אנרגיה מתחדשת

בשנים האחרונות עיראק סובלת ממחאה ציבורית רחבת היקף בשל כשלים רחבי היקף באספקת החשמל והמים במיוחד במהלך חודשי הקיץ. ממשלת עיראק מעוניינת לפעול כדי לפתור בעיות אלה ואילו חברת טוטאל אנרג’יס זיהתה בכך הזדמנות לביצוע השקעות בתמהיל נכון של פרויקטים מתחום האנרגיה כאשר חלקם עודם סובבים סביב שריפת דלק מאובן כמו נפט וגז, אך חלקם האחר הוא מתחום האנרגיה הירוקה. טוטאל אנרג’יס, וחברות נוספות מהמערב, בדרך להשקיע עשרות מיליארדים בפרויקטים שאפתניים בעיראק.

מערכות צבאיות שמנהלת ארה”ב ובנות בריתה מהעולם החופשי במדינות דוגמת עיראק ואפגניסטאן לא תמיד עולות יפה. כך למשל נאלצה ארה”ב לאחרונה להשיג את כוחותיה בחופזה מאפגניסטן תוך שהעולם צופה מהצד בהשתלטות מחודשת של האסלאם הקיצוני (במקרה הזה בדמות תנועת הטליבאן) על המדינה. במקרה של עיראק נראה שסילוק משטרו של הדיקטטור סדאם חוסיין דווקא מניב את הפירות להם קיוו במערב. עדות טובה לכך שעיראק נתפסת כיום כמדינה יציבה דיה לביצוע השקעות ענק לטווח ארוך היא כוונתו של תאגיד האנרגיה הצרפתי טוטאל אנרגי’ס (Total Energies SE, לשעבר Total) לבצע בעיראק השקעות בסכום כולל של כ – 27 מיליארד דולרים על פני 25 שנים, בפרויקטים מתחום האנרגיה והתשתיות. מדובר בעסקה בין טוטאל אנרג’יס וממשלת עיראק שמטרתה פתרון בעיות של מחסור כרוני באספקת חשמל ומים במדינה והפחתת תלותה של עיראק בגז ובנפט איראניים.

מגוון פרויקטים מתחום האנרגיה

עסקת הענק נחתמה בטקס חגיגי בבגדד ב – 5.9.21 בהשתתפות שר הנפט של עיראק ומנכ”ל טוטאל אנרג’יס מר פטריק פויאן. במסגרת העסקה תבצע חברת טוטאל אנרג’יס השקעות במגוון פרויקטים מתחום האנרגיה והתשתיות וביניהם הקמת חווה סולארית, הקמת מפעל לזיקוק גז טבעי, הזרמת מי ים לשדות נפט כדי להגביר את תפוקתם, שיפור תשתיות הולכת חשמל ברחבי המדינה ועוד. הפרויקטים בהם תשקיע טוטאל אנרג’יס יסייעו לעיראק להפחית תלותה האנרגטית באיראן השכנה, מדינה בה קיים משטר מוסלמי קיצוני, הוא משטר האייתולות, והנתפסת כבעייתית בעיני רוב מדינות העולם המודרני.

חברות מתחום האנרגיה מחדשות את תיקי ההשקעות שלהן

במאי 2021 ביצעה חברת טוטאל אנרג’יס מהלך מיתוג מחדש, שינתה את שמה מ- Total ל- Total Energies והגדירה יעד של אפס פליטות פחמן עד לשנת 2050. המהלך זכה לתמיכה גורפת מצד בעלי המניות בחברה כאשר כ – 90% מהם הצביעו בעדו ואישרו את היעדים הסביבתיים מרחיקי הלכת שהציבה לעצמה החברה המעוניינת להפוך למובילה בתחום האנרגיה הירוקה. חברת טוטאל אנרג’יס הוקמה בשנת 1924 והיא נחשבת כיום לאחת מעשר חברות האנרגיה הגדולות בעולם, יחד עם חברות מובילות אחרות כמו Exon Mobil, BP, Shell ו- Chevron.

נכון לסוף שנת 2020 שווי השוק של החברה עומד על כ – 370 מיליארד דולרים ומניותיה נסחרות בבורסות יורונקסט (Euronext: TTE), בבורסה בפרנקפורט (FWB: TOTB) ובבורסה בניו יורק (NYSE: TTE). בשנים האחרונות מופעל לחץ נכבד על חברות האנרגיה לאמץ מדיניות שתביא לצמצום בשימוש בדלק מאובן ובפליטת גזי חממה. מהלך המיתוג מחדש של טוטאל אנרג’יס בוצע על רקע הרצון ליישר קו עם השאיפות הירוקות של ציבור המשקיעים.

חברות אנרגיה גדולות נוספות מעוניינות לבצע השקעות בעיראק

עיראק אולי נחשבת סיפור הצלחה מבחינת ההתערבות הצבאית שהובילה להפלת משטרו של סדאם חוסיין אולם תלותה של המדינה בנפט האיראני מהווה אבן נגף ומקור למתחים וחיכוכים בין הממשלה בבגדד לעולם המערבי. הרצון של עיראק לשפר תשתיות ולחזק את עצמאותה האנרגטית חובר לזה של חברות אנרגיה גדולות לערוך שינויים בהרכב ההשקעות שלהם בהתאם למדיניות תמיכה במעבר לשימוש במקורות אנרגיה מתחדשים וצמצום פליטות גזי חממה. כך נוצרה קרקע פורייה עליה נרקמה עסקת הענק מול טוטאל אנרג’יס ואשר אחר עסקאות כדוגמתה, אם כי בהיקף נרחב פחות, תרות חברות אנרגיה גדולות נוספות כגון Shell (AMS: RDSA) ו- BP (LON: BP).

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מטבע חברתי
הליברה של פייסבוק: מטבע חברתי או מונופול פיננסי דורסני?
מועדים לנדל”ן: ריאיון חגיגי (ובלעדי) עם מנכ”ל ‘נטו תכנון פיננסי’ שמספר על השקעות אלטרנטיביות בקרנות נדל”ן
השקעות אלטרנטיביות
תיק השקעות אלטרנטיבי: הביטקוין שובר שיאים חדשים עם עלייה של כ-10% בשבוע, ושווי שוק של טריליון דולר
השקעות אלטרנטיביות
לאחר האיסור על הון עצמי לרכישת דירה מהלוואות רגילות השקעות אלטרנטיביות בנדל”ן הופכות לאטרקטיביות יותר
האימפריה של טומי: המעצב שחווה נפילה ועיצב מציאות חדשה בדרך לפסגה