תיק השקעות

כתב: אור שושן

רקע – אנרגיה מתחדשת מחליפה אנרגיה מסורתית

שנת 2020 היתה שנה סוערת, בהשקעות כמו בהיבטים רבים אחרים. אבל דווקא מאז תחילת השנה ומשבר הקורונה, סקטור אחד בולט בעליות שערים משמעותיות, הוא סקטור האנרגיה. מה שקרה למוצרי ההשקעה מסקטור האנרגיה בחודשים האחרונים הוא דרמטי כל כך עד שאפשר להגיד שתיק השקעות בלי ייצוג מכובד של מוצרי השקעה מסקטור האנרגיה, הוא תיק לא אופטימאלי. כל מה שאתם צריכים  על השקעות בסקטור האנרגיה – ואיזו נישה של הסקטור חשוב להכיר – לפניכם.

סקטור האנרגיה נמצא בצמיחה מפתיעה מאז נובמבר השנה (2020)

בשנים האחרונות סקטור האנרגיה בכלל, ואנרגיה מתחדשת בפרט, זוכים לתהודה רבה, ומוצרי השקעה בסקטור זה מגלגלים טריליוני דולרים. כמו מרבית הסקטורים בהשקעה במחצית הראשונה של שנת 2020, גם סקטור האנרגיה ככלל סבל מ”התכווצות” (ובממוצע הפסיד כ – 40% מערכו) אולם מאז תחילת הרבעון הרביעי של 2020 – אנחנו רואים זינוק במניות רבות המשויכות לסקטור, ובפרט במניות האנרגיה המתחדשת והכלכלה הירוקה. מניות של אנרגיה סולארית, חברות הגז, ואפילו קרנות סל של חברות אנרגיה – כולם הפכו השקעות אטרקטיביות במיוחד בחודשים אלה. קרן הסל הפופולארית Invesco Solar ETF, למשל, הציגה תשואה של 146% מאז תחילת 2020, קרן הסל iShares Global  Clean Energy ETF הציגה תשואה של מעל 80% מתחילת השנה. נכון לתאריך 13/12/2020

תשכחו ממוצרי ההשקעה המסורתיים בסקטור

אם פעם מוצרי השקעה בסקטור האנרגיה כללו מוצרים מסורתיים מהתחום כמו למשל את מניות חברות הדלק והנפט – הנישה הבולטת כיום להשקעה בסקטור היא כמובן נישת האנרגיה המתחדשת. לצד ההשקעות “הישנות והטובות” בנישות האנרגיה המסורתיות, בין אם מדובר בהשקעה במוצרים, בחברות, במדדים, בקרנות סל או בכל מוצר אחר להשקעה – ניראה כי האטרקטיביות של התחום החדש יחסית של אנרגיה מתחדשת, כבש את הכיפה בסערה.

המצב הפוליטי מוסיף לאטרקטיביות ההשקעה

הבחירות בארה”ב, שהתקיימו בתחילת החודש (נובמבר 2020), השפיעו גם הם על אטרקטיביות מוצרי ההשקעה של האנרגיה המתחדשת. זאת, בשל הכוונה של ג’ו ביידן, מי שזכה בבחירות לנשיאות ארה”ב, להשקיע בתשתיות לאנרגיה מתחדשת וירוקה במהלך הקדנציה שלו. למעשה, מאז אוקטובר השנה נהנו חברות האנרגיה המתחדשת מגיוסים בהיקפים חסרי תקדים עם עליות שערים דרמטיות.

האם מדובר בבועה?

אם יש דבר אחד ששנת 2020 לימדה אותנו, הוא כנראה שאי אפשר לקחת שום דבר כמובן מאליו. הכללים יכולים להשתנות ממש בכל רגע, ובפרט כאשר מדובר בשווקים לא יציבים, לטוב ולרע, כמו שוק האנרגיה המתחדשת שבחודשים האחרונים מציג עלייה מטאורית. אם מדובר בבועה, עליות השערים יסתיימו בנפילות. אם מדובר בעלייה שאינה בועה – קצב העלייה יתמתן אולם מוצרי ההשקעה ישמרו את ערכן הגבוה. כך או כך, בשווקים של עליות שערים חדות כל כך, אנחנו בדרך כלל לא מדברים על השקעות יציבות וסולידיות לטווח ארוך – אלא בהשקעות שתצטרכו לנהל. ביחד עם זאת, מוצרים סולידיים יותר כמו מדדים או קרנות סל, הם יציבים יותר מהשקעה ישירה במניות של חברות אנרגיה מתחדשת.

אנרגיה מסורתית או אנרגיה מתחדשת?

אם אתם מעדיפים לקחת את הסיכון הכרוך (תמיד) בהשקעה בתחום חדש יחסית שמציג עליות ערך משמעותיות, נמליץ לכם לחקור את תחום האנרגיה המתחדשת, עם שמירה על כללי הזהירות המתבקשים בהשקעה בתחום זה: שמרו על פיזור גם במוצרי ההשקעה וגם בקטגוריות ההשקעה בתחום האנרגיה המתחדשת, חפשו את המוצרים שעוד לא מיצו את פוטנציאל העלייה במחירים, ונהלו את ההשקעה שלכם בתשומת לב ובתדירות המתאימה לרמת הסיכון של ההשקעה שבחרתם. ניתן להשקיע בסקטור האנרגיה המתחדשת באמצעות השקעות אלטרנטיביות, כיום, חברות חוץ בורסאיות מקימות פרויקטים גדולים עם חוזים לטווח הארוך מול ממשלות בכל העולם. היתרון המשמעותי בהשקעה דרך קרנות אלטרנטיביות הוא, חוסר הקורלציה בין הבורסה להשקעות אלו, לכן, מדובר בפיזור השקעות בריא, חשוב ויעיל עבורכם.

לסיכום – אנחנו עומדים בפני חילופי שלטון בממלכת האנרגיה

משקיעים רבים כבר מבינים, עולם ההשקעות מאד דינמי, תעשייה חדשה מגיעה ודוחקת תעשייה ישנה פחות רלוונטית. לכולם ברור, שעון החול של תעשיית הנפט מראה את הסוף, מדובר במשאב מוגבל, מדובר במשאב מזהם ויתרה על כך, מדובר במשאב שהטכנולוגיה, האקלים ובני האדם עם רצון טוב הצליחו למצוא לו תחליף ראוי יותר. אנרגיה שמיוצרת באמצעות רוח, שמש או מים יכולה להישאר כאן לעד, באמצעות ייצור מסוג זה אנחנו שומרים על סביבה נקייה וירוקה. אמנות בינלאומיות, חברות ויזמים ממזרח למערב מראים לכולנו את התמונה הברורה ביותר, העולם צועד לעבר אנרגיה ירוקה, אנרגיה נקייה. את השינוי אנחנו נראה בכל תעשייה, מתעשיית הרכב, התעופה, הים, תחנות כוח וחברות חשמל ועוד. מדובר על רצון עולמי, מדובר על אינטרס של מדינות רבות, זיהום אוויר וביטול התלות בספקיות הנפט. כיום, בתעשייה האנרגיה המתחדשת מועסקים בין 10-12 מיליון בני אדם, ככל הנראה המספרים יגדלו באופן דרמטי בשנים הקרובות.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר. 

סקירת שווקים אלטרנטיבית
סקירת שוק ותחזיות – לתיק ההשקעות המסורתי והאלטרנטיבי
טיסה חשמלית
טיסה חשמלית: האם עתיד התעופה הולך להשתנות בקרוב?
כלכלת סקנדינביה
מה אפשר ללמוד מהכלכלה היציבה והפורחת של ארצות סקנדינביה?
טאבולה
התוכן הוא המלך: טאבולה
ניכיון צ'קים
ניכיון צ’קים של חברה בע”מ