רובוטים

עולם הטכנולוגיה חולש על מגוון תחומים, אולם אחד התחומים המרתקים ביותר הוא ללא ספק תחום הרובוטיקה אשר הולך וצובר תאוצה. כיצד הרובוטים ישפיעו על התחום הביטחוני ואף יצילו חיי אדם? להלן סקירה בנושא.

רובוטיקה: כשהעתיד נמצא כבר כאן

כאשר אנו מתייחסים למונח רובוטיקה, צריך להבין כי מדובר בתחום החולש על תחומים: טכנולוגיה, מדע, בינה מלאכותית, אוטומציה ועוד. למעשה, אם לפני שנים רבות כבר החלו לפתח רובוטים לצרכים מבצעיים לרוב, כיום ניתן לראות כיצד המגמה הזו הולכת וצוברת תאוצה ואף הופכת את מדינת ישראל הקטנה למעצמה בתחום, בשל פיתוח מואץ של רובוטים אשר מהווים הלכה למעשה את עתיד הלוחמה המודרנית, כחלק משילוב של אותם רובוטים בלחימה. כבר היום ניתן לראות כיצד צבאות בארץ ובעולם משלבים את הרובוטים בפעילויות מבצעיות, כאשר ישראל נמצאת בחוד החנית של הענף, לאור תעשייה ביטחונית ענפה וחזקה שזוכה לשבחים בעקבות פיתוח של רובוטים בעלי יכולות כמעט דמיוניות, בייחוד על רקע היכולות המתקדמות של אותם רובוטים לספק הגנה לחיילים, ובהמשך אפילו להחליף את הצורך בחיילים בשר ודם, כחלק ממגמה שבמסגרתה העתיד נמצא כאן בפתח, והוא עתיד לשנות את כל מה שידענו לגבי לוחמה במאה ה 21.

תעשייה ששווה מיליארדים

תעשיית הרובוטיקה ובפרט התעשיות הביטחוניות הן תעשיות חזקות שמגלגלות מיליארדי דולרים מדי שנה. אם בעבר הלא רחוק אותם רובוטים היו רק בשלבי האב טיפוס, כיום ניתן לראות כיצד רובוטים “מתגייסים” לצבאות בשלל תחומים – איסוף מודיעין, נטרול פצצות וכן לוחמה בשטח פנוי. מעבר להיבט הצבאי, שילוב של רובוטים מתבצע גם במשטרה ועל כן חברות המתמחות בתחום חותמות על הסכמים בהיקף של מיליונים, כפי שחתמה חברת roboteam הישראלית בשנת 2019 אל מול המשטרה האיטלקית. במסגרת ההסכם, החברה תספק כ 40 רובוטים לטובת משימות מודיעין וכן משימות שוטפות של המשטרה, בתמורה ל 10 מיליון דולר. מדובר רק בחברה אחת מיני רבות שמאפשרת להניע את התעשייה הזו באופן שמשנה סדרי עולם, לצורך הצלת חיים אך גם לצורך ביצוע פעולות איסוף מודיעין ונטרול פצצות, כחלק בלתי נפרד מהאיומים העומדים בפני כוחות הביטחון. לצערנו, גורמים עוינים תמיד יהיו ולכן לוחמה חכמה המתבצעת באמצעות אותם רובוטים היא זו שנחשבת לשובר שוויון.

הגברת אפקטיביות המבצעית לצד הרחבת היכולת המבצעית

שימוש בכלי נשק מיושנים היה מאז ומעולם אחת הבעיות הגדולות של צבאות עולם, כולל הצבא הישראלי.  אובדן חיי אדם בעקבות לחימה הוא כאין וכאפס לעומת אובדן רובוט, ולכן יש לקחת בחשבון כי כאשר משקיעים בתחום, מדובר בלא פחות מהצלת חיי אדם. ההטמעה של הרובוטיקה משנה גם כאן את התפיסה בכל הקשור לשימוש בכלי מלחמה והגנה על חיילים וכוחות הביטחון, כחלק מבחינת מערך לוחמה חכם ועמיד. היתרון הבולט של שימוש ברובוטיקה נובע מהעובדה כי דרך הפיתוח של אותם רובוטים ניתן להגביר את האפקטיביות המבצעית, כחלק מעוצמה קטלנית המשפיעה על תהליך הלוחמה כמו גם הגנה על חיי הלוחמים, בזכות היותם של הרובוטים כלי לוחמה חכם שיכול לאסוף מידע חיוני ובעתיד להשתלב בתחום הלוחמה באופן מלא, כחלק מהותי מתהליך הלחימה. כך לדוגמה, פיתוח של רובוטים שביכולתם לבצע סריקה מהירה של מבנה סגור יכול למנוע את הכניסה של חיילים שצריכים לבצע את הסריקה באופן פיזי, ובכך לסכן את חייהם. זאת ועוד, הרובוטים אינם מושפעים מתנאי מזג האוויר או עייפות ולכן משמשים לצורך תמיכה במצבי קיצון, ובהתאם לכך הרחבת היכולת המבצעית 24/7 וגם בתנאי לחימה קשים.

לסיכום, התפיסה של הטמעה של רובוטים אינה באה להחליף את הכוח האנושי אלא מתוך מטרה להעניק שליטה ובקרה במגוון תחומי לחימה. השקעה בתחום הזה לא רק מובילה לגיוון תיק ההשקעות אלא גם ליצירה של שחר של יום חדש בכל הקשור לתהליכים טכנולוגיים מואצים, כחלק מבשורה מהפכנית ורבת משמעות של חיילי העתיד כאן בישראל וגם בעולם.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר. 

טסלה
הבשורה האקולוגית של רכבים חשמליים מוטלת בספק
מטבעות קריפטוגרפים
כריית קריפטו בתאילנד: ג’סמין טכנולוג’י מטפסת ב – 7000%
etoro
רובין הוד הישראלית? ETORO כובשת את העולם בסערה
הבנקאות דיגיטלית
הבנקאות הדיגיטלית
השקעות אנרגיה ירוקה
מהפכת האנרגיה הגדולה, מהאדם הקדמון ועד היום