אנרגיה סולארית

בישראל, ניראה כי סקטור הקלינטק מדשדש ומתנהל בעצלתיים. בעוד בעולם, לאחר שתי וועידות פיסגה חשובות שהתקיימו בנוכחות מנהיגים חשובים של עשרות מדינות, ניראה כי גוש האירו, מדינות המזרח הרחוק וכמובן ארצות הברית בראשות הנשיא ג’ו ביידן נותנים דגש על פיתוח אסטרטגיות ותשתיות להפסקת פליטת פחמן, להקטנת תביעת הרגל האנושית ולהפסקת ההתחממות הגלובלית – דווקא בישראל, לא ממהרים להתחייב ליעדי הפסקת פליטת פחמן, שימוש ברכבים חשמליים או טכנולוגיות אקולוגיות יותר.

חברות הייצור של אנרגיה ממקורות שאינם מתכלים בארץ עוד לא הצליחו להמריא, וכפי שסקרנו לאחרונה מרבית הפרויקטים של החברות הגדולות כמו סולאראדג’, נופר אנרגיה, אנלייט ואחרות הם בארצות שמעבר לים, שם ניראה שגם הביקוש לטכנולוגיות קלינטק הוא גבוה יותר וגם השוק שבו החברות פועלות הוא מתקדם יותר ואם כל אלה הם לא מספיקים, אז במדינות רבות הממשל מספק רוח גבית לחברות בתחום האנרגיה הירוקה על מנת שאלה יירתמו ליעדים המדיניים להפחתת הפחמן למשל.

ביחד עם זאת, אנחנו שומעים פה ושם על פרויקטים חדשניים מתוצרת כחול לבן בסקטור הקלינטק. לאחרונה סקרנו פרוייקט ענק לבניית מתחם חנייה הכולל גם מתחמי טעינה לרכבים חשמליים וגם מתחם שישמש מרכז חינוך לקבוצות של בני נוער בתחום האנרגיה הירוקה והאקולוגיה. כעת, אנחנו סוקרים פיילוט חדש של משרד האנרגיה והחקלאות המאפשר שילוב של ייצור אנרגיה מהשמש עם שיפור התפוקה בשטחים חקלאיים, להקמת פאנלים סולאריים בשטח כולל של כ – 1,800 דונמים על פני שטחים חקלאיים הפזורים ברחבי הארץ. שטחים אלה שיכוסו בפאנלים סולאריים אמורים לשפר את התפוקה החקלאית, להגן על הגידולים ולספק סביבה אופטימאלית לאיכות טובה של הגידולים – וכל זאת, לצד ייצור של כ – 100 מגה וואט של חשמל ירוק.

הפיילוט מבוסס באופן חלקי על ניסויים מוצלחים ברחבי העולם

ישראל היא מהמדינות המובילות בטכנולוגיות של חקלאות ועל אף שאנחנו מכונים סטארט אפ ניישן, היא במידה רבה מקיימת כלכלת חקלאות ועבודת אדמה פורייה עם שיעור ניכר של חקלאים בשוק התעסוקה. בעוד ההיצע של פירות האדמה בישראל הוא מהמגוונים והאיכותיים בעולם, שינויים במזג האוויר מקשים על החקלאים הפרטיים לשרוד והנה רק השבוע שמענו על נזקי הקרה הדרמטית לגידולים רבים, נזקים ששוויים נאמד במיליארדי דולרים – מכספם הפרטי של המגדלים.

הפיילוט שאושר על ידי משרד החקלאות יאפשר הנחת פאנלים סולאריים מעל הגידולים ובמידה רבה יגונן על הגידולים מפני פגעי מזג אוויר ויספק לגידולים תנאים הדומים לתנאי חממה תוך יצירת חשמל מהשמש ויצירת אפיק הכנסה נוסף. בעולם בוצעו מספר ניסויים כאלה של ייצור אנרגיה על ידי פאנלים סולאריים מעל שטחים חקלאיים והם מצביעים על פוטנציאל לרווחים סינרגטיים, הן בתחום ייצור החשמל מהשמש והן בתפוקה הנובעת מהשטחים החקלאים המשמשים גם כ”שדות אנרגיה”, אולם במשרד האנרגיה חוששים להתבסס על נתונים נקודתיים ומבקשים לערוך פיילוט ישראלי, בהשתתפות 26 חברות קלינטק ישראליות.

מהנגב ועד הגולן

כאמור, 26 חברות שהגישו בקשה להשתתף בפיילוט ולהניח את הפאנלים הסולארים מעל שדות גידולים חקלאיים אושרו לפיילוט בימים האחרונים. בין החברות שישתתפו בפיילוט נמנות סולגרין, שיכון ובינוי אנרגיה, וגם חברות קטנות יותר כמו צבר אנרגיה ואגרילייט. המתחמים המתוכננים להשתתף בפיילוט פזורים לאורך הארץ, ונמצאים באזורים כמו הנגב, חבל איילות, עמק הירדן, מבואות החרמון ועוד. לצד 26 חברות האנרגיה שישתתפו בפיילוט יעקבו אחר הפרויקטים גם חוקרים מ – 12 אוניברסיטאות ומוסדות אקדמיים בארץ, לאיסוף הנתונים והצגתם בעולם המחקר והאקדמיה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

דירה או נדלן אלטרנטיבי
דירה להשקעה או נדל”ן אלטרנטיבי?
מסע נוסטלגי בעולם טכנולוגי
קבוצת לגו: מסע נוסטלגי בעולם טכנולוגי
אמאזון TV
אמזון TV ממשיכה להתחזק
רובינהוד
הטובים או הרעים: למרות הצמיחה ברווחים, מניית רובינהוד מתרסקת
קלינטק
כשכל שאר המניות עלו, הירידה הממוצעת בסקטור הקלינטק: 12% במהלך שנת 2021