביב שער של כשבעה דולרים למנייה. באפריל 2008 נסחרה המניה סביב שער של 85 דולרים למנייה. חישוב קל מראה שמי שרכש מניות קטרפילר בתחילת 1981 בסכום של 1000 דולרים – היה בעליהם הגאה של מעל 12,000 דולרים ב – 2008. רק שאז החל משבר הסאב פריים בארה”ב, והוא פגע קשות בחברות מתחום התשתיות והתעשייה – גם קטרפילר ספגה הפסדים ניכרים וירידה בפעילות. בשיא המשבר, בתחילת שנת 2009, נסחרה המניה סביב שער של 25 דולרים. מאז ועד היום, עם נפילות קלות (באופן טבעי) ונקודתיות, המניה נמצאת בסימן עלייה. אם נמשיך את אותה דוגמה מתחילת הסעיף, ונניח שהמשקיע שרכש מניות בתחילת 1981 תמורה 1,000 דולר שמר עליהן עד היום – המניות שלו היו שוות היום כ – 28,200 דולרים, פי 28 מהקרן שהעמיד לצורך רכישת המניות.

קטרפילר ומניות התעשייה ב – 2020

על אף ששנת 2020 לא היתה שנה של צמיחה בעולם בכלל – זו היתה שנה לא רעה באופן כללי למניות מדד הדאו ג’ונס שהשיג תשואה של כ – 41% לאורך השנה, וגם לא לחברת קטרפילר עצמה, שאמנם ירדה, כמו המדד עצמו וכמעט כל המניות בשווקי העולם, ברבעון הראשון של השנה, אולם באופן כללי במהלך השנה השיגה תשואה של 45%. מאז ה – 23 למרץ 2020, היום בו נסתיימו ירידות השערים בשוק ההון, עלתה מניית קטרפילר בסך הכל ב – 115%. זאת, לצד ירידה במכירות החברה: בדו”ח שהתפרסם ביולי 2020 למשל, הציגה החברה ירידות של 31% בהכנסות ביחס לרבעון השני של השנה הקודמת.

ברבעון הרביעי של שנת 2020 פרסמה קטרפילר תוצאות מכירות טובות יותר מהתחזיות – והמנייה הגיבה בהתאם וטיפסה מעלה. זאת, על אף ירידה של כ – 15% בכלל ההכנסות של החברה ביחס לאותה התקופה בשנה הקודמת. הרווח למניה ברבעון האחרון של 2020 עמד על 2.12 דולר למניה – בכמעט 30% יותר גבוה מהתחזיות.

למה סקטור התשתיות כל כך מעניין ואיך אפשר להשקיע בו?

לאחרונה,  פרסם הממשל האמריקאי תכנית השקעות בשווי של כ-5 טריליוני דולרים, תכנית שאמורה לבנות את אמריקה מחדש, מדובר על בנייה וחידוש של גשרים, כבישים, נמלי ים, נמלי תעופה, תשתיות חשמל, תשתיות מים, תשתיות ביוב ועוד. מטרת הממשל היא, להשקיע במשק האמריקאי, לספק מקומות עבודה, לפתח ולחזק את הקיים ולהשקיע בקרנות אלטרנטיביות בתחום התשתיות. מדובר על תכנית כלכלית רחבה שיכולה להזניק את המשק, תכנית שכוללת מגוון רחב של חברות ועסקים. המשקיע הפרטי יכול להיחשף להשקעות אלטרנטיביות באמצעות מגוון קרנות רחב של קרנות מתמחות.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות אלטרנטיביות
סיפור ההצלחה של קרנות ההשקעה האלטרנטיביות
השפעה שרות AIRBNB על שוק הדיור בתל אביב
רכב אטונומי
גן עדן או גיהינום: רכבים אוטונומיים עם שליטה בענן
סטרימינג
סאות’פארק והתחרות בסטרימינג: ענקית המדיה ViacomCBS תשלם עבור שש עונות 900 מיליון דולר
השקעות אלטרנטיביות לעומת אג”ח