השקעות אלטרנטיביות

שנת 2020 הייתה שנה קשה לעסקים. כשמסביב לעולם לקוחות נשארים בבית, לא יוצאים לעבודה ולא הולכים לשופינג – זה ניראה שחנויות פשוט מוכרות פחות.

מי שהיה ניראה שיפסידו את הסכומים הגבוהים ביותר, היו כמובן רשתות האופנה המקומיות. אחרי הכל, אין כמו טיול עם חברה טובה בקניון, הכולל שופינג שמתחיל מהתבוננות בחלונות הראווה, ממשיך במדידת הבגדים החביבים עליכם, ומסתיים ברכישתם. אם אי אפשר לראות, למדוד ולבחור באופן פיזי את הבגדים הנרכשים, ניראה על פניו שלרשתות הענק בתחום האופנה בארץ, פשוט אין יתרון על פני הרשתות המציעות ביגוד ואביזרים בחו”ל, לעיתים בחצי מהמחיר ואף פחות מכך.

אבל, על אף התחזיות העגומות לחנויות האופנה המבוססות בעיקר רכישות פיזיות לשנת הקורונה – הרשתות הגדולות ידעו להפוך מכשלה למקפצת ענק והציגו שורות רווח הולכות ועולות לאורך הדו”חות ברבעונים של 2020 ואפילו ברבעון הראשון של 2021: רשת האופנה גולף הציגה רווח של כמעט 15 (14.8) מיליוני שקלים; רשת האופנה קסטרו הציגה ברבעון הראשון של 2021 שורת רווח של כ – 15.1 מיליוני שקלים, ופוקס, רשת האופנה הפופולארית, הציגה שורת רווח מדהימה של כמעט 65 מיליוני שקלים ברבעון הראשון של 2021. יוצאת דופן, אגב, היא חברת האופנה עדיקה שדווקא הציגה שורת הפסד של כ – 8.9 מיליוני שקלים ולאור נתונים אלה גם מחירי המניה שלה צנחו בלמעלה מ – 14%.

מה הבינו חברות האופנה שאיפשר את הצמיחה החדשה הזו?

האמת, שמרבית הזינוק בשורות הרווח של החברות בכלל לא מוסברת על ידי עלייה במכירות – אפילו להיפך. רוב חברות האופנה הציגו שיעור מכירות נמוך ב – 15% – 20% ביחס לרבעונים הזהים אשתקד, לאורך כל הדו”חות של שנת 2020. איך, אם כן, זינקו כך שורות הרווח? התשובה היא פשוטה: חיסכון בהוצאות. גם רשתות הענק של חנויות האופנה שנותרו פתוחות לאורך חלק מחודשי השנה, שילמו דמי שכירות נמוכים בממוצע בעד 50% ביחס לדמי השכירות החודשיים המשולמים לקניונים באופן קבוע. לצד החיסכון העצום בתשלומי השכירות, שמוערך כי חסך לחברות האופנה כ – 20% בממוצע מההוצאות הקבועות, חסכו רשתות האופנה סכומים גדולים בסעיף תשלומי המשכורות: גם בשל הכמות הפחותה של העובדים שהועסקו לאורך השנה, וגם בשל הפחתות שכר של כ – 40% בממוצע לעובדי החנויות שנשארו לעבוד לאורך שנת הקורונה.

האם התפתחות טכנולוגית סייעה לענקיות האופנה לעבור את משבר הקורונה?

כל חברות האופנה שהציגו עלייה ברווחים, הציגו גם קיטון בהכנסות. ביחד עם זאת, סקטור המכירות אונליין גדל באופן משמעותי ותפס נתח רב יותר בכלל ההכנסות של כל רשתות האופנה. לא ראינו שינויים גדולים באתרי האינטרנט של רשתות האופנה המובילות, אבל ביחד עם זאת, כדאי למשל לציין את אתר טרמינל X, מבית היוצר של המנצחת הגדולה של השנה בסקטור האופנה, היא רשת פוקס. אתר טרמינל X המוכר פריטי אופנה, מוצרי לבוש ואקססוריז בסגנון שמזכיר מאוד את זה של האתרים הגדולים והפופולאריים בחו”ל, ועם משלוח מהיר, זינק בכמות ההכנסות במהלך 2020 במעל 180%.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

רכב חשמלי
העולם הדו גלגלי והמהפכה החשמלית
איתריום
טכנולוגיה קריפטוגרפית: מה עומד מאחורי מטבע האת’ריום
וינפאסט
וינפאסט – הוייטנאמית החדשה בשוק הרכבים החשמליים, שצפויה לנחות בישראל בקרוב
רוברט קיוסאקי צופה: אנחנו הולכים לראות מכירות ענק של קריפטו ונכסי נדל”ן
השקעות אלטרנטיביות
המדריך להשקעות אלטרנטיביות: חמישה דברים שאתם חייבים לדעת על קרנות חוב