השקעות אלטרנטיביות
השקעות אלטרנטיביות

ֿבשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית במודעות ובאוריינות הפיננסית של המשקיעים. הסיבה המרכזית לכך נעוצה בשנים ארוכות של ריבית אפסית בעולם המערבי ששלחה את המשקיעים לחפש אפיקי השקעות חדשים כחלופה לתשואות חסרות הסיכון שגילמו ריבית אפסית ולעתים אף שלילית. בהתאם חל גידול בחשבונות המסחר העצמאי המיועדים להשקעה בשוקי ההון ומנגד הופצו מכשירי השקעה חדשים ומגוונים המאפשרים לפזר את ההשקעות מחוץ לבורסות.

בישראל ניתן לראות פריחה של גופים המציעים למשקיעים להשקיע במוצרים ובסקטורים שבעבר לא היו נגישים להם. הביקוש הגדל למוצרי השקעה אלטרנטיביים חדר גם לבתי השקעות המובילים בישראל וכעת הם מציעים חשיפה להשקעות אלטרנטיביות ללקוחותיהם. אילו בתי השקעות מציעים השקעות מסוג זה? בואו נבדוק ונשווה.

השקעה אלטרנטיבית – קווים לדמותה

השקעה אלטרנטיבית או חלופית, כשמה  כן היא, השקעה שהיא מהווה חלופה להשקעה בשוקי ההון. ככלל ניתן להשקיע במוצרים ומכשירים שונים דרך שוקי ההון תוך שימור הנזילות והשקיפות המתחייבת מהפיקוח על שוקי ההון. אולם, בבורסות המוצרים השונים מבוססים על החברות הציבוריות שהונפקו, ואלה מיעוט מבין כלל החברות והעסקים בסקטורים השונים.

השקעות אלטרנטיביות מציעות למשקיעים אפשרות לחשיפה לתחומים שאינם בעלי מתאם לשוק ההון ובכך לפזר את הסיכון ולהקטין את התנודתיות בתיק ההשקעות הכולל שלהם. את ההשקעות החלופיות ניתן לחלק לארבעה תחומים עיקריים:

  • חוב – מימון פרויקטים בתחומים שונים או הענקת אשראי צרכני ללקוחות קצה, הפכו להשקעה אלטרנטיבית שכיחה בשנים האחרונות. עלייתן של פלטפורמות הלוואות p2p וחברות המספקות הערכת סיכונים וחיתום אשראי מבוססות ביג דאטה ו-AI, הולידו מוצרים רבים המספקים חשיפה לא שגרתית לכלכלות שונות בעולם דרך שוק המימון.
  • נדל”ן – נדל”ן מניב בארץ ובעולם מספק הזדמנויות להשקעה בטווחי זמן שונים ובקורולציה נמוכה לשוק ההון. בשנים האחרונות התחזקה המגמה להשקעות בנדל”ן בהקשרי לוגיסטיקה ומקבצי דיור (בעיקר בארה”ב), אך לא רק. האפשרות להשקיע מעבר לים בהחלט מספקת הזדמנות משמעותית לגיוון ואיזון ההשקעות והיא כוללות שירותי מחקר וניהול ההשקעה מקצה לקצה עבור המשקיע.
  • תשתיות – תחום הכולל חשיפה עקיפה לנדל”ן אך מאפשר למשקיעים להשקיע בתחומים כמו אנרגיה ואנרגיה מתחדשת, כמו גם תשתיות חיוניות כמו כבישים, התפלת מים ועוד. בשונה מחשיפה לנדל”ן, תחום התשתיות מספק אופק השקעה ארוך יותר ומודל ההשקעה מבוסס במקרים רבים על הכנסה מהשימוש בתשתיות ובתוצריהן לאורך שנים.
  • השקעות פרטיות (Private Equity, הון-סיכון) – השקעות אלו מבוססות על רכישת שליטה בחברות פרטיות או ציבוריות והשבחתן באמצעות מהלכים אסטרטגיים ומהלכי התייעלות, ומכירת השליטה בפרמיה לאחר מכן. במקרה של השקעות הון-סיכון מדובר בהשקעות בעיקר בחברות טכנולוגיות בשלבים מוקדמים עבור בעלות יחסית בחברה.

איך נחשפים להשקעות אלטרנטיביות

רוב החשיפה להשקעות אלטרנטיביות מתאפשרת למשקיעים כשירים בלבד. הטעם לכך הוא שהשקעות אלה אינן מפוקחות על ידי הרשות לשוק ההון המבקשת להגן על המשקיע הממוצע וגם מפני שמדובר בדרך כלל בהשקעות שאינן נזילות או סחירות ולכן מחייבות בסיס כלכלי איתן ואורך נשימה פיננסי. עם זאת, במקרים ובתחומים מסוימים ניתן להשקיע במוצרים אלטרנטיביים בצורה ישירה או עקיפה וללא מגבלת ה”משקיע הכשיר”. כמו כן ניתן באמצעות גופים מסוימים להשקיע במוצרים המיועדים למשקיעים כשירים דרך קופות גמל מסוג IRA גם אם מדובר במשקיע שאינו מוגדר ככשיר.

רוב ההשקעות האלטרנטיביות מנוהלות בגופים מקצועיים והחשיפה אליהם נעשית באמצעות שירותי ניהול עושר (פמילי-אופיס) ושירותי ניהול השקעות של גופים פיננסיים. בעקבות הביקוש הגובר מצד המשקיעים והצורך בפיזור וגיוון ההשקעה גם בתי השקעות נכנסו לתמונה והם מציעים אפיקים אלטרנטיביים להשקעה למשקיעים כשירים ולכאלה שאינם.

בתי ההשקעות והשקעות אלטרנטיביות – השוואה

בתי השקעות הגדולים המציעים ללקוחותיהם השקעות אלטרנטיביות הם אלטשולר שחם, מור, IBI, הפניקס, ומיטב. כך זה נראה:

  נדל”ן חוב שונות
אלטשולר שחם X נכסים דיגיטליים
מור X X הון-סיכון
IBI X X
הפניקס X תשתיות
מיטב X

 

אלטשולר שחם – באמצעות אלטשולר שחם פרופרטיז מציע בית ההשקעות גישה להשקעה בנדל”ן בחו”ל ובאופן פרטי (רכישה הנכס הריאלי עצמו) לאחר שבדיקת הנאותות המלאה בוצעה על ידי צוות מומחים. בנוסף אלטשולר שחם הוא בית ההשקעות היחיד שמציע גישה להשקעות בתחום הנכסים והמטבעות הדיגיטליים (קריפטו).

מור – בית ההשקעות מציעה חשיפה לנדל”ן באמצעות חברת נדל”ן קנדית המתמחה בנכסי מולטי-פמילי בשם Starlight, לצד השקעה בחוב של חברות בינונית בדירוג ממוצע BB. בנוסף, בית ההשקעות מציע השקעות הון סיכון בשלבים מאוחרים – Late stage ו- Pre IPO – בחברות טכנולוגיה.

IBI – בית ההשקעות מאפשר השקעה בנדל”ן מניב בארה”ב ובאירופה בפיזור גיאוגרפי וסקטוריאלי (IBI Pillar), וגישה להשקעות במוצרי חוב מסוגים שונים: מימון הלוואות בתחומי עסקים ונדל”ן בארה”ב ובפולין, כמו גם מימון לחברות טכנולוגיה על בסיס שותפות בהכנסות עתידיות.

הפניקס – בית ההשקעות מציע חשיפה למשקיעים כשירים לתחום התשתיות באמצעות קרן נוי הישראלית וחשיפה להשקעות חוב בתחומי ההתחדשות העירונית, הלוואות צרכניות בארה”ב, מימון אשראי חוץ בנקאי בבריטניה, ומימון פרויקטי נדל”ן בארה”ב.

מיטב – בית ההשקעות מספק השקעה מגוונת בחוב בשלושה תחומים: הלוואות מגובות נדל”ן לפרויקטים באירלנד, הלוואות קצרות מועד בשוק הדיור האמריקני (מבוסס AI) והלוואות לחברות טכנולוגיות בהתבסס על שותפות בתזרים העתידי (קרן Liquidity).

השורה התחתונה

ההשקעות האלטרנטיביות צברו תאוצה בשנים האחרונות וניתן לראות זאת בריבוי המוצרים והאפשרויות אותם מציעים בתי ההשקעות. המיקוד של רוב בתי השקעות שנסקרו כאן הוא בתחום הנדל”ן והחוב ומיעוטם מציע גם חשיפה לתשתיות או קריפטו. מה שבעבר היה נחלת ההשקעות של גופים מוסדיים חדר לקונצנזוס המשקיעים הכשירים ואלו שאינם, וכדאי להכיר את האפשרויות בתחום ולגוון את תיק ההשקעות בהתאם.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

אור שושן

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

 

דירה או נדלן אלטרנטיבי
דירה להשקעה או נדל”ן אלטרנטיבי?
המונית הרובוטית החדשה של באידו – זולה, יעילה, ומפתיעה
שוק הנדל״ן בישראל
שוק הנדל”ן בישראל לא מתקרר: עליה של כמעט 2% מאז תחילת השנה, וכמעט 17% ב – 12 החודשים האחרונים
השקעות
ההצגה של AMC חייבת להימשך
אישור עקרוני למשכנתא – מתי תזדקקו לו ומה חשוב שתדעו?