טיסה חשמלית

השנה הקשה של ענף התעופה

אפשר לומר שתעשיית התעופה עברה שנה מאד מאתגרת, למגפת הקורונה הייתה השפעה משמעותית על העולם כולו, עקב מגבלות נסיעה ואיסור על מעבר בין מדינות, דבר שגרם לביטול טיסות, ירידה משמעותית בהכנסות, ובסופו של דבר הוביל את חברות התעופה לפטר עובדים ואף להכריז על פשיטת רגל. כתוצאה מכך, גם יצרני המטוסים, נותני שירותים, ומפעילי שדות תעופה פיטרו עובדים, וחלקם הכריזו על פשיטת רגל.
תעשיית התעופה העולמית הוערכה בשנת 2020 בכ-686 מיליארד דולר, והיא צפויה להגיע לשווי כולל של כ-776 מיליארד דולר בשנת 2021. לאחרונה, החלה התעשייה לחזור לפעילות, אך את ההיסטוריה הצליח לעשות מטוס ססנה קטן אשר השלים טיסה של כחצי שעה, ובאמצעות מנוע חשמלי בעל 750 כוחות סוס. מדובר בפריצת דרך טכנולוגית ומשמעותית, ברור לכולם, כי העתיד הוא חשמל, ופיתוח מטוסים חשמליים עשוי לגרום למהפכה גדולה בתעשיית התעופה.

המירוץ למטוס חשמלי

בהמשך למדיניותו של נשיא ארה”ב ג’ו ביידן, חברות גדולות ומובילות עובדות במלוא המרץ על מטוס חשמלי, אחד האתגרים הגדולים ביותר ובדומה לתעשיית הרכב, היא הסוללה, נכון לעכשיו, כדי להטיס מטוס בויאנג 737 באמצעות מנוע חשמלי, נדרשת סוללה בגודל המטוס עצמו, דבר שהופך את המיזם ללא ריאלי, זה כבד ומסורבל. מומחים סבורים כי בשלב ראשון של המהפכה החשמלית, טיסות בינלאומיות במטוסים גדולים יצטרכו להסתמך על מנוע חשמלי ודלק סילוני. לאחרונה הציגה נאסא את X 57 , מטוס חשמלי בעל שני מושבים המסוגל לטוס לטווח של כ-100 מייל, ובמהירות שיוט של 172 קמ”ש. בקיץ שעבר, הצליחה חברת ססנה לקיים טיסה של כחצי שעה, עם מטוס בעל תשעה מושבים. על פי הערכות, השלב הראשון יהיה מטוסים קטנים, של עד 20 נוסעים, וטיסות קצרות באופן יחסי. נאסא מנסה למתוח את הגבול כל פעם מחדש, והיא עובדת על מטוס לכ-100 נוסעים. בתעשייה סבורים כי עד 2030 יכנסו מטוסים חשמליים ראשונים למערך הטיסות העולמי.

ככל הנראה, שיפורים והתפתחות טכנולוגית, ודחיפה משמעותית של ממשל ביידן, יקדמו את ענף התעופה למהפכה החשמלית הגדולה. אך חשוב לזכור, כי תעשיית התעופה שונה מתעשיית הרכבים, ונכון לרגע זה עבור מטוס נוסעים סוללה בגודל זהה למטוס היא לא דבר ריאלי, וכי יצטרכו לעבור ימים רבים של פיתוחים וניסוים כדי שהדלק הסילוני יסיים את תפקידו בענף התעופה. בנוסף, חברות התעופה נתונות ללחץ הולך וגובר להפחתת פליטות מזהמים, וזאת במטרה להתמודד ולעמוד עם יעדי משבר האקלים. לחברות התעופה יש חלק משמעותי בזיהום האוויר, רק בשנת 2019 הובילו חברות התעופה כ-4.3 מיליארד נוסעים. תעשיית התעופה מהווה כ-2% מהפליטות העולמיות, אך נתח זה אמור לגדול ככל שהטיסות יתחדשו והעולם יחל לחזור לשגרה.כחלק מפסגת האקלים האחרונה, הבטיחו חברות תעופה רבות, לצמצם את הפליטות לאפס עד שנת 2050, אך אף אחת מהן לא יכול להבטיח זאת ללא פיתוח מטוסי נוסעים חשמליים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעה אחראית
קלינטק בתשתיות: בשבדיה מייצרים פלדה ירוקה בתהליך ללא פליטת פחמן
השקעה באנרגיה ירוקה
אנרגיה ירוקה השקעה טבעית ומשתלמת!
מדד תשומות הבניה
הרפורמה בחישוב מדד תשומות הבניה שעשויה להוזיל את מחירי הדיור בישראל
פרייבט אקוויטי
דירה להשקעה או קרן אלטרנטיבית (פרייבט אקוויטי) להשקעה בנדל”ן?
השקעות אלטרנטיביות
השקעות אלטרנטיביות – אילו חלופות להשקעה בשוק ההון בתי ההשקעות מציעים?