טויוטה

טויוטה פוסעים צעד ענק קדימה בהתאם ליעד של אפס פליטת פחמן, ומציגים דגם מכונית המונע על מימן בלבד. נסיעת המבחן שלה, שנפרסה על פני קצת מעל 1,000 קילומטרים מאורלי ועד פריז בצרפת – שברה שיא גינס בנסיעה ללא תדלוק.

פירוש השם “מיראי” ביפנית הוא עתיד והטויוטה מיראי היא אכן מכונית עתידנית המונעת בתא דלק מימן. המיראי היא אחת מהמכוניות המונעות במימן הראשונות שנמכרות סדרתית אם כי פחות מ -10,000 יחידות ממנה נמכרו בארה”ב עד כה.

בסוף מאי 2021 רשמה המיראי הישג כאשר הצליחה לשבור את שיא העולם בנסיעה ללא תדלוק. המיראי נסעה 1,003 קילומטרים, בין העיר אורלי בצרפת לפריז הבירה, וכל זאת ללא ביצוע תדלוק כלל. המיראי תודלקה בכ – 5.6 קילוגרמים של מימן וניצלה אותו בקצב של 0.55 קילוגרמים לכל מאה קילומטרים. לעת עתה אין צפי לייבוא של המיראי לישראל זאת בשל היעדר נכונות מצד הממשלה לדאוג לתחנות תדלוק מתאימות למכוניות המונעות במימן. כידוע, רכבים כאלה שורפים מימן ופולטים אדי מים בלבד.

דור שני להצלחה

המיראי ששברה את שיא המרחק ללא תדלוק היא דור שני של הרכב החשמלי המונע בתאי דלק מימן מבית טויוטה. הדגם החדש של המיראי מציע ביצועים טובים יותר, הוא מלוטש יותר למראה ונראה דינמי ומעוצב. בנוסף, יעילות מוגברת של מערכת תאי הדלק יחד עם קיבולת תדלוק מימן גבוהה יותר ואווירודינמיקה טובה יותר תורמים להגדלת טווח הנסיעה בין תדלוק לתדלוק, באופן רשמי הנתון עומד על 650 קילומטרים בתנאי נהיגה רגילים. כדי להשיג את שיא המרחק הנהגים אימצו סגנון נהיגה “אקולוגי” אולם אין מדובר בטכניקה מיוחדת שלא ניתנת ליישום גם ביום יום.

מעל ומעבר ליעד אפס פליטות פחמן

בטויוטה לא מסתפקים ביעד של אפס פליטות פחמן, עם המיראי החברה שואפת ליצור עתיד חשמלי טוב עוד יותר מכפי שניתן להשיג באמצעות רכבים חשמליים רגילים. המיראי מדגימה היטב את רעיון ה – “Beyond Zero” (מעל ומעבר לאפס פליטות), היא מעניקה יתרונות ניידות משמעותיים וביניהם נוחות, טווח מורחב, קלות טעינה ובטיחות.

חשוב לציין כי טכנולוגיית שימוש במימן להנעה מתאימה לא רק לתחבורה בכבישים אלא גם לרכבות, כלי שייט, מטוסים כמו גם להפקת אנרגיה לשימוש ביתי. טויוטה עצמה פועלת במגוון מישורים ליישום טכנולוגיה זו, כך למשל גנרטורים חשמליים מסוג  EODev, סירות Hynova, מוניות Hype, אוטובוסים RATP ו – Caetano, משאיות Hino ועיר המימן Woven City.

חברת Energy Observer

על ארבעת הנהגים שהשלימו את הנסיעה ללא תדלוק בטויוטה מיראי נמנה גם מר ויקטוריין אוסארד מייסד Energy Observer, חברה שהתפתחה מסירה ראשונה שהונעה בתאי דלק מימן ואשר טויוטה שותפה לפיתוחה. ה – Energy Observer היא כיום חברה העוסקת בפיתוחי אנרגיה חדשניים ואשר הציגה לאחרונה כפר תערוכות חדש בפריז המוקדש לנושא זה. במהלך אותו אירוע הואר מגדל אייפל לראשונה במימן ירוק, הוא מימן המיוצר תוך שימוש באנרגיה ממקורות מתחדשים בלבד. זאת, תוך שימוש במחולל המימן GEH2 שפותח על ידי ארגון הסטארט-אפ EODev שבו טויוטה היא בעלת מניות.

אורכה של המיראי הוא 497.5 ס”מ, רוחבה 189 ס”מ, גובהה 147 ס”מ ובסיס הגלגלים שלה עומד על 292 ס”מ. משקלה הוא 1,900 קילוגרמים ואם הייתה משויכת לקטגוריית רכב בארץ הייתה זו קטגוריית רכבי הסאלון היוקרתיים. מבחוץ המיראי מעוצבת בסגנון קופה ארבע דלתות כאשר הגג נמשך עד לקצה תא המטען. מבחינת עיצוב פנים יש בה לוח מחוונים דיגיטלי, קונסולה מרכזית רחבה בין הנהג לנוסע, ומסך מולטימדיה הפונה לכיוון הנהג. עקב מיקום מכלי המימן גם במיראי החדשה יש רק ארבעה מקומות ישיבה. המיראי היא בעצם מכונית חשמלית שמייצרת את החשמל בעצמה, היא מצוידת בסוללת ליתיום – יון חדישה ותא דלק שהספקו 128 קילוואט. המיראי מאיצה מאפס למאה ב – 9.2 שניות ומהירותה המרבית היא 175 קמ”ש.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות
כמה דברים שכדאי לדעת על השקעות שעושות טוב גם לרווחים וגם לעולם
מטבעות קריפטוגרפיים
זינוק של 340% – המטבע הקריפטוגרפי החדש שעושה גלים
קריפטו
ראלי של יותר מ – 50%: מי המטבע הקריפטוגרפי ש”עשה קופה”?
אנרגיה סולארית
אנרגיה סולארית – השמש העולה של עולם ההשקעות!
השקעות אלטרנטיביות אדישות לשוק
מדוע השקעות אלטרנטיביות נותרות אדישות למשברים בשוק ההון?