hybrid

כתב: רועי טורקלטאוב 

עולם הרכב הנוכחי עובר מהפכה, אולי המהפכה הגדולה ביותר שעבר מאז המצאת כלי הרכב הממונע.  במשך השנים, עם התפתחות הטכנולוגיה, ענף הרכב החל להתפתח בדרכים שונות וחדשניות כאשר המגמה ההולכת וגדלה בשנים האחרונות היא כמובן בסקטור של הרכבים החשמליים / האוטונומיים, אין ספק שהעולם מוכן לקבל את המציאות החדשה והחשמלית. טסלה וניאו – חלוצות תחום הרכבים החשמליים, הגיחו לעולם כמעין סערה חשמלית אשר סחפה את כולנו לאפשרויות תחבורה חדשניות כאשר באופן מפתיע צעד זה שכלל מאות מיליונים רבים של השקעה לא הגיע בכלל מיצרניות הרכב הגדולות והמוכרות אלא מחברות קטנות, לא מוכרות, ובתחילת דרכן אשר הבינו את הפוטנציאל הענק הגלום בתחום. לחברות הרכב הגדולות של ימינו ישנה דילמה גדולה האם ”להיסחף” לטרנד החדש של עולם הרכב החשמלי ואם כן באיזו קונסטלציה?

צעדים ראשונים

חברות רבות בשוק ניסו ועדיין מנסות לפתח את נוסחת הרכב החשמלי האולטימטיבי, צעדיהם הראשונים לעולם החשמלי היו עם מערכות משולבות של בנזין וחשמל המוכרות יותר בשם היבריד (hybrid) והן שילבו בין טכנולוגיות ישנות (בנזין) לבין חדשות (חשמל) באופן אינטגרלי לחלוטין אשר העניק יתרונות גדולים כמו זינוק משמעותי בכוח בעזרת שילובו של המנוע החשמלי ועד חסכון משמעותי בדלק אשר הוריד את צריכת הבנזין בעשרות אחוזים. ווריאציות שונות של מערכות אלו שולבו אצל יצרניות רכב רבות אך הבולטת מכולן הייתה טויוטה, מכירת הרכב ההיברידי אשר נמכר בתפוצה מאסיבית היה טויוטה פריוס, הדגם ההיברידי הראשון אשר הוצג בשנת 1997 ביפן והיווה פריצת דרך לטכנולוגיה משולבת זו שזכתה לשבח לשבחים רבים מצד היצרנית היפנית כאשר זו מכרה כ מיליון רכבי פריוס עד שנת 2008, הישג עצום אשר הוביל יצרניות רכב רבות להתחיל ולפתח מודלים חשמליים משלהם.

טויוטה

מאז ומעולם טויוטה נחשבה כפורצת ותמיד בחנה טכנולוגיות הנעה אלטרנטיביות לדלק וב- 2014 החלה החברה במכירת ה ”מיראי” רכב המונע על ידי מימן (טכנולוגיה אשר שומשה במקור להנעת חלליות, אשר מופעלת על ידי תגובה כימית בין מימן וחמצן) וטומנת בחובה יתרונות רבים על פני השימוש בבנזין כאשר יתרון משמעותי נמצא בהפחתה העצומה בפחמן שרכבי הבנזין פולטים, כאשר הפליטה היחידה במימן הינה מים. כיום, נוכח המרוץ הגדול לרכבים חשמליים, החלה טויוטה בפיתוח רכבים בעלי יכולת חשמלית מלאה וצפויה למכור כ5.5 מיליון מכוניות חשמליות עד לשנת 2025, נתון המאשר את ההתחלה של עתיד חדש ומחושמל כאשר נוכל להבחין בחברות רבות מצטרפות אל ענקית הרכב טויוטה על מנת לענות לביקושים רבים שהעולם זקוק מיצרניות הרכב הנוכחיות.

היצע וביקוש

לא הכל וורוד בעולם התחבורה הירוקה, רגולציות, אינטרסים, וביקושים שונים מכתיבים לא פעם את התנהלותה של חברת טויוטה במקומות שונים.  חדירתם של הרכבים ההיברידיים/חשמליים שונה ממדינה למדינה כאשר נכון להיום סין הינה המדינה המובילה ביותר כיום באימוץ טכנולוגיות אלו כאשר מיד אחריה מגיעות מדינות אירופה וארה”ב. חברות רבות משתדלות להתאים כמה שיותר את מוצריה לקהל היעד הרלוונטי אליו היא מגיעה על מנת לייעל כמה שניתן את מכירותיה על בסיס התאמה מיטבית ללקוחות פוטנציאליים.

מהצד השני של המשוואה ישנן מדינות כמו דובאי אשר לא חשות צורך עז לעבור לאנרגיה חלופית כאשר מכירות הרכבים החשמליים באזורים אלו שואפות לאפס אך מכירות רכבי הפנאי/טנדרים רק עולה מידי שנה כאשר לאורך השנים, שליטת מכירות רכבי הפנאי הפופולאריים ביותר בדובאי הייתה טויוטה אשר מכירותיה רק עולות משנה לשנה.

שנת 2020 הייתה שנה לא פשוטה ליצרניות הרכבים, חלק לא מבוטל של יצרניות הרכבים הפסידו ממון רב נוכח המשבר שפקד את העולם, ונראה כי חלקן אף חישבו מסלול מחדש בכל הקשור לאסטרטגיות שונות שיועילו להן לצלוח את התקופה הקרובה.

אצל טויוטה המצב שונה, דוחות הכספיים של החברה מעידים על חוסן פיננסי גדול משמעותית ממתחריה כאשר מהדוחות הכספיים נוכל לראות שעל אף מחזור המכירות הנמוך יחסית השנה, רווחיה בשנת 2020 עלו  בכ- 10.6%, נתון אשר משקף ומאמת את התנהלותה הנכונה של חברת הענק בעת הזו.

העתיד אצל טויוטה

אין ספק שטויוטה עוברת דרך מאתגרת נוכח ההזדמנויות הרבות הטמונות בעתיד הלא רחוק, פיתוחים חדשניים ורלוונטיים מתמיד בתחום הרכבים החשמליים נמצאים ממש כאן, המעבר לאנרגיה ירוקה הינו אלמנט קריטי עבור חברות רבות ובפרט לחברת טויוטה על מנת להמשיך את דרכה ולהיות פורצת דרך בתחום הרכבים החשמליים היום ובעתיד.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

קרנות חוב
השקעה אלטרנטיבית מנצחת: מה הן קרנות חוב ולמה חשוב שתכירו אותן?
זהב
מחירי הסחורות וההשפעה על הכפר הגלובלי
סקירת שווקים 18 05 21
השבוע שהיה: סקירת שוק אלטרנטיבית
fedex
הסיפור מאחורי FedEx ולמה היא כל כך רלוונטית לישראלים?
תיק השקעות חוץ בורסאי
תיק השקעות חוץ בורסאי, מה זה ומי צריך את זה?